Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 października 2013, 09:59

autor: luckie

GeForce ShadowPlay – nagrywanie rozgrywki wstecz dla posiadaczy kart Nvidii od 28 października

Firma Nvidia ogłosiła datę rozpoczęcia beta-testów nowej funkcji programu GeForce Experience. ShadowPlay pozwoli zarejestrować do kilkunastu ostatnich minut rozgrywki. Opcja ta będzie kompatybilna z kartami grafiki GeForce GTX 650 i nowszymi. Beta ruszy 28 października.

Z ShadowPlay nagrasz najlepsze akcje nawet po fakcie - GeForce ShadowPlay – nagrywanie rozgrywki wstecz dla posiadaczy kart Nvidii od 28 października - wiadomość - 2013-10-21
Z ShadowPlay nagrasz najlepsze akcje nawet po fakcie
Funkcje ShadowPlay
  1. Nowa opcja programu GeForce Experience kompatybilna z kartami GeForce 650 lub nowszymi
  2. Posiada 10-20 minutowy bufor rejestrujący rozgrywkę wstecz
  3. Dodatkowo umożliwi samodzielne nagrywanie gameplayów
  4. Niewielki spadek wydajności
  5. W przyszłości pozwoli na streamowanie rozgrywki na żywo

Wraz z aktualizacją 1.7 program GeForce Experience doczeka się ciekawej funkcji. ShadowPlay umożliwi zapisanie kilkunastu minut gameplaya z pominięciem programów trzecich (typu FRAPS, CamStudio czy Xfire). Dzięki koderowi H.264 wbudowanemu w karty GeForce z serii 600 i 700 (tylko z nimi kompatybilny będzie ShadowPlay), program będzie rejestrował ostatnie dziesięć do dwudziestu minut bieżącej rozgrywki w pliku tymczasowym. Jeśli akurat uda nam się zrobić coś niesamowitego, czym chcielibyśmy podzielić się ze światem, wystarczy, że wciśniemy kombinację Alt + F10, aby aktualną sesję zapisać na dysku jako wideo w formacie MP4. Beta ShadowPlay stanie się dostępna 28 października 2013 roku dla posiadaczy kart grafiki GeForce 650 lub nowszych modeli.

ShadowPlay obsłuży wszystkie gry wykorzystujące biblioteki DirectX 9 lub nowsze. Obraz zapisywany będzie w wysokich rozdzielczościach (nawet do 1920x1080 pikseli), w płynnych 60 klatkach na sekundę. Przy najwyższych ustawieniach jakości nagrywania (50 mbps), funkcja może obniżyć wydajność w grze o 5-10% - niewiele w porównaniu z popularnymi programami do nagrywania. Dodatkowo unikniemy gromadzenia na dysku wielu kilkugigabajtowych plików z nieudanych prób wykonania jakiejś spektakularnej akcji.

Funkcja ShadowPlay będzie dostępna z pozycji GeForce Experience - GeForce ShadowPlay – nagrywanie rozgrywki wstecz dla posiadaczy kart Nvidii od 28 października - wiadomość - 2013-10-21
Funkcja ShadowPlay będzie dostępna z pozycji GeForce Experience

ShadowPlay pozwoli też rejestrować gameplaye manualnie. Wciskając Alt + F9 rozpoczniemy zapisywanie aktualnej rozgrywki bez ograniczeń czasowych. W przypadku systemów Windows 7 pliki te nie będą mogły ważyć więcej niż 4 GB, ale dla Windows 8 limitem będzie jedynie ilość wolnego miejsca na dysku.

Dotychczasowe funkcje programu GeForce Experience to aktualizowanie sterowników graficznych oraz zalecanie optymalnych ustawień graficznych w najnowszych grach. W przyszłości funkcja ShadowPlay poszerzy się o możliwość streamowania rozgrywki na Twitcha.

ShadowPlay zapowiada się niezwykle ciekawie. Dobrze wiemy, że najlepsze akcje to te, których świadkami byli tylko i wyłącznie sami grający – ile razy zrobiliśmy w grze coś, czego nie dałoby się powtórzyć, a naszym znajomym pozostawało tylko uwierzyć nam na słowo? Użytkownicy ShadowPlay nie będą już mieli tego problemu.