Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lutego 2021, 15:20

autor: Bartłomiej Sagan

Taki RTX 3090 to przesada? Oto karta graficzna z wbudowanym monitorem

Wersje niereferencyjne kart graficznych zazwyczaj różnią się od siebie konstrukcją chłodzenia. Czasami zdarzają się jednak cudaczne wersje GPU, wyposażone w... ekran LCD. Takim modelem jest Galax GeForce RTX 3090 HOF.

Producent KFA2 (znany także jako Galax) rozesłał ostatnio do specjalistów w dziedzinie overclockingu karty GeForce RTX 3090 w niereferencyjnych wersjach Hall of Fame. Różnią się one od siebie taktowaniem rdzenia w trybie boost oraz nieco mniej oczywistym szczegółem. Warianty Premium i Limited Edition zostały bowiem wyposażone w ekran TFT LCD. Ma on przekątną 4,3 cala i rozdzielczość 480 x 272 piksele. Co ciekawe, nie jest na stałe przymocowany do GPU. Wyposażony w miniaturowy stojak, magnesy oraz łącze USB, oferuje więc szerszy zakres możliwości jego umiejscowienia w obudowie lub poza nią. Choć głównym przeznaczeniem małego monitora jest wyświetlanie parametrów układu graficznego takich jak aktualne taktowanie rdzenia czy temperatura, to Galax potwierdził, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyświetlać na nim zdjęcia czy filmy.

Taki RTX 3090 to przesada? Oto karta graficzna z wbudowanym monitorem - ilustracja #1
Najszybszy RTX 3090 na świecie?

Jak sobie radzi natomiast karta sama w sobie? Dzięki podkręcaniu przez profesjonalistów udało się pobić aż 16 rekordów. Ponadto relatywnie łatwe było podniesienie taktowania rdzenia do 3 GHz (w przypadku flagowego GPU z poprzedniej generacji potrzebne były dwa lata). Satysfakcjonujące rezultaty wynikają zapewne z niezwykle rozbudowanej sekcji zasilania pozwalającej na ekstremalny OC, a także wykorzystania ciekłego azotu do schłodzenia sprzętu.

Pełna lista rekordów pobitych z wykorzystaniem RTX 3090 Hall of Fame - Taki RTX 3090 to przesada? Oto karta graficzna z wbudowanym monitorem - wiadomość - 2021-02-04
Pełna lista rekordów pobitych z wykorzystaniem RTX 3090 Hall of Fame

Chociaż karty z serii Hall of Fame zaprezentowano trzy dni temu, nie wiadomo, kiedy dokładnie będą dostępne w sklepach. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, można się spodziewać, że nie nastąpi to szybko. Cena również nie została ujawniona, aczkolwiek biorąc pod uwagę, że topowe warianty od Galaxa w przeszłości kosztowały niemałe pieniądze (RTX 2080 Ti HOF wyceniono na 1899 dolarów w porównaniu do sugerowanych 999 dolarów), koszt RTX 3090 HOF może wynieść nawet 14 tysięcy złotych. Zainteresowanych specyfikacją karty odsyłamy do poniższych linków.

Taki RTX 3090 to przesada? Oto karta graficzna z wbudowanym monitorem - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.