Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 sierpnia 2020, 18:01

autor: Karol Laska

Facebook pozwany ze bezprawne gromadzenie danych biometrycznych

Do kalifornijskiego sądu stanowego wpłynęły poważne oskarżenia, jakoby Facebook miał w nielegalny sposób gromadzić dane biometryczne użytkowników Instagrama.

Facebook pozwany ze bezprawne gromadzenie danych biometrycznych - ilustracja #1
Nasze twarze są najpewniej przechowywane w wirtualnej bazie danych.

Serwis technologiczny AppleInsider donosi o kontrowersyjnej skardze złożonej na Facebooka w ten poniedziałek w kalifornijskim sądzie stanowym w Redwood City. Najpopularniejszemu serwisowi społecznościowemu na świecie zarzucono kolekcjonowanie, przechowywanie, a następnie spieniężanie danych biometrycznych ponad 100 milionów użytkowników Instagrama.

Z pozwu można się dowiedzieć, że Facebook używa specjalnego narzędzia do rozpoznawania twarzy, dzięki któremu tworzy tzw. szablony, umiejscawiane następnie w bazach danych serwisu (choć dostęp do informacji udzielany jest także firmom trzecim). Do odczytu dochodzi w sposób automatyczny i nie potrzeba do niego żadnej zgody. Ponadto rejestrowane są twarze nie tylko właścicieli profili, ale i wszystkich pozostałych ludzi na danej fotografii.

Facebook pozwany ze bezprawne gromadzenie danych biometrycznych - ilustracja #2
To nie pierwszy raz, gdy Zuckerberg musi mierzyć się z tego typu oskarżeniami.

Warto przypomnieć, że to nie jedyny taki wybryk firmy Marka Zuckerberga. Do podobnych nadużyć na płaszczyźnie biometrycznej doszło już wcześniej, a sytuacja ta znalazła swój finał w lipcu tego roku, kiedy Facebook zapłacił odszkodowanie w postaci 650 milionów dolarów (po raz pierwszy do odpowiedzialności pociągnięto serwis w styczniu).

Poważne konsekwencje finansowe mogą czekać platformę i w tym przypadku. Portal informacyjny Bloomberg przewiduje, że każde nadużycie może kosztować Zuckerberga tysiąc dolarów (lub 5 tysięcy, jeśli do wykroczenia doszło ze szczególną premedytacją). Kwoty te zostały podane w oparciu o system prawny stanu Illinois. Wciąż czekamy na komentarz pozwanego podmiotu.