futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 13 sierpnia 2020, 18:01

autor: Karol Laska

Facebook pozwany ze bezprawne gromadzenie danych biometrycznych

Do kalifornijskiego sądu stanowego wpłynęły poważne oskarżenia, jakoby Facebook miał w nielegalny sposób gromadzić dane biometryczne użytkowników Instagrama.

Facebook pozwany ze bezprawne gromadzenie danych biometrycznych - ilustracja #1
Nasze twarze są najpewniej przechowywane w wirtualnej bazie danych.

Serwis technologiczny AppleInsider donosi o kontrowersyjnej skardze złożonej na Facebooka w ten poniedziałek w kalifornijskim sądzie stanowym w Redwood City. Najpopularniejszemu serwisowi społecznościowemu na świecie zarzucono kolekcjonowanie, przechowywanie, a następnie spieniężanie danych biometrycznych ponad 100 milionów użytkowników Instagrama.

Z pozwu można się dowiedzieć, że Facebook używa specjalnego narzędzia do rozpoznawania twarzy, dzięki któremu tworzy tzw. szablony, umiejscawiane następnie w bazach danych serwisu (choć dostęp do informacji udzielany jest także firmom trzecim). Do odczytu dochodzi w sposób automatyczny i nie potrzeba do niego żadnej zgody. Ponadto rejestrowane są twarze nie tylko właścicieli profili, ale i wszystkich pozostałych ludzi na danej fotografii.

Facebook pozwany ze bezprawne gromadzenie danych biometrycznych - ilustracja #2
To nie pierwszy raz, gdy Zuckerberg musi mierzyć się z tego typu oskarżeniami.

Warto przypomnieć, że to nie jedyny taki wybryk firmy Marka Zuckerberga. Do podobnych nadużyć na płaszczyźnie biometrycznej doszło już wcześniej, a sytuacja ta znalazła swój finał w lipcu tego roku, kiedy Facebook zapłacił odszkodowanie w postaci 650 milionów dolarów (po raz pierwszy do odpowiedzialności pociągnięto serwis w styczniu).

Poważne konsekwencje finansowe mogą czekać platformę i w tym przypadku. Portal informacyjny Bloomberg przewiduje, że każde nadużycie może kosztować Zuckerberga tysiąc dolarów (lub 5 tysięcy, jeśli do wykroczenia doszło ze szczególną premedytacją). Kwoty te zostały podane w oparciu o system prawny stanu Illinois. Wciąż czekamy na komentarz pozwanego podmiotu.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej