Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 listopada 2020, 10:44

autor: Aquma

Dysk SSD Xbox Series X łatwo wymienić - to popularny standard

W Xboksie Series X / S zamontowano dysk firmy Western Digital oparty o standardowy, pecetowy interfejs M.2 NVMe. Nośnik można wyjąć, co powinno ułatwić jego wymianę.

W SKRÓCIE:

  1. dysk SSD Xboksa Series X został stworzony przez Western Digital i wykorzystuje pecetowy standard M.2 NVMe;
  2. powinno to ułatwić wymianę nośnika, np. w przypadku awarii.

Gracze na całym świecie otrzymują już swoje egzemplarze Xboksów Series X oraz S. Niektórzy z nich rozbierają konsole na czynniki pierwsze, dzięki czemu poznajemy kolejne detale na ich temat. Jedno z ciekawych doniesień dotyczy dysku SSD – okazuje się, że jest to nośnik M.2 NVMe opracowany przez firmę Western Digital.

SSD z Series X / S wykorzystuje format M.2 2230 i jest instalowany w slocie na płycie głównej. Łatwo wymienić – czytamy.

Co ważne, urządzenie jest instalowane w zwyczajnym slocie na płycie głównej, dzięki czemu bardzo łatwo je zdemontować i wymienić. Dla porównania, w konkurencyjnym PlayStation 5 nośnik jest przylutowany na stałe (ujawnił to oficjalny film, na którym wiceprezes działu projektów mechanicznych Sony, Yasuhiro Ootori, pokazał wnętrze konsoli).

Wewnątrz Xboksa Series X naprawdę jest dysk korzystający z typowego formatu M.2 NVMe znanego z PC. Wystarczy śrubokręt i już mamy go w ręku. Uważam, że taka opcja jest droższa, niż przylutowanie go bezpośrednio na płycie, ale to będzie bardzo pomocne w przypadku ewentualnej naprawy, a może nawet rozszerzenia do większego dysku M.2! – czytamy.

Warto przypomnieć, że Xbox Series X posiada dysk o pojemności 1 TB, z czego 802 GB jest dostępne dla użytkowników. Nośnik modelu Series S jest dwukrotnie mniejszy i oddaje graczom do użytku skromne 364 GB (choć dedykowane mu wersje gier są przy tym wyraźnie mniejsze). Obydwie konsole nowej generacji Microsoftu zadebiutują w naszym kraju już jutro.

  1. Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje