Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 maja 2021, 13:10

Braki PS5 co najmniej przez kolejny rok według Sony

PlayStation 5 wciąż ciężko kupić, choć od premiery minęło ponad pół roku. Pojawiły się nowe prognozy, według których Sony nie będzie w stanie zaspokoić popytu na PS5 także w 2022 roku.

Ogromny popyt na konsole Sony sprawił, że zdobycie PlayStation 5 ponad pół roku po premierze nadal wymaga sprytu i cierpliwości albo dość głębokiego portfela. Oferty w polskich sklepach wciąż znikają po kilku minutach. Przypominamy, że śledzimy większe dostawy i trendy na rynku w specjalnym artykule.

Nie mamy dobrych wieści dla liczących na poprawę sytuacji. Wszystko wskazuje na to, że problemy z dostępnością PS5 mogą utrzymać się w 2022 roku. Nawet znaczne zwiększenie produkcji PS5 w obecnym roku może nie zaspokoić gigantycznego popytu zdaniem dyrektora finansowego Sony. Według anonimowych źródeł Bloomberga, Hiroki Totoki miał podzielić się tą prognozą na zamkniętym spotkaniu w czasie omawiania wyników firmy. Dyrektor miał także dodać, że Sony zwiększa zapasy podzespołów na wszystkie możliwe sposoby. Jak jednak zauważa Kyle Orland z Ars Technica, japoński gigant może mieć trudności z wykupywaniem chipów z rynku po coraz wyższych cenach, bo już teraz traci na każdym sprzedanym egzemplarzu, zarabiając dopiero później na m.in. sprzedaży gier.

Braki PS5 co najmniej przez kolejny rok według Sony - ilustracja #1
Xbox Series X dużo łatwiej kupić w Polsce niż PlayStation 5.

Analitycy obecni na spotkaniu mieli być zaniepokojeni, że Sony nie jest w stanie w pełni wykorzystać szansy, jaką daje lockdown w czasie pandemii, jednak władze firmy zapewniają, że zarówno wyniki, jak i prognozy sprzedażowe PS5 są świetne. Do końca marca 2021 roku Sony sprzedało 7,8 mln konsol PlayStation 5, a w następnym roku podatkowym liczba sprzedanych egzemplarzy ma wynieść 14,8 mln. Poprzednia generacja, PlayStation 4, sprzedała się już w 115,9 mln egzemplarzy.

Braki PlayStation 5 w sklepach nie wynikają tylko z ogromnego zainteresowania sprzętem w czasie pandemii. Firmy na całym świecie nie mogą szybko reagować na zmiany na rynku i zwiększać produkcji ze względu na duże ograniczenia w dostępności podzespołów. Ostatnio szukałem odpowiedzi na pytanie, dlaczego brakuje chipów? Niska dostępność podzespołów i bardzo długie oczekiwanie na części to globalny problem, daleko wychodzący poza elektroniczną rozrywkę i dotykający wielu innych producentów sprzętu elektronicznego, a nawet branżę motoryzacyjną.

Sony stale szuka sposobów, by zwiększyć produkcję PS5 i ograniczyć przy tym koszty. Ostatnie doniesienia wskazują, że w drugiej połowie 2022 roku na rynek ma trafić nowa wersja konsoli z procesorem w 6-nanometrowym procesie technologicznym.

  1. Dlaczego brakuje chipów? Znamy powody
  2. PS5 bez większych dostaw w 2021 roku. Sony rozważa nowy projekt konsoli
  3. Discord trafi na PS5, Sony inwestuje w komunikator
  4. Oficjalna strona PlayStation
Braki PS5 co najmniej przez kolejny rok według Sony - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej