Bateria z soli morskiej jest lepsza od tradycyjnej i może rozwiązać ważny problem

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney opracowali nowy typ baterii z siarki sodowej, która może przechowywać ogromne ilości energii. Jest przy tym bardzo tania w produkcji i przyjazna środowisku.

nauka
Marek Pluta19 grudnia 2022
11
Źrodło fot. Unsplash | MICHAEL WILSON
i

Kryzys energetyczny spowodował, że potrzebne są rozwiązania pozwalające zapewnić nieprzerwane dostawy taniego prądu. Energia atomowa mogłaby być jednym z nich, gdyby nie fakt, że budowa elektrowni kosztuje ogromne pieniądze i trwa bardzo długo. Zostają więc źródła odnawialne, które są łatwo dostępne i relatywnie tanie.

Niestety wiatraki i panele słoneczne nie potrafią wytwarzać prądu cały czas, a dodatkowym problemem jest jego magazynowanie. Wprawdzie powstają magazyny energii wykorzystujące baterie litowo-jonowe, lecz mają zbyt małą pojemność, by zaspokoić potrzeby społeczeństwa, a poza tym są drogie.

Problemem jest też rosnące zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich. Szacuje się bowiem, że do 2030 roku Unia Europejska będzie potrzebowała 18 razy więcej litu, niż zużywa się obecnie, zaś do 2050 roku popyt wzrośnie aż 60-krotnie. Poza tym jego wydobycie wymaga wykorzystania dużych ilości wody, co może skutkować jej niedoborami. Do produkcji jednej tony potrzeba około 2,2 mln litrów wody.

Jak jednak donosi Euronews, australijscy naukowcy opracowali nowy typ baterii, który może ten problem rozwiązać. Zespół z Uniwersytetu w Sydney pod kierownictwem dr Shenlong Zhao zbudował baterię z siarki sodowej, będącej rodzajem roztopionej soli pozyskiwanej z wody morskiej. Taki akumulator jest nie tylko tańszy w produkcji, ale też bardziej przyjazny środowisku. Jego zaleta to również pojemność czterokrotnie większa od obecnie stosowanych akumulatorów.

Tanie magazynowanie energii odnawialnej

Baterie wykorzystujące stopioną sól wbrew pozorom nie są nowym pomysłem. Pracuje się nad nimi już od niemal pół wieku, lecz nie stosuje się ich na przemysłową skalę ze względu na stosunkowo krótką żywotność. Omawiana bateria może to jednak zmienić. Naukowcy opracowali bowiem nowe elektrody poprawiające reaktywność siarki, będącej kluczowym elementem decydującym o pojemności.

Pozwoliło to uzyskać nie tylko większą pojemność baterii, ale także długą żywotność w temperaturze pokojowej. Istotne jest również to, że woda morska jest łatwo dostępna, więc materiału do produkcji nowych baterii z pewnością nie zabraknie. Poza tym można je łatwo skalować, dostosowując do określonych potrzeb.

Bateria z soli morskiej jest lepsza od tradycyjnej i może rozwiązać ważny problem - ilustracja #1
Źródło: Unsplash | Roberto Sorin.

Naukowcy zamierzają teraz skupić się na dopracowaniu swego wynalazku, a w przyszłości zajmą się również komercjalizacją nowych ogniw. Na razie nie wiadomo, kiedy staną się one powszechnie dostępne, ale, znając życie, będziemy musieli poczekać na nie co najmniej kilka lat.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Google kontynuuje serię zwolnień pracowników; w tle strajk okupacyjny i konflikt o umowę z Izraelem

Google kontynuuje serię zwolnień pracowników; w tle strajk okupacyjny i konflikt o umowę z Izraelem

Zintegrowany układ graficzny mocniejszy od PS5; AMD może szykować prawdziwego potwora

Zintegrowany układ graficzny mocniejszy od PS5; AMD może szykować prawdziwego potwora

Jak zablokować kogoś na TT? Blokowanie na TikToku

Jak zablokować kogoś na TT? Blokowanie na TikToku

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro. Omawiamy najważniejsze różnice

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro. Omawiamy najważniejsze różnice

Microsoft stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, twierdzi były dyrektor ds. polityki cybernetycznej USA

Microsoft stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, twierdzi były dyrektor ds. polityki cybernetycznej USA