Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 marca 2021, 12:49

autor: Entelarmer

Nowe Radeony będą kopać kryptowaluty, AMD idzie za Nvidią

Pojawiły się kolejne poszlaki co do planów AMD odnośnie kryptowalut. Firma rzekomo szykuje nowe karty graficzne przeznaczone dla kopaczy.

Obecną sytuację na rynku podzespołów komputerowych można podsumować jednym słowem: fatalna. Dość spojrzeć na mocno ograniczoną dostępność nowych kart graficznych, co w dużej mierze wynika z wykupywania ich przez scalperów oraz kopaczy kryptowaluty. Ci ostatni sprawili, że producenci mają wydać specjalne modele GeForce’ów przeznaczone tylko do tego celu. Nie inaczej będzie z kartami AMD, bo serwis ITHome doniósł o istnieniu układów znanych jako Radeon RX 5500 XTB, Radeon RX 5700 B oraz Radeon RX 5700 XTB. „B” na końcu nazwy ma być skrótem od „blockchain”, czyli technologii wykorzystywanej przy kopaniu kryptowaluty.

Pogłoski o planach AMD związanych z kryptowalutami słyszeliśmy już w październiku, a w kolejnym miesiącu Komachi (znany z licznych przecieków sprzętowych) podał nazwy nowych układów. Z ówczesnych informacji (m.in. aktualizacji Linuksa) wynikało, że firma szykuje GPU Navi 10 pozbawione opcji wyświetlania obrazu (brak obsługi VCN oraz DCN). Już samo to można było uznać za dowód na istnienie specjalnych kart dla kopaczy (aczkolwiek nie była to jedyna możliwość).

Nowe Radeony będą kopać kryptowaluty, AMD idzie za Nvidią - ilustracja #1
Chętni do kopania Bitcona, Ethereum i innych kryptowalut otrzymają specjalne karty.

Parę dni temu serwis Phoronix doniósł o kolejnej zmianie z patchów Linuksa w wersji 5.12. Otóż jeden z nich miał wprowadzić obsługę nowych układów Navi 12, również nieobsługujących VCN na poziomie sterowników. Jest to jedyny układ z serii Navi 10 z pamięcią HBM2 (High Bandwith Memory o wysokiej przepustowości), aczkolwiek wykorzystujący go model – Radeon 5600M Pro – powstał na potrzeby laptopów z rodziny Apple Mac. W efekcie nie mamy praktycznie żadnych danych na temat jego wydajności w kopaniu kryptowaluty.

Oczywiście można się zastanawiać, czy AMD rzeczywiście wyda te okrojone układy pod szyldem marki Radeon. Nvidia zrezygnowała z określania podobnych kart mianem GeForce’ów, co mogłoby zmylić wielu nabywców. Zamiast tego wszystkie modele HX przynależą do zupełnie nowej rodziny CMP (dosł. Procesorów do Kopania Kryptowaluty). Na razie nie otrzymaliśmy też oficjalnego potwierdzenia istnienia tych Radeonów.

Nowe Radeony będą kopać kryptowaluty, AMD idzie za Nvidią - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.