futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 3 marca 2021, 16:21

GeForce RTX 3000 wciąż brak, ale nasila się sprzedaż zdjęć

Niedostępność kart z serii GeForce RTX 3000 sprawia, że nasila się proceder wystawiania fałszywych aukcji w serwisach eBay i Allegro. Sprzedawcy publikują – rzekomo w ramach walki ze scalperami – oferty sprzedaży m.in. zdjęć oraz pustych pudełek po kartach Nvidii.

Najważniejsze informacje:
  1. w serwisach aukcyjnych wciąż pojawiają się coraz liczniejsze fałszywe oferty sprzedaży kart graficznych z serii GeForce RTX 3000;
  2. na wielu aukcjach sprzedawcy oferują możliwość zakupienia zdjęcia, pudełka lub – rzadziej – plastikowego modelu nowych układów Nvidii;
  3. proceder (rzekomo służący walce z botami scalperów) da się zauważyć także w Polsce.

Spośród wielu niedogodności związanych z nieustępującą pandemią graczom najmocniej dają się we znaki problemy z dostępnością sprzętu. Szczególnie widać to w przypadku konsoli PlayStation 5 oraz nowych kart graficznych. Jednym z efektów takiego stanu rzeczy jest rosnąca popularność ofert sprzedaży… zdjęcia lub pudełka układu z serii GeForce RTX 3000. Albo trójwymiarowego wydruku modelu tegoż, co widać dopiero po dodatkowych zdjęciach (główna grafika prezentuje rzeczywistą kartę).

Podobne aukcje pojawiły się niedługo po debiucie PS5. Część z nich (na przykład ta licytacja w serwisie eBay) ma być rzekomo formą walki z plagą scalperów wykorzystujących boty do błyskawicznego wyszukiwania i kupowania co tańszych egzemplarzy nowych GeForce’ów. Widać to po opisach aukcji, w których sprzedawcy zwykle nawołują do niekupowania tych „cyfrowych dzieł sztuki” przez rzeczywistych użytkowników. Niektórzy zostawiają też życzenia dla spekulantów w „podzięce” za zawyżone ceny kart graficznych.

GeForce RTX 3000 wciąż brak, ale nasila się sprzedaż zdjęć - ilustracja #1
Dla wielu graczy zdjęcia to jedyny sposób na zobaczenie nowych kart graficznych Nvidii.

Nasuwa się jednak podejrzenie, że wcale niemały odsetek tych aukcji to nie tyle walka ze spekulantami, co liczenie na naiwność nabywców. Zdjęcia te sprzedawane są po „atrakcyjnej” cenie w porównaniu z innymi ofertami, przez co trafi na nie każdy szukający najtańszej opcji kupna nowych kart grafiki. Oczywiście zwykle wystarczy rzut oka do opisu, by dowiedzieć się, co jest przedmiotem aukcji. Biorąc jednak tempo znikania kolejnych dostaw GeForce’ów RTX 3000, trudno się dziwić, że niektórzy nie tracą czasu na tak drobne, ale istotne szczegóły. Fakt, że w wielu przypadkach sprzedawcy zapominają o komunikacie odnośnie walki z botami, ale pamiętają o poinformowaniu o braku zwrotów, mówi sam za siebie.

Źródło: Allegro.

Jeszcze w listopadzie przedstawiciele serwisu eBay zapowiadali natychmiastowe kasowanie tego typu „okazji” na PlayStation 5 i – sądząc po znikających aukcjach – podobne podejście stosują w przypadku kart z serii RTX 3000. Jednakże problem dotyczy nie tylko tej strony. Również na polskim Allegro pojawiają się sprzedawcy oferujący zdjęcia GeForce’a RTX 3080 lub innych modeli w atrakcyjnej cenie, rzekomo w celu walki z botami. Na szczęście wiele z nich jest szybko usuwanych z serwisu, który najwyraźniej poszedł za przykładem eBaya. Niemniej przypominamy, by dokładnie czytać opisy ofert zamieszczanych w tego typu serwisach, by nie paść ofiarą oszustów. Niestety, prawdziwym rozwiązaniem problemu będzie zapewnienie wystarczających dostaw nowych GeForce’ów do zaspokojenia potrzeb rynku. „Niestety”, bo jak na razie nic nie zapowiada, by sytuacja miała się poprawić, a nie jeszcze pogorszyć.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej