Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 lutego 2021, 11:30

RTX 3060 nie dla „górników”; Nvidia wyda karty do kryptowalut

GeForce RTX 3060 trafi niedługo do sklepów. Niektórzy dostali już kartę do testów, także ci zainteresowani wydobyciem kryptowalut. Dla tych ostatnich nowe GPU zawiera jednak pewną niezbyt miłą niespodziankę.

Niektórzy już mogą pochwalić się posiadaniem karty graficznej GeForce RTX 3060, choć jej premiera ma odbyć się 25 lutego. Wśród nich są także „górnicy”. Tych może jednak spotkać dość niemiła niespodzianka. Jeden z kryptowalutowych youtuberów po wykonaniu testów informuje o ograniczeniu, jakie Nvidia zastosowała w tym modelu – potrafi on zorientować się, że został wykorzystany jako koparka, i zmniejszyć wydajność o połowę.

RTX 3060 nie dla „górników”; Nvidia wyda karty do kryptowalut - ilustracja #1
RTX 3060 w koparce może być niezbyt częstym widokiem

Nvidia potwierdza taką „funkcję” kart RTX 3060. Ich sterownik będzie wykrywał algorytmy specyficzne dla wydobywania Ethereum (w komunikacie podano tę kryptowalutę) i zmniejszy wydajność tak, że liczba hashy na sekundę spadnie do niemal połowy wartości. W kryptowalutowych testach CryptoLeo (wspomniany kopacz/youtuber) szybkość nowych GPU po chwili stabilizowała się na poziomie 26 MH/s, choć od tej karty oczekuje się ponad 40 MH/s.

Hashrate

Liczba hashy, czyli funkcji skrótów na sekundę – podstawowa miara wydajności urządzeń stosowana przez kopaczy. Osiąga różne wartości zależnie od rodzaju kryptowaluty (i oczywiście sprzętu).

Warto dodać, że ograniczenie jest zlokalizowane także w elektronice i BIOS-ie karty (źródło), a nie tylko w sterownikach systemowych (czyli jego działanie niezależnie jest od systemu operacyjnego). Według Nvidii, takie rozwiązanie ma zapewnić dostępność tych kart dla graczy, gdyż RTX 3060 raczej nie będzie opłacalny dla minerów. Pojawiają się pewne sugestie (czy może raczej domysły), jakoby pozostałe modele z gamy Nvidii także mogłyby być zastąpione w przyszłości (tzw. relaunch) wersjami posiadającymi zabezpieczenie „anty-minerskie”.

Producent jednak nie idzie w ten sposób na wojnę z „górnikami”. Wręcz przeciwnie – proponuje dedykowane układy do kopania kryptowalut, nazywane CMP (Crypto Mining Processors). Linia HX to urządzenia pozbawione wyjść wideo, zoptymalizowane pod względem zużycia energii.

Specyfikacja modeli urządzeń HX dla kopaczy kryptowalut. Źródło: Nvidia - RTX 3060 nie dla „górników”; Nvidia wyda karty do kryptowalut - wiadomość - 2021-02-19
Specyfikacja modeli urządzeń HX dla kopaczy kryptowalut. Źródło: Nvidia

Zapowiedziane są cztery modele, których wydajność w przypadku Ethereum ma wynosić od 26 MH/s do 86 MH/s, a moc pobierana od 125 W do 320 W. Modele 30HX i 40HX z 6GB i 8GB pamięci mają się pojawić w pierwszym kwartale tego roku, a 50HX i 90HX z 10GB VRAM z kolei w drugim kwartale. Karty będą dostępne u partnerów Nvidii.

RTX 3060 nie dla „górników”; Nvidia wyda karty do kryptowalut - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.