Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lutego 2023, 10:08

autor: Marek Pluta

AI bywa leniwe, podsunęło naukowcom obrazki z sieci

Naukowcy odkryli, że systemy generowania obrazów AI czasem do ich tworzenia wykorzystują zdjęcia używane podczas ich szkolenia. Jest to poważny problem, gdyż w ten sposób gotowe dzieło może naruszać prawa autorskie.

Źródło fot. Unsplash | Possessed Photography
i

W ostatnim czasie głośno zrobiło się w mediach o systemach generowania obrazów AI takich jak Stable Diffusion, Imagen oraz Dall-E 2, które potrafią stworzyć praktycznie dowolną grafikę. Nie chodzi jednak o ich możliwości, lecz o często bezprawne wykorzystywanie pracy artystów. Sztuczną inteligencję szkoli się bowiem na podstawie prawdziwych obrazów tworzonych przez ludzi z całego świata, co już samo w sobie nie podoba się ich twórcom, którzy pozywają firmy stojące za generatorami, zarzucając im naruszanie praw autorskich.

Wygląda na to, że artyści mogą mieć w tej kwestii rację. Zespół naukowców z Google, DeepMind, Politechniki Federalnej w Zurychu, Uniwersytetu Princeton oraz Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley odkrył bowiem, że systemy generowania obrazów AI mogą czasem tworzyć kopie grafik wykorzystywanych do ich szkolenia.

Naukowcy opublikowali artykuł, w którym opisują wyniki badań kilku popularnych systemów generowania obrazów. Wnioski są bardzo interesujące, gdyż odkryto, że czasami zamiast generować nowy obraz, po prostu wykorzystują jedną z wcześniej użytych grafik. Wbrew pozorom zdarza się to często, ponieważ na 1000 stworzonych obrazów odkryto ponad 100 takich przypadków. Badania wykazały również, że jedynie około 35 procent skopiowanych obrazów zawierało informacje o prawach autorskich, natomiast w pozostałych tego nie uwzględniono. Jest to niewątpliwie olbrzymi problem, gdyż generowane obrazy mogą je naruszać.

AI kopiuje istniejące obrazy

Co ciekawe, sztuczna inteligencja potrafi ukryć fakt, że generowany przez nią obraz jest kopią już istniejącego. Większość tego typu systemów na etapie przetwarzania danych dodaje do nich szum, który ma uniemożliwić wykorzystanie grafik użytych podczas szkolenia. Testy wykazały jednak, że szum dodawany jest również do kopiowanego obrazu, co utrudnia wykrycie, że mamy do czynienia z kopią zamiast oryginalnego dzieła.

AI bywa leniwe, podsunęło naukowcom obrazki z sieci - ilustracja #1
Po lewej obraz treningowy Stable Diffusion. Po prawej wygenerowany frazą „Ann Graham Lotz". Źródło: arXiv (2023)/CC BY-SA 3.0.

Twórcy generatorów muszą więc wprowadzić w nich niezbędne zmiany, aby w przyszłości zapobiec takim sytuacjom. W przeciwnym wypadku narzędzia staną się bezużyteczne, gdyż nie będzie można wykorzystywać ich twórczości.

AI bywa leniwe, podsunęło naukowcom obrazki z sieci - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.