Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePSPPSVPS3PS1
Okładka Vib-Ribbon (PSP)
OkładkaVib-Ribbon (PSP)

Vib-Ribbon

Unikalna gra zręcznościowa uznawana za jedną pierwszych produkcji muzyczno-rytmicznych. Za produkcję tytułu odpowiadają twórcy legendarnej serii PaRappa the Rapper. Gracze kontrolują animowanego królika i w rytm muzyki muszą unikać stojących na jego drodze przeszkód.

Zręcznościowe | rytmiczne | muzyczne | PSOne Classics | tytuły ekskluzywne PlayStation

PolecaneKolekcja gier
Obserwuj grę
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Vib-Ribbon Premiera

12gru1999

PS1

15paź2014

PS3 PSP PSV

Vib-Ribbon na PSP, PS1 itd. to unikalna zręcznościówka, będąca jedną z pierwszych w historii klasycznych gier muzyczno-rytmicznych. Za stworzenie tytułu odpowiada japońskie studio NanaOn-Sha, które znane jest najbardziej dzięki legendarnej muzycznej serii PaRappa the Rapper. Vib-Ribbon ukazało się pierwotnie na konsoli PlayStation w 1999 roku. Tytuł spotkał się z pewnym zainteresowaniem ze strony odbiorców, ale nigdy nie zdobył ogromnej popularności. Jego premiera była jednak niezwykle ważnym krokiem w rozwoju gier muzyczno-rytmicznych, zwłaszcza że po raz pierwszy w historii gatunku pozwalał on graczom na zabawę w rytm ich własnej muzyki zapisanej na płytach CD. Vib-Ribbon doczekał się w sumie dwóch sequeli wydanych na PlayStation 2 jedynie w Japonii. Jako ciekawostkę można dodać, że produkcja jest jedną z kilkunastu gier stale prezentowanych w prestiżowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMa) w Nowym Jorku na wystawie poświęconej historii elektronicznej rozrywki.

Mechanika

Model rozgrywki Vib-Ribbon jest niezwykle prosty i przystępny, choć w zależności od poziomu trudności potrafi stanowić spore wyzwanie nawet dla weteranów gatunku. Gracze kontrolują małego królika o imieniu Vibri, który musi pokonywać przeszkody pojawiające się w rytm odtwarzanej w tle muzyki. Istnieją w sumie cztery typy przeszkód. Mogą one dodatkowo być ze sobą łączone. Każda z nich przypisana została do konkretnych przycisków pada, które pozwalają ją ominąć. Gracze zdobywają punkty w zależności od ich dokładności i szybkości reakcji. Za każdym razem kiedy popełniamy błąd Vibri zamienia się powoli w ropuchę, a następne w niewielkiego robaka.

Kwestie techniczne

Vib-Ribbon posiada minimalistyczną czarno-białą oprawę graficzną, wykonaną za pomocą nieskomplikowanych figur wektorowych. Produkcja posiada w sumie sześć wbudowanych piosenek, ale gracze mogą wykorzystać dowolny utwór muzyczny zapisany na płycie CD Audio, którą wkładamy do napędu PlayStation. Jest to możliwe dzięki niewielkiemu rozmiarowi gry, która w całości zapisuje się w wewnętrznej pamięci konsoli. Emulowana wersja tytułu jest niestety pozbawiona tej opcji.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Vib-Ribbon: Odpowiednia dla każdego wieku.

PS1
PS3
PSP
PSV