Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiiOSANDWP
Okładka The Dark Knight Rises (iOS)
OkładkaThe Dark Knight Rises (iOS)

The Dark Knight Rises

Przygodowa gra akcji ze światem o otwartej strukturze, stworzona na licencji trzeciej części trylogii filmowej o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana. W produkcji studia Gameloft wcielamy się w Mrocznego Rycerza i ratujemy Gotham City przed Banem oraz jego sługusami.

Akcji | DC Comics | Batman | komiksy | elementy zręcznościowe | przygodowe gry akcji

PolecaneKolekcja gier
Obserwuj grę
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Dark Knight Rises Premiera

20lip2012

iOS AND

20mar2013

WP

producent: Gameloft wydawca: Gameloft

The Dark Knight Rises to przygodowa gra akcji na urządzenia mobilne z systemem AND, iOS i WP, rozgrywająca się w świecie o otwartej strukturze. Dzieło studia Gameloft – mającego w dorobku takie gry jak Spider-Man: Unlimited oraz Captain America: The Winter Soldier – powstało na licencji filmu Mroczny Rycerz powstaje w reżyserii Christophera Nolana i z Christianem Balem w roli głównej. Tytuł wydano w modelu premium, aczkolwiek oferuje on całkiem rozbudowany system mikropłatności.

Fabuła

Bruce Wayne, czyli Batman, po przyjęciu na siebie winy za śmierć Harvey’a Denta zostaje wrogiem numer jeden całego miasta Gotham. Znienawidzony przez mieszkańców, zaszywa się w swojej posiadłości, odseparowany od reszty świata. Tymczasem Gotham staje w obliczu niezwykle poważnego zagrożenia. Karą za grzechy ma być unicestwienie, a wykonawcą wyroku Bane – niezwykle inteligentny złoczyńca, ukrywający pewną tajemnicę związaną z kobietą o nazwisku Miranda Tate. Batmanowi nie pozostaje nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce i po raz kolejny wyrwać Gotham z uścisku zła.

Produkcja firmy Gameloft dzieli fabułę z obrazem kinowym. Nie trzyma się jednak kurczowo filmowego scenariusza – opowieść rozbudowano o nowe sytuacje i wątki, a kilka wybranych, kluczowych scen dosyć solidnie przerobiono (jak choćby ucieczkę z więzienia-studni). Francuzi uzyskali przy tym zgodę na wykorzystanie podobizn głównych aktorów znanych z filmu.

Mechanika

The Dark Knight Rises czerpie garściami ze świetnych gier studia Rocksteady, znanych z konsol i pecetów – Batman: Arkham Asylum i Batman: Arkham City, a szczególnie z tej drugiej. Firma Gameloft oddała w nasze ręce przygodową grę akcji ze światem o otwartej strukturze. Gotham, przedstawione z dużym rozmachem, przemierzamy z pełną swobodą (także jeśli chodzi o wnętrza budynków), korzystając przy tym z różnego rodzaju wynalazków Batmana. Linka z hakiem służy do wspinania się na budynki bądź elementy w ich wnętrzach, z pomocą batarangu likwidujemy przeciwników i rozwiązujemy proste zagadki logiczne,  natomiast peleryna pozwala szybować na duże odległości oraz niepostrzeżenie atakować wrogów z powietrza. W grze nie zabrakło też futurystycznych maszyn Mrocznego Rycerza – w tym motocykla (Batpod) oraz myśliwca (Bat).

Podczas rozgrywki gracz rozwija postać Batmana, a z każdym nowym poziomem doświadczenia otrzymuje możliwość odblokowania kolejnych jego umiejętności, broni, typów pancerza, czy ulepszeń maszyn (instalacja dział) i posiadanych gadżetów (np. zwiększenie zasięgu batarangu bądź szybkości wystrzeliwania linki z hakiem). Fakt ten przydaje się podczas efektownych i dynamicznych walk ze sługusami Bane’a. Mechanika walki bazuje na rozwiązaniach wymyślonych przez twórców Batman: Arkham City, kładąc spory nacisk na stosowanie kontrataków i kombosów.

Tryby gry

Historię przedstawioną w kampanii fabularnej The Dark Knight Rises poznajemy na przestrzeni sześciu głównych rozdziałów, składających się łącznie z 24 misji. Uzupełnieniem dla nich są zadania poboczne, które wykonujemy podczas swobodnego przemieszczania się po Gotham City. Rozbrajamy w nich bomby, wysadzamy sprzęt Bane’a, ratujemy mieszkańców i usuwamy z dachów przyczajonych snajperów. Zabawę urozmaica też poszukiwanie znajdziek, odkrywanie ciekawych lokacji i rozbudowywanie arsenału Mrocznego Rycerza.

Kwestie techniczne

Wielkim atutem gry jest w pełni trójwymiarowa oprawa wizualna. Gotham City cieszy oczy wymyślną architekturą i mrocznym klimatem, ale też dobrej jakości teksturami oraz sporą widocznością. Obrazu całości dopełniają dopracowane modele postaci, efekty pogodowe oraz ciekawie zaprojektowane wnętrza (tunele metra, budynki, więzienie). Do zalet The Dark Knight Rises na platformę AND, iOS i WP zaliczyć też należy ścieżkę dźwiękową – w parze z dobrze podłożonymi głosami (niestety, dubbingiem nie zajmowali się oryginalnie aktorzy filmowi), idzie doskonała, filmowa muzyka Hansa Zimmera. W grze zastosowanie znalazł także kontekstowy system sterowania, dostosowujący układ klawiszy do danej sytuacji.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe The Dark Knight Rises: 12+

iOS
AND
WP