Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

JRPG - Gry Strategiczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku strategiczne o tematyce jRPG ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Strategiczne
jRPG
PC
PC Windows1
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 41
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 11 PlayStation Portable2
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android2 Apple iOS2
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch1
Nintendo Wii
Nintendo DS1
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance2
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Final Fantasy Tactics: The War of the Lions
Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Strategiczne 5 października 2007

Udoskonalona wersja klasycznej starategii turowej (z elementami typowego RPG-a). Zmiany objęły zarówno jakość oprawy audiowizualnej, jak i dodanie dwóch zupełnie nowych klas postaci (onion knight i dark knight).

ANDiOSPSP

Tactics Ogre: The Knight of Lodis
Tactics Ogre: The Knight of Lodis

Strategiczne 7 maja 2002

Seria Tactics Ogre to jedna z najlepszych oferujących gry z gatunku taktycznych RPG. Tactics Ogre Advance jest czwartą grą z kolei spod tego szyldu i jedną z najlepszych.

GBA

Final Fantasy Tactics Advance
Final Fantasy Tactics Advance

Strategiczne 8 września 2003

Taktyczne gry RPG wciagaja niesamowicie. Jesli dobry system walki owiany jest niezla fabula, okraszony porzadna grafika i efektami walk – mozna liczyc na hit. Final Fantasy Tactics pokazuje, jak powinno sie robic takie gry.

GBA

Ogre Battle: The March of the Black Queen
Ogre Battle: The March of the Black Queen

Strategiczne 27 września 1996

Hybryda jRPG-a i gry strategicznej, w której przemierzamy kontynent Zetegenia, by obalić krwawe rządy imperatorki. Podczas gdy po mapie taktycznej poruszamy się w czasie rzeczywistym, starcia, w których biorą udział rozmaite jednostki (od ludzi, aż po mityczne istoty pokroju gryfów czy wampirów), toczą się w trybie turowym. W zależności od naszych poczynań historia może się zakończyć na jeden z trzynastu sposobów.

PS1

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift
Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift

Strategiczne 24 czerwca 2008

Oficjalna kontynuacja gry "Final Fantasy Tactics Advance". Ponownie odwiedzamy krainę Ivalice, uczestnicząc w dużej ilości walk, rozgrywanych na podzielonych na heksy planszach.

NDS

Langrisser I & II
Langrisser I & II

Strategiczne 10 marca 2020

Zestaw remake’ów dwóch strategicznych gier jRPG. W Langrisser I & II trafiamy do fantastycznego świata będącego areną walki pomiędzy siłami dobra i zła, a filarem rozgrywki są turowe starcia z wrogimi armiami. Remaki cechują się przede wszystkim nową oprawą audiowizualną.

PCPS4Switch

Wild Arms: Crossfire
Wild Arms: Crossfire

Strategiczne 11 marca 2008

Połączenie klasycznej japońskiej gry role-playing oraz strategii turowej. Całość wzorowana jest chociażby na "Final Fantasy Tactics". Wcielamy się w postać dzielnego rycerza, dowodząc jednak całą drużyną.

PSP

Battle Champs
Battle Champs

Strategiczne 11 lutego 2015

Mobilna gra strategiczna będąca debiutancką produkcją japońskiego studia BlazeGames. W pracach uczestniczył Akihiko Yoshida, dyrektor artystyczny takich hitów jak Final Fantasy Tactics czy Bravely Default. Battle Champs przypomina słynne Clash of Clans: zadaniem gracza jest zbieranie surowców, rozbudowa osady i obrona jej przed atakami innych uczestników zabawy. Oprócz zwykłych jednostek bojowych, ważną rolę w Battle Champs odgrywają giganty, wykorzystywane w walce.

ANDiOS