Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Sensible World of Soccer (PC)

Sensible World of Soccer PC

Rozszerzona edycja bestsellerowej gry piłkarskiej Sensible Soccer. Tytuł nie wnosi żadnych większych zmian do oprawy i mechaniki rozgrywki, zaś jego najważniejszym wyróżnikiem jest potężna baza danych, zawierająca ok.

Sportowe | piłka nożna | 2D | na 2 osoby | top-down

PC Windows
Okładka Sensible World of Soccer (PC)

producent: Sensible Software

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15listopada1995

Sensible World of Soccer to rozszerzona wersja gry piłkarskiej Sensible Soccer, która zadebiutowała w 1992 roku na komputerach Amiga i Atari ST, a rok później doczekała się także konwersji na platformę PC. Za stworzenie obu gier odpowiada brytyjskie studio Sensible Software, znane także z takich hitów jak Mega lo Mania czy seria Cannon Fodder.

Mechanika

Pod względem mechaniki Sensible World of Soccer na PC w niczym nie odbiega od swojej poprzedniczki, a jedyną odczuwalną zmianą jest niewielka korekta zachowania piłki. Boiskowe zmagania obserwujemy w klasycznym widoku z góry i w dość dużym oddaleniu, co pozwala na dobry ogląd pola gry. Zastosowano także ten sam, jednoprzyciskowy model sterowania, w którym siła podania zależna jest od długości przytrzymania klawisza. Po strzale możemy jednak podkręcać piłkę za pomocą klawiszy kierunkowych.

Jednym z najważniejszych wyróżników Sensible World of Soccer jest ogromna baza danych, zawierająca ok. 1500 rzeczywistych drużyn narodowych oraz klubowych z sześciu kontynentów – czyli właściwie wszystkich krajów, w których odbywają się ligowe rozgrywki piłkarskie. W praktyce przekłada się to na ok. 27 tysięcy realnie istniejących graczy, opisanych kilkoma podstawowymi parametrami. Równie duży wybór mamy w kwestii trybów rozgrywki, począwszy od meczów towarzyskich, lig i pucharów krajowych, po turnieje międzynarodowe. W grze dostępny jest także wzbogacony prostymi opcjami menadżerskimi tryb kariery, w którym możemy poprowadzić wybraną drużynę przez dwadzieścia sezonów, dbając o dobór składu i taktyki, transfery oraz finanse klubu.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy Sensible World of Soccer na PC nie odbiega znacząco od poprzednich odsłon serii, a cechą charakterystyczną gry są niewielkie figurki zawodników, zrealizowane w typowym dla gier Sensible Software stylu. Co ciekawe, mimo że składają się one zaledwie z kilkudziesięciu pikseli, autorzy starali się odzwierciedlić charakterystyczne cechy wyglądu poszczególnych zawodników, takie jak kolor skóry czy fryzura (względnie jej brak). W warstwie dźwiękowej zadbano o pełny komentarz meczowy (dostępny jednak tylko w wersji CD).

Inne

Na przestrzeni lat 1994-98 ukazały się w sumie cztery wersje Sensible World of Soccer, w tym jedna przygotowana specjalnie z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy 1996 roku. Poszczególne edycje nie różnią się jednak od siebie oprawą czy mechaniką, zawierając jedynie zaktualizowane składy drużyn i parametry zawodników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 77 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Sensible World of Soccer

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Sensible World of Soccer

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • 386 DX
  • 4 MB RAM
  • DOS
Gry piłkarskie: Rewolucjoniści i marketingowcy
Gry piłkarskie: Rewolucjoniści i marketingowcy

wiadomość16 czerwca 2016

Jakie gry piłkarskie wniosły najwięcej do rozwoju gatunku? Które studia próbowały w niekonwencjonalny sposób sprzedawać swoje produkcje? O tym w pierwszym tekście poświęconym najlepszym i najciekawszym tytułom o najpopularniejszej dyscyplinie sportu.