Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Rogue: The Adventure Game (PC)

Rogue: The Adventure Game PC

Rogue: The Adventure Game to stworzona w 1983 roku gra z gatunku RPG, która uważana jest za protoplastę programów, określanych mianem „dungeon crawler”.

RPG | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Rogue: The Adventure Game (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12kwietnia1983

Rogue: The Adventure Game to stworzona w 1983 roku gra z gatunku RPG, która uważana jest za protoplastę programów, określanych mianem „dungeon crawler”. Program pozwala wcielić się w rolę nieustraszonego poszukiwacza przygód, który postanawia zwiedzić labirynt lochów i znaleźć ukrywane tam skarby.

Gra pracuje w trybie tekstowym i nie wydaje ani jednego dźwięku. Bohater symbolizowany jest po prostu przez znak w kodzie ASCII, podobnie zresztą jak odkrywane komnaty, przedmioty i potwory. Tych ostatnich jest 25, a określają je kolejne litery alfabetu (np. B to Bat, czyli nietoperz, a S to Snake, czyli wąż). Gracz porusza się śmiałkiem za pomocą klawiszy kursora, a interakcja z potworami odbywa się automatycznie po zetknięciu postaci. Bohater dysponuje pokaźnym arsenałem broni i przedmiotów, które może gromadzić w podręcznej torbie. Wygrana walka powoduje wzrost doświadczenia, a co za tym idzie rozwinięcie cech naszej postaci. Jedną z największych zalet Rogue: The Adventure są losowo generowane lochy. Dzięki takiemu zabiegowi następna rozgrywka nigdy nie będzie taka sama.

Rogue: The Adventure Game to absolutny klasyk, który na stałe wpisał się w kronikach elektronicznej rozrywki. Mimo ewidentnego braku jakiejkolwiek oprawy audiowizualnej, można w niego grać godzinami. Program miał zresztą wielu naśladowców, których z szacunku dla kultowego pierwowzoru, określa się mianem „roguelike”.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Rogue: The Adventure Game

odpowiednia dla każdego wieku