Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Ode (PC)

Ode PC

Ode to eksperymentalna trzecioosobowa gra platformowa. Wcielamy się w niej w Joy – wszędobylską gwiazdkę, która podczas zwiedzania kolejnych bajkowych lokacji tworzy jednocześnie muzykę.

Przygodowe | TPP | platformówki 3D | muzyczne | eksperymentalne/artystyczne | eksploracyjne

PC Windows
Okładka Ode (PC)

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27listopada2017

27listopada2017

Uplay

Ode to kolejna eksperymentalna gra platformowa stworzona przez Reflections Interactive, brytyjskie studio działające pod skrzydłami Ubisoftu. Deweloperzy są odpowiedzialni za mniejsze, interesujące wizualnie produkcje, m.in. Grow Home, Grow Up oraz strzelankę Atomega.

Fabuła

Opowiadana w Ode historia skupia się na Joy – gwieździe, która została wezwana z nieboskłonu przez tajemniczego narratora. Ciekawska postać opuszcza niebo i spada na bezimienną, dziwaczną planetę. Zaintrygowana otaczającymi ją dziwami rozpoczyna podróż po kolejnych „muzycznych ogrodach”, poznając coraz to nowe stworzenia i wydawane przez nie odgłosy.

Mechanika

Produkcja jest utrzymana w dość artystycznymi klimacie i skłania gracza do swobodnej eksploracji kolejnych klimatycznych lokacji. Nie znajdziemy w niej samouczka, przydatnych porad czy wskazujących drogę do celu strzałek. Autorzy zachęcają tym samym użytkownika do poznawania uniwersum we własnym tempie. Przygoda skupia się na synestezyjnym chłonięciu niestandardowego wizualnie świata gry oraz zabawie z muzykalnymi elementami otoczenia. Pod tym względem przypomina muzyczno-eksploracyjny projekt Proteus.

Tytuł nie jest zbytnio wymagający, Joy – oprócz poruszania się oraz skakania – może jedynie rzucać przedmiotami i przyciągać je do siebie. Te dość podstawowe umiejętności są wykorzystywane przy rozwiązywaniu elementarnych zagadek logicznych i prostych problemów blokujących dalszą eksplorację. Bohaterka zbiera też po drodze kolejne spadające gwiazdy. Im więcej gwiazd jej towarzyszy, tym intensywniejsze stają się kolory oraz dźwięki otaczającego ją świata.

Podstawowym elementem gry jest jej dźwiękowa interaktywność. We wszystkich „ogrodach” umieszczone są różnorodne stworki, rośliny i inne żyjątka. Każde z nich ma zaś przypisany do siebie dźwięk. Początkowo Joy odkrywa np. grające pojedynczą nutkę ukwiały, ale w ramach zabawy szybko znajduje rośliny wydające gamę dźwięków perkusyjnych, basowych i nie tylko. Często podróż związana jest więc z tworzeniem indywidualnego utworu, który ma ponadto umilać dalsze zwiedzanie zakamarków poziomu.

Kwestie techniczne

Produkcja stworzona została z myślą o dynamicznej interakcji grafiki oraz dźwięków wewnątrz gry. Początkowo tytuł wydaje się umiarkowanie interesujący pod obydwoma względami, jednak w miarę rozgrywki rozwija skrzydła i zaczyna cieszyć oko oraz uszy ruchomymi instalacjami audiowizualnymi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Ode

Klasyfikacja PEGI Ode

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Ode

PC Windows

Minimalne: Intel Core i5 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/ Radeon HD 7870, 25 GB HDD, Windows 7/8/10