Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitch
Okładka Mad Father (Switch)
OkładkaMad Father (Switch)

Mad Father

Mad Father Remake

Mad Father to utrzymana w konwencji horroru gra przygodowa, za której produkcję odpowiada japoński niezależny twórca Sen. Wciel się w jedenastoletnią Ayę i uchroń ją przed niebezpieczeństwami czyhającymi na każdym kroku w malowniczej, acz spowitej mrokiem rodzinnej rezydencji.

Przygodowe | survival horror | horror | elementy logiczne | 2D | top-down | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Mad Father Premiera

10gru2012

PC

5lis2020

Switch

producent: sen wydawca: Playism Strona oficjalna

Gry podobne do Mad Father

Outlast 2

Detention

The Coma: Recut

Utrzymana w konwencji horroru dwuwymiarowa gra przygodowa, wykorzystująca ustawienie kamery typu top-down. Za produkcję tytułu odpowiada niezależny japoński twórca Sen, który przy realizacji swojego projektu korzystał z Wolf RPG Editora. Gra została wydana po raz pierwszy w grudniu 2012 roku na PC. W roku 2020 powstał remake, dostępny na Nintendo Switch oraz Steam. W odświeżonej wersji Mad Father wykorzystano ulepszoną oprawę graficzną, pojawiają się również dodatkowe lokacje i wyzwania.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w północnych Niemczech, w ogromnej i niemal odciętej od świata rezydencji. Główna bohaterka, jedenastoletnia Aya, zamieszkuje ją wraz ze swym ojcem Alfredem oraz służącą Marią. Ojciec dziewczynki większość swojego czasu poświęca tajemniczym eksperymentom, kontakt z córką spychając właściwie na boczny tor. Matka dziewczynki zmarła na skutek choroby na długo przed zaprezentowanymi w grze wydarzeniami, pojawia się jednak we wspomnieniach protagonistki, tęskniącej za dawną atmosferą i rodzinnym ciepłem. Właściwa akcja rozpoczyna się w rocznicę jej śmierci. O północy Ayę wybudza ze snu czyiś głośny krzyk. Po chwili dziewczynka orientuje się, że jej rodzinny dom został nawiedzony przez upiorne istoty. Chcąc utrzymać się przy życiu, musi uchronić się przed wszystkimi niebezpieczeństwami czyhającymi na nią w mrocznych zakątkach rezydencji.

Mechanika

Głównym celem gry jest eksploracja licznych lokacji oraz rozwiązywanie pojawiających się po drodze zagadek logicznych. Gracz ma możliwość przemieszczania się po terenie rezydencji oraz zbierania interaktywnych przedmiotów, które przysłużą mu się w istotnych momentach rozgrywki lub pozwolą dostać do kolejnych, niedostępnych wcześniej części rezydencji. W czasie wędrówki bohaterka może też natrafiać na różne nadnaturalne istoty. Bezpośredni kontakt z większością z nich skutkuje śmiercią dziewczynki, w wyniku czego następuje game over, a rozgrywkę trzeba rozpoczynać od ostatniego zapisu. Aby zapobiec podobnej sytuacji gracz musi przede wszystkim ratować się ucieczką lub podejmować właściwe decyzje w celu uniknięcia ataku. W przypadku schwytania przez jedną z istot ma też możliwość wyrwania się z uścisku, co może zrobić, klikając odpowiednio szybko właściwy przycisk. Niektóre istoty pozostają nieruchome, zagradzając jedynie częściowo dostęp do kolejnych lokacji, w tym przypadku należy je odpowiednio wyminąć.

Zakończenia (Endings)

W rozgrywce możliwe są również interakcje z poszczególnymi bohaterami. Warto też pamiętać, że część podejmowanych przez gracza decyzji ma kluczowy wpływ na zakończenie. Mad Father posiada trzy endingi: Bad Ending 1, Bad Ending 2 oraz True Ending. Gra oferuje również scenę bonusową (Gems Ending), która może wyświetlić się tylko po uzyskaniu prawdziwego zakończenia (True Ending), jak też pod warunkiem, że wcześniej gracz zdołał zebrać wszystkie (w sumie 21) dostępne w rozgrywce klejnoty. Kolejny bonusowy epilog zostaje odblokowany po zebraniu wszystkich klejnotów i uzyskaniu Gems Endingu. Aby go odtworzyć, należy wejść do Galerii (Gallery) poprzez Menu Główne (Main Menu) i wybrać opcję „if”.

Kwestie techniczne

Mad Father to produkcja dwuwymiarowa, wykorzystująca grafikę typu pixel art. Postacie oraz pojawiające się co jakiś czas krótkie cutscenki to ręcznie wykonane projekty, utrzymane w mangowej stylistyce.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Mad Father: 12+

Mad Father Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 1.06 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 100 MB HDD
  • Windows 7
PC
Switch