Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4
Okładka Jazzpunk (PS4)

Jazzpunk

Oryginalna gra przygodowa osadzona w stylistyce retro-cyberpunk i wypełniona mnóstwem komediowych żartów rodem z najlepszych slapstickowych komedii filmowych.

Przygodowe | FPP | cyberpunk | sandbox | humorystyczne | indie | eksperymentalne/artystyczne | eksploracyjne

Okładka Jazzpunk (PS4)

data premiery gry:

7lut2014

PC

20wrz2016

PS4

Wydany na platformie PC i PS4 Jazzpunk to nietypowa i przezabawna gra przygodowa, osadzona w stylistyce retro-cyberpunk. Za jej powstanie odpowiada niezależna, dwuosobowa ekipa Necrophone Games z Toronto, mająca dotąd na koncie wyłącznie proste gry przeglądarkowe, dostępne na stronie studia. Nowa produkcja kanadyjskiego duetu, to dość oryginalne połączenie sandboksowej przygodówki w konwencji FPP z komedią filmową. Tytuł ukazał się pierwotnie na początku 2014 roku na popularnych pecetach, jednak dwa lata później przygotowano także wersję konsolową, wzbogacając ją dodatkową zawartością single player oraz unikalnym trybem wieloosobowym.

Fabuła

Fabuła gry przenosi nas do przypominającej lata 50. i 60. XX wieku alternatywnej, zimnowojennej rzeczywistości, trapionej przez korporacyjne szpiegostwo i cyberprzestępczość. Wcielamy się w postać Agenta Polyblanka, który, poruszając się po pełnym absurdów otwartym świecie, wykonuje szereg najdziwniejszych zadań. Polegają one m.in. na infiltracji pilnie strzeżonego rosyjskiego konsulatu, gdzie wg planu w samo południe odbywa się komunistyczne spotkanie czy pozyskaniu cennej mechanicznej nerki od uwielbiającego sushi kowboja.

Mechanika

W wydanym na PC i PS4 Jazzpunk rozgrywka obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby i polega na przemierzaniu kolejnych lokacji oraz na rozwiązywaniu prostych zagadek. Zgodnie z zamysłem autorów, gra jest jednak przede wszystkim komedią – co więcej, twórcy pragną nadać jej należne miejsce w branży gier i uczynić z niej osobny gatunek, tak jak to ma miejsce w przypadku komedii filmowych. Dlatego każde wydarzenie, miejsce i każda postać w grze Kanadyjczyków jest okazją do przemycenia mniej lub bardziej wysmakowanego żartu słownego bądź sytuacyjnego. W trakcie wykonywania kolejnych zadań, korzystamy też z rozmaitych i przezabawnych gadżetów, za pomocą których możemy płatać napotkanym NPC-om niewybredne figle.

Za wzór, twórcy postawili sobie ikoniczne dla swojego gatunku, przepełnione gagami i absurdalnym humorem komedie, takie jak Czy leci z nami pilot, Naga broń i Hot Shots. Ponieważ akcja toczy się w epoce żywo przypominającej czasy komunizmu, rodzimi gracze bez trudu odnajdą w niej również żarty, charakterystyczne dla czołowych komedii doby PRL-u. Klasycznych gagów i odwołań jest w Jazzpunk mnóstwo i tylko najbardziej spostrzegawczy gracze będą w stanie wyłapać je wszystkie.

Tryby gry

Pierwotna wersja gry Jazzpunk, wydana na komputerach PC pozwala tylko i wyłącznie na zabawę w trybie jednoosobowym. Przy okazji konwersji na konsole PlayStation 4, twórcy pokusili się jednak o zaimplementowanie całkiem nowego wariantu rozgrywki, pozwalającego na zabawę wieloosobową w trybie lokalnym. Tryb ten, nazwany dość przewrotnie Wedding Qake to nic innego, jak mocno zamierzona parodia takich klasyków, jak Quake III: Arena, Unreal Tournament czy innych, podobnych im produkcji sieciowych.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Jazzpunk na PC i PS4 odznacza się cyberpunkowym i lekko industrialnym klimatem oraz komiksowym i niesamowicie kolorowym stylem graficznym. Rozwój wydarzeń ilustruje autorska, elektroniczna ścieżka dźwiękowa, przygotowana z wykorzystaniem starych magnetofonów kasetowych i analogowych syntezatorów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena gry 5,7 / 10 na podstawie 152 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8,6 / 10 na podstawie 9 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Jazzpunk

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Jazzpunk

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.80 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP(SP2)/Vista/7/8

PC
PS4