Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchXONEPS4
Okładka Gripper (PC)
OkładkaGripper (PC)

Gripper

RPG akcji zainspirowane Mad Maxem i Zeldą, w którym przez całą rozgrywkę nie opuszczamy swojego pojazdu. Fabuła Gripper rozgrywa się w świecie kontrolowanym przez androidy, a naszym celem jest odnalezienie zaginionej siostry protagonisty.

Akcji | science fiction | postapokalipsa | widok izometryczny | elementy RPG | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gripper Premiera

29mar2023za 8dni

PC Switch

2024

PS4 XONE

Gripper to nietypowe połączenie gier wyścigowych z mechanikami RPG akcji. Przez całą rozgrywkę sterujemy człowiekiem zasiadającym za kierownicą futurystycznego pojazdu, wyposażonego w specjalny hak o szerokim zastosowaniu. Fabuła produkcji opowiada o poszukiwaniach siostry głównego bohatera w świecie opanowanym przez androidy. Za stworzenie tytułu odpowiada założone w 2017 roku rosyjskie studio OctoBox Interactive, znane z takich gier jak Blazing Core czy High Noon.

Fabuła

Historia Gripper toczy się w świecie, w którym ludzkość została zdominowana przez roboty. Celem bohatera o imieniu None jest znalezienie jego siostry, zaginionej w okolicach święta Płonących Ludzi. Jest ono obchodzone cyklicznie przez cyborgi i odnosi się symbolicznie do dnia, kiedy ostatecznie przejęły władzę. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na paleniu ocalałych przedstawicieli gatunku ludzkiego, stąd protagonista musi się śpieszyć. W trakcie podróży będzie musiał nauczyć się nowych, bojowych zastosowań dla swojego pojazdu, wyposażonego w potężny hak na linie.

Wszyscy ludzie w świecie Gripper posiadają jakieś wady, przez co nie są w stanie przeciwstawić się androidom. Główny bohater nie stanowi wyjątku – None jest uzależniony od muzyki. Ze swoim problemem radził sobie tylko dzięki siostrze, głuchej śpiewaczce. Podczas poszukiwań będzie musiał znaleźć inny sposób, by zwalczyć tę przypadłość, a atakujące go roboty nie ułatwią mu zadania.

Mechanika

Całość rozgrywki odbywa się z poziomu pojazdu głównego bohatera. Przemierzamy nim świat podzielony na 11 biomów, o zróżnicowanym klimacie i z unikalnymi przeciwnikami. W każdym z obszarów znajduje się specjalny tunel wyzwań, stawiający przed nami inne przeszkody zależnie od klimatu lokacji, w jakiej się znajduje. Podczas eksploracji możemy natknąć się na przeróżne zagadki i kody zostawione przez Kolekcjonera Odpadów. Dzięki ich rozwiązywaniu poznajemy kolejne fragmenty historii świata, wcześniej niedostępnej dla ludzi w wyniku działań robotów. Zwiedzanie terenów urozmaicono też elementami kolekcjonerskimi w formie statuetek, dzięki którym poznajemy losy postaci istotnych dla fabuły.

Do większości interakcji dokonywanych w świecie gry służy nam hak przytwierdzony do pojazdu protagonisty. Wykorzystujemy go zarówno do przemieszczania się po dostępnych obszarach (np. kiedy musimy wjechać pod stromy teren), zbierania materiałów do craftingu (umożliwiających ulepszanie naszego pojazdu) czy wreszcie walk z przeciwnikami. Starcia dzielą się zasadniczo na dwie fazy. W pierwszej staramy się wytrącić wroga z równowagi, a gdy zostanie osłabiony, wykorzystujemy jego własną broń by go wykończyć. W trakcie walk musimy unikać wystrzelonych przez oponentów pocisków, korzystając ze zwrotności naszego pojazdu oraz przeszkód terenowych. Cały czas musimy pamiętać, że fizyka ma duże znaczenie w rozgrywce, więc każde starcie z większymi przeciwnikami musimy dokładnie zaplanować.

Oprócz standardowych wrogów, w Grippper znajdziemy również 11 bossów. Walki z nimi są o tyle istotne, że pokonanie każdego odblokowuje nową umiejętność dla naszego pojazdu. Jest to możliwe dzięki wyrwaniu z nich specjalnych serc (w połowie robotycznych, a w połowie organicznych), przechowujących ich energię i wspomnienia.

Kwestie techniczne

Gra powstała na silniku Unreal Engine 4. Grafikę utrzymano w rysunkowej stylistyce, a szczególną uwagę podczas rozgrywki zwracają animowane przerywniki fabularne oraz efekty cząsteczkowe i oświetleniowe.

Ostatnia modyfikacja 1 marca 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Gripper: 16+

Gripper Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-760 2.8 GHz / AMD Athlon II X4 645 3.1 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 6850 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-4670K 3.4 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / 3 GB Radeon HD 7970 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
Switch
PS4
XONE