Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGXONESwitchPC
Okładka Garden Story (XONE)
OkładkaGarden Story (XONE)

Garden Story

Sielankowe rolnicze RPG o winogronowym bohaterze, którego zadaniem jest rozwijanie wioski, pomaganie innym owocowym mieszkańcom i strzeżenie jej przed tajemniczym złem. Za powstanie Garden Story odpowiada studio Picogram.

RPG | fantasy | sandbox | rolnicze | 2D | top-down | indie | Xbox Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Garden Story Premiera

11sie2021

PC Switch

12lip2022

XONE

producent: Picogram wydawca: Picogram Strona oficjalna

Garden Story to farmerska przygodówka z elementami RPG z pikselową oprawą graficzną, w której spory nacisk położony jest element socjalizacji z NPC i rozwiązywanie tajemnic. Za grę odpowiada studio Picogram, mające na swoim koncie takie tytuły jak P.E. Noire czy Planet Pain.

Fabuła

W grze wcielamy się w nowo wybranego obrońcę wioski — Winogronko Concorda. Naszym zadaniem wspomaganie lokalnej społeczności i pomoc w codziennych obowiązkach, zadbanie o dobrobyt wyspy i jej stały rozwój, walka z niebezpiecznymi stworami oraz rozwikłanie tajemnicy enigmatycznej Zgnilizny (Rot), która wniknęła w fundamenty wyspy i ma na nią negatywny wpływ. Nie będzie to łatwe zadanie, jednak karma wraca, a w kupie siła, dlatego nasze dobre uczynki w stosunku do mieszkańców wyspy mogą nam się zwrócić w najbardziej dogodnym momencie.

Mechanika

Akcja gry ma miejsce na wyspie podzielonej na cztery sektory, które najpierw musimy jednak odkryć. W każdym z nich możemy sadzić rozmaite roślinki i uprawiać ziemię. Tak jak w przypadku Stardew Valley czy innych tego typu produkcji, na początku wszystko zajmuje dużo czasu, jednak w miarę progresywnego posuwania gry do przodu otwiera się przed nami możliwość ulepszenia narzędzi, które wpłyną pozytywnie na efektywność naszej pracy.

Ważnym elementem rozgrywki jest również pomoc sąsiadom w pewnych zadaniach, które wywieszane są na tablicy w centrum wioski. Możemy podejmować się ich w dowolnej kolejności, a każde wykonane zadanie wiąże się z korzyściami w postaci poprawy relacji ze zlecającym je NPC-em (a ta może skutkować przyjaźnią z owocowo-warzywnymi istotkami) oraz zdobyciem konkretnego dobra materialnego, czy to nowej sadzonki, mikstury czy lepszego oręża.

W głównej mierze Garden Story ma spokojny i sielankowy klimat, jednak nie jest tak zawsze. Nasz winogronowy bohater niejednokrotnie zmuszony jest stawać w szranki z paskudnymi potworami chcącymi zniszczyć spokój wioski. W tym celu możemy wyekwipować naszego bohatera w jedną z wielu dostępnych w grze broni, różniących się zadawanymi obrażeniami. Za zabicie potwora czeka nas rekompensata w postaci wypadającego z nich lootu.

Nie samym ratowaniem wioski odważne Winogrono żyje, dlatego wolne chwile możemy spędzić na łowieniu ryb bądź innych interesujących fantów z wód otaczających wioskę. Czas możemy spędzić również na rozwijaniu miejscowej biblioteki poprzez dodawanie do niej określonych surowców i komponentów, których im więcej przyniesiemy, tym więcej dowiemy się o historii samej wyspy.

Każde z tych doświadczeń ma istotny wpływ na naszego bohatera, który w ten sposób zdobywa dodatkowe umiejętności i cechy.

Kwestie techniczne

Garden Story to gra z pikselową oprawą graficzną 2D utrzymaną w pastelowej kolorystyce podkreślanej przez sielankową ścieżkę dźwiękową.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Garden Story: Odpowiednia dla każdego wieku.

Garden Story Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 100 MB HDD
  • Windows Vista
PC
Switch
XONE