Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Fascination (PC)

Fascination PC

Nazywasz się Duralice Prunelier i zajmujesz zaszczytne stanowisko kapitana stewardess na pokładzie samolotu pasażerskiego, zdążającego z Paryża do Miami. Zapewne kilkugodzinny lot przebiegłby bez zakłóceń, gdyby nie mały incydent.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Fascination (PC)

producent: Tomahawk

wydawca: Coktel Vision

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

10lutego1991

Nazywasz się Duralice Prunelier i zajmujesz zaszczytne stanowisko kapitana stewardess na pokładzie samolotu pasażerskiego, zdążającego z Paryża do Miami. Zapewne kilkugodzinny lot przebiegłby bez zakłóceń, gdyby nie mały incydent. Otóż jeden z pasażerów dostaje nagle ataku serca i już na Twoich rękach, umiera na zawał. Tuż przed zgonem nieszczęśnik wręcza Ci walizkę i zleca zaopiekowanie się znajdującą w środku fiolką, zawierającą drogocenny, ale też niezwykle niebezpieczny płyn. W tym momencie nie wiesz jeszcze, że pasażer cudem uniknął śmierci z rąk snajpera kilka godzin wcześniej. Zabójca najwidoczniej śledził swoją ofiarę aż do samolotu – nie przypuszczał jednak, że poszukiwany przez niego przedmiot trafi w niepowołane ręce.

Głównym zadaniem, jakie stawia przed Duralice (a co za tym idzie, także przed Tobą) gra przygodowa firmy Tomahawk, jest przekazanie fiolki odpowiednim władzom. Nie będzie to jednak takie proste – na drodze stewardessy staną bowiem skorumpowani policjanci oraz tajemniczy ludzie, chcący jak najszybciej wejść w posiadanie zawartości teczki.

Fascination korzysta z rzadko spotykanego w 1991 roku rozwiązania, jakim jest interfejs „point & click”. Nie znajdziemy tutaj żadnych pomocniczych ikon ani słownych rozkazów. Wszystko odbywa się automatycznie po kliknięciu na przedmiocie lub postaci. Kolejnym novum w produkcie Tomahawk jest wprowadzenie okien, które można dowolnie przesuwać po całym ekranie. Jest to o tyle istotne, że często dopiero po uaktywnieniu przedmiotu w nowym oknie, możliwe staje się wykonanie bardziej szczegółowej akcji (np. otwarcie skrytki w elektrycznej szczotce do zębów na początku gry).

Przez większą część zmagań scenariusz nie budzi żadnych zastrzeżeń. Dopiero pod koniec gry pojawia się zagadka, która może doprowadzić użytkownika do szewskiej pasji. Chodzi tutaj o zagranie melodii na organach. Jedyna wskazówka dotycząca rozwiązania problemu pojawia się w jednej z wcześniejszych rozmów – jeśli nie byliśmy wystarczająco czujni, zabawę możemy uznać za straconą. Zagadka ta przeszła zresztą do historii gier przygodowych jako przykład kompletnego braku logiki w rozumowaniu twórców, chcących w niezbyt wyszukany sposób podnieść stopień trudności programu.

Fascination może pochwalić się przyzwoitą oprawą wizualną w niskiej rozdzielczości. Oprócz nieźle przygotowanych lokacji, składających się z serii statycznych obrazków, napotkamy tu również fragmenty digitalizowanych przerywników filmowych, np. w introdukcji. Cały produkt nafaszerowany jest dużą dozą erotyki – najczęściej w postaci roznegliżowanych zdjęć głównej bohaterki zmagań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Fascination

16+