Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Dust (PC)
OkładkaDust (PC)

Pył PC

Dust

Pył, to polska strzelanina FPP, której akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, na księżycu Arena. Po wielu międzygwiezdnych konfliktach, jako było żołnierz stajemy do walki z przeróżnymi wrogami, a także zmagamy się z nieprzyjaznym środowiskiem panującym na księżycu.

Akcji | FPP | science fiction | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pył Premiera PC

15stycznia1999

pudełko PL

15stycznia1999

producent: Optimus Nexus wydawca: Optimus Nexus wydawca PL: Optimus-Bis

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Pył to wydany w 1999 roku polski FPS. Za jego stworzenie odpowiada nieistniejąca już dziś firma Optimus Nexus. Gracz wciela się w byłego żołnierza, walczącego o życie na odległym księżycu Arena.

Przez setki lat ludzie systematycznie kolonizowali coraz odleglejsze zakątki wszechświata, tworząc Imperium. Ludzkość nie potrafiła jednak wyzbyć się skłonności do wojen. By zapobiec eskalacji konfliktów, zwaśnione strony były sprowadzane przez Imperium na pustynny księżyc, zwany Areną. W przypadku odmowy, walczącym groziła ostateczna anihilacja. Wśród huraganów i burz piaskowych toczone były działania wojenne z użyciem najnowszych technologii, w związku z czym już po kilkunastu latach naturalny satelita zamienił się w wielkie pobojowisko. Wśród szczątek zaroiło się od najemnych zbirów, przemytników, oszustów i morderców.

Akcja Pyłu rozgrywa się w 2798 roku. Gracz wciela się w byłego żołnierza elitarnego regimentu Lekkiej Kawalerii Imperialnej, jednostki, która rozpadła się w wyniku korupcji wśród kadry oficerskiej. Za pieniądze pochodzące ze sprzedaży wyposażenia i resztek żołdu, bohaterowi udaje się dotrzeć na Arenę. Tam na własną rękę zajmuje się szukaniem pozostałości po minionych wojnach.

Pył jest jedną z pierwszych polskich strzelanek pierwszoosobowych. Wyróżnia się koniecznością zastosowania przemyślanej taktyki i wysilenia szarych komórek w celu rozwiązywania napotykanych problemów, gdyż tylko dobre zaplanowanie działań pozwala przeżyć w nieprzyjaznym środowisku Areny.

Gra wykorzystuje system renderingu Glide, który w dniu premiery był prawdziwym przełomem. Pył uważany był w tamtych czasach za bardzo atrakcyjny wizualnie - wręcz nazywano go polskim Quakiem. Pył został pierwotnie przygotowany do działania na systemie MS DOS z wykorzystaniem środowiska DOS4GW, przez co uruchomienie dzieła Optimus Nexus możliwe jest wyłącznie na komputerach z zainstalowanym systemem Windows 95/98.

Ostatnia modyfikacja 30 marca 2011

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 6,8 / 10 na podstawie 54 głosów czytelników.

Pył cena w dniu premiery: 149,90 PLN

Wymagania wiekowe Pył: Odpowiednia dla każdego wieku.

Pył Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 133 MHz
  • 32 MB RAM
  • karta grafiki SVGA
  • 300 MB HDD
  • Windows 95/98