Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5PCXSXSwitchPS4XONE
Okładka Cultic (PS5)
OkładkaCultic (PS5)

Cultic

Oldskulowy FPS wydany przez firmę 3D Realms. W Cultic wcielamy się w bohatera, który walczy z tajemniczą i niebezpieczną sektą. Podczas zabawy mkniemy przed siebie i eliminujemy zastępy wrogów, robiąc użytek z rozbudowanego arsenału.

Akcji | FPP | FPS | indie | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cultic Premiera

producent: Jasozz Games wydawca: 3D Realms

Gry podobne do Cultic

Doom Eternal

Quake

Exophobia

Cultic to FPS wierny starej szkole tworzenia tego typu produkcji. Tytuł został opracowany przez niezależne jednoosobowe studio Jasozz Games (założone przez Jasona Smitha), a jego wydaniem zajęła się firma 3D Realms.

Fabuła

Akcję gry Cultic osadzono w połowie XX wieku. Co prawda głównego bohatera poznajemy w momencie jego śmierci, jednak zaraz po pożegnaniu się z życiem protagonista musi do niego wrócić. Jego zadaniem jest bowiem zmierzenie się z niebezpiecznym kultem, którego członkowie wypełniają wolę tajemniczej, złowrogiej istoty.

Mechanika

W Cultic akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Podczas zabawy przemierzamy posępne lokacje i eliminujemy hordy przeciwników. W walce korzystamy z rozbudowanego arsenału obejmującego karabin maszynowy, strzelbę, pistolet czy dynamit.

Starcia są dynamiczne, a w ich trakcie musimy nie tylko celnie strzelać, lecz także nieustannie być w ruchu, biegając, wykonując uniki czy ślizgając się po podłożu. Niemniej parcie przed siebie z okrzykiem bojowym na ustach nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Czasami musimy korzystać z bardziej złożonych taktyk i na przykład zastawiać pułapki na nieprzyjaciół bądź próbować w taki sposób manewrować na polu bitwy, by obracać wrogów przeciwko sobie.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną (podobnie jak warstwę dźwiękową) gry Cultic utrzymano w stylistyce retro rodem z lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Całość wzbogacono jednak o nowoczesne rozwiązania, jak realistyczna fizyka czy oświetlenie.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Cultic: 16+

PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX