Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGNDS
Okładka Code Lyoko: Fall of X.A.N.A. (NDS)
OkładkaCode Lyoko: Fall of X.A.N.A. (NDS)

Code Lyoko: Fall of XANA NDS

Code Lyoko: Fall of X.A.N.A.

Druga część serii Code Lyoko. W Code Lyoko: Fall of X.A.N.A. ponownie stajemy do walki z agresywną sztuczną inteligencją XANA, starając się jednocześnie odnaleźć porwanego przyjaciela.

RPG | TPP | seriale animowane | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Code Lyoko: Fall of XANA Premiera NDS

17czerwca2008

producent: Neko Entertainment wydawca: Game Factory Interactive

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Fall of X.A.N.A. to druga odsłona serii Code Lokyo. Podobnie jak w przypadku pierwszej części, omawiany produkt reprezentuje gatunek przygodowych gier akcji, choć zawiera też pewne elementy typowe dla współcześnie wydawanych RPG-ów. Całość w bezpośredni sposób bazuje na popularnym serialu animowanym (Kod Lyoko). Gracz przejmuje kontrolę nad drużyną śmiałków, starając się ocalić galaktykę przed całkowitą zagładą. Opisywaną grę przygotowano wyłącznie z myślą o użytkownikach konsoli Nintendo DS.

Fabuła Fall of X.A.N.A. w bardzo dużym stopniu nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w czwartym sezonie serialu. William jest aktualnie więziony przez tytułową XANĘ, czyli agresywną sztuczną inteligencję, dążącą do zdobycia całkowitej kontroli nad kosmosem. Sterowana drużyna wyrusza w podróż, której głównym celem staje się oswobodzenie swojego przyjaciela. William jest przetrzymywany przez ogromną replikę wulkanu, skrywającą w sobie jądro wirusa XANA. Podobnie jak w pierwszej części, gracz zajmuje się badaniem oraz niszczeniem kolejnych wież, wiedząc, iż w jednej z nich znajdzie porwanego przyjaciela.

Ogólne założenia rozgrywki pozostawiono w niezmienionej postaci. Duży nacisk położono więc na eksplorację okolicy, rozwiązywanie zagadek oraz pokonywanie napotykanych potworów. Walki uwzględniają co prawda obecność tur, ale toczone są w czasie rzeczywistym. Do starć dochodzi zarówno podczas badania kolejnych lokacji, jak i na specjalnie wyznaczonych do tego celu arenach.

Ważną rolę odgrywa ciągły rozwój członków prowadzonej przez siebie drużyny. Gracz w danym momencie steruje tylko jedną postacią, lecz w każdej chwili może przełączyć się na innego bohatera. Członkowie ekipy w miarę staczania kolejnych walk awansują na wyższe poziomy doświadczenia, dzięki czemu uzyskują dostęp do potężniejszych ataków, mocy czy dodatkowych umiejętności. Istotną rolę odgrywa też używanie pozyskanych w trakcie zabawy obiektów (firewalle, wirusy, bugi itp.).

Oprócz kampanii singleplayer Fall of X.A.N.A. ma również do zaoferowania cztery tryby multiplayer – Normal, Handicap, Bet oraz Challenge. Zabawa w całości toczona jest w wirtualnym świecie, a główni bohaterowie odwiedzają wiele znanych z serialu animowanego lokacji. Oprawa wizualna gry prezentuje bardzo zbliżony poziom wykonania do pierwszej części. Zabawa w dużym stopniu opiera się na wykorzystaniu ekranu dotykowego DS-a.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna  

Ocena użytkowników: 7 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 10 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Code Lyoko: Fall of XANA

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.