Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4XONE
Okładka Awesomenauts Assemble! (PS4)
OkładkaAwesomenauts Assemble! (PS4)

Awesomenauts Assemble!

Nextgenowa konwersja wydanej w 2012 roku gry Awesomenauts, przenoszącej mechanikę popularnego gatunku MOBA na grunt klasycznej, sidescrollowej platformówki 2D.

Akcji | MOBA | 2D | sieciowe | indie | kooperacja

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Awesomenauts Assemble! Premiera

4mar2014

PS4

7wrz2016

XONE

Gry podobne do Awesomenauts Assemble!

Worms: Zadyma

de Blob

Gra Awesomenauts Assemble! to przygotowana z myśą o konsolach ósmej generacji konwersja popularnej gry MOBA Awesomenauts, która zadebiutowała wiosną 2012 roku na komputerach PC oraz konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Mamy tu do czynienia z dość nietypowym przedstawicielem gatunku, zrealizowanym w formie klasycznej platformówki 2D z elementami bijatyki. Za stworzenie obu wersji gry odpowiedzialne jest holenderskie studio Ronimo Games, znane wcześniej także z gry Swords & Soldiers.

Mechanika

Podobnie jak pierwowzór, gra Awesomenauts Assemble! nie ma rozbudowanej warstwy fabularnej, a podczas zabawy wcielamy się w role potężnych międzygalaktycznych wojowników i rywalizujemy w kolejnych drużynowych potyczkach 3 na 3 graczy. Cała nietypowość rozgrywki polega zaś na tym, że twórcy ze studia Ronimo Games przenieśli założenia typowych pecetowych gier z gatunku MOBA na grunt klasycznej, side-scrollowej platformówki, co spowodowane było w dużej mierze chęcią dostosowania rozgrywki do specyfiki konsolowej. Potyczki toczą się więc na dwuwymiarowych mapach, wypełnionych całą masą platform i niebezpieczeństw, a uczestnicy wymierzają sobie sprawiedliwość za pomocą zróżnicowanych i nieco zwariowanych broni oraz gadżetów. Cel zabawy pozostał jednak niezmienny, a jest nim przedarcie się do bazy przeciwnika (co utrudniają nam np. rozstawiane przez niego wieżyczki strażnicze) przy jednoczesnej obronie własnej.

Do dyspozycji graczy oddana została galeria niezwykłych postaci, z których każda dysponuje zwykłym atakiem oraz dwiema umiejętnościami specjalnymi, które rozwijamy w miarę postępów rozgrywki. Mimo sporej liczby zróżnicowanych ulepszeń, z każdej kategorii możemy wybrać jedynie trzy, co zachęca do eksperymentowania z ich rozmaitymi kombinacjami. W porównaniu do oryginalnej wersji gry Awesomenauts, produkcja oferuje całą masę poprawek i ulepszeń, takich jak usprawnione celowanie, zmodyfikowany HUD oraz lepsze zbalansowanie postaci i bardziej dopracowany matchmaking. Największą nowość stanowi jednak nieobecna w pierwowzorze mapa oraz siedem zupełnie nowych postaci (których liczbę możemy jeszcze powiększyć za pomocą niezwykle licznych dodatków DLC).

Tryby gry

Jak na grę MOBA przystało, Awesomenauts Assemble! przeznaczone jest przede wszystkim do rozgrywek wieloosobowych, a zabawa w pojedynkę – choć jest możliwa w trybie Practice – nie zapewni nam odpowiednio dużej frajdy, głównie ze względu na niedoskonałą sztuczną inteligencję komputerowych towarzyszy. Sercem rozgrywki pozostają więc potyczki sieciowe, przeznaczone dla maksymalnie sześciu graczy, podzielonych na dwie trzyosobowe drużyny. Co ciekawe, w grze dostępna jest również opcja lokalnej kooperacji dla trzech graczy, bawiących się na podzielonym ekranie.

Kwestie techniczne

Gra Awesomenauts Assemble! odznacza się niezwykle barwną i pełną humoru grafiką, inspirowaną zwariowanymi kreskówkami z lat 80. ubiegłego wieku. Na wyróżnienie zasługuje też spora dynamika rozgrywki oraz jakość i płynność animacji. Jeśli nie liczyć podwyższonej rozdzielczości, w porównaniu do pierwowzoru oprawa gry nie przeszła jednak rewolucji.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran   Liczba graczy: 1-6  

Klasyfikacja PEGI Awesomenauts Assemble!

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Awesomenauts Assemble! Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 4

PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Microsoft XBOX ONE

Xbox One

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PS4
XONE