Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Alliance of the Sacred Suns (PC)
OkładkaAlliance of the Sacred Suns (PC)

Alliance of the Sacred Suns PC

Gra strategiczna z elementami RPG inspirowana serią Crusader Kings oraz Master of Orion. W Alliance of the Sacred Suns wcielamy się w cesarza międzygalaktycznego imperium, które chyli się ku upadkowi w wyniku wewnętrznych sporów oraz ataku obcej rasy Xyl.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | turowe | 4X | kosmiczne | elementy RPG | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Alliance of the Sacred Suns Premiera PC

grudzień2021

Steam

grudzień2021

producent: KatHawk Studios wydawca: Hooded Horse Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Alliance of the Sacred Suns

Crusader Kings III

Medieval II: Total War

Master of Orion III

Alliance of the Sacred Suns to strategia zrealizowana w konwencji 4X (explore, expand, exploit, exterminate), urozmaicona o elementy RPG. Rozgrywka tytułu stawia na jak największą swobodę w budowaniu kosmicznego imperium, a za powstanie gry odpowiada początkujące KatHawk Studios.

Fabuła

Akcja tytułu toczy się w roku 3050. Tysiąc lat wcześniej ludzkość opuściła Ziemię uciekając przed obcą rasą Xyl i znalazła dom na planecie New Terra, a następnie przez lata odbudowywała swoją populację. Jako gracz wcielamy się w rolę cesarza lub cesarzowej międzygalaktycznego imperium ludzi, które chyli się ku upadkowi. Jego poszczególnymi częściami rządzą tzw. Noble Great Houses, potężne rody rywalizujące ze sobą o wpływy w feudalnym ustroju. Naszym zadaniem jest łagodzić wszelkie spory oraz dbać o kruchy pokój pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Na początku gry tworzymy swojego władcę, a w trakcie zabawy przyjdzie nam podejmować decyzje określające jego stosunek do poszczególnych frakcji i oficjeli. Owe relacje mają znaczenie dla funkcjonowania imperium, więc istotne jest, by wiedzieć, z kim lepiej żyć w przyjaźni, a kim nie musimy się przejmować.

Mechanika

Kierowaniu imperium przyświeca jeden główny cel – przygotowanie się na atak Xyl, planujących ostateczną zagładę ludzkości. By tego dokonać, musimy w określonym czasie wzmocnić swoje imperium, jednocząc wszystkie rody bądź pozbywając się tych stojących nam na drodze.

Działania w grze podejmujemy w turach, podczas których mamy limitowaną liczbę punktów akcji. Brak możliwości wykonania wszystkich dostępnych operacji sprawia, że skutecznie zarządzać państwem da się tylko poprzez rozsądne szacowanie, na co bardziej opłaca się wydać zasoby w danym momencie. Jak przystało na grę w stylu 4X, warstwa taktyczna skupia się głównie na dyplomacji, ekonomii oraz gospodarce państwa, nie na walce, i to na tych polach przyjdzie nam podejmować najwięcej decyzji.

Istotnym elementem zabawy jest dbanie o relacje z innymi postaciami. Jako cesarz/cesarzowa zawieramy przyjaźnie czy sojusze, dzięki którym otrzymamy dopływ nowych surowców wytwarzanych przez określony Ród, lub wymierzamy kary tym okazującym nieposłuszeństwo. Oczywiście należy przy tym uważać – przetrzymując kogoś jako zakładnika bądź wydając rozkaz o jego egzekucji możemy narazić się jego sojusznikom lub członkom rodziny.

Każdy z Rodów posiada swoje unikalne cechy, determinujących ich pole specjalizacji. My również takie posiadamy, o czym decydujemy na początku rozgrywki tworząc swój ród. Wśród dostępnych opcji znajdują się chociażby premie do rozwoju nowych technologii, zdolność generowania większych zysków z handlu czy wysoka skuteczność dyplomacji. Część z tych różnic wynika z rasy poszczególnych społeczeństw. W trakcie ucieczki przed Xylami ludzkość spotkała po drodze wiele nowych organizmów, z jakimi się wymieszała, tworząc nowe gatunki o własnej charakterystyce.

Wzrost naszej potęgi przyspiesza kolonizowanie kolejnych zakątków kosmosu. Badając planety zdobywamy informacje, jakie surowce są na nich dostępne, i jeśli uznamy je za przydatne, możemy zbudować tam oraz rozwijać nowe osady. Eksploracja przestrzeni kosmicznej ma też inny cel: umożliwia kontaktowanie się z innymi ludzkimi cywilizacjami, mogącymi nam pomóc w starciu z Xylami.

Kwestie techniczne

Alliance of the Sacred Suns w momencie premiery prezentowało przyjemną dla oka oprawę graficzną, nie odbiegającą poziomem od innych tego typu produkcji. Sam kod gry został napisany z myślą o wsparciu dla modów, umożliwiając graczom tworzenie zupełnie nowych frakcji i imperiów.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Alliance of the Sacred Suns: 12+

Alliance of the Sacred Suns Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7 SP1 64-bit
 • Zalecane:
 • Dual Core
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 10 64-bit