Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiMMOPC
Okładka Aliens Online (PC)

Aliens Online PC

Sieciowa strzelanina FPS oparta na motywach popularnego filmu science fiction Obcy: Decydujące Starcie.

Akcji | science fiction | FPS | elementy RPG | filmy | sieciowe | multiplayer | obcy | strzelanki

PC Windows
Okładka Aliens Online (PC)

producent: Kesmai Studios

wydawca: Fox Interactive

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31marca1998

Aliens Online to wydana na komputerach PC sieciowa strzelanina FPS oparta na motywach drugiej części słynnej filmowej serii science fiction Aliens, wyświetlanej w naszym kraju pod tytułem Obcy: Decydujące Starcie. Produkcja powstała we współpracy studia Kesmai Corporation, znanego głównie za sprawą cyklu online’owych symulatorów Air Warrior, z ekipą Mythic Entertainment, mającą na swoim koncie takie gry sieciowe jak Dragon’s Gate oraz Rolemaster: Magestorm.

Mechanika

Pod względem mechaniki Aliens Online jest typową – choć w wielu aspektach innowacyjną – sieciową strzelaniną FPS, w której naprzeciw siebie stają dwie drużyny graczy. Podczas zabawy możemy stanąć po stronie United States Colonial Marines bądź ikonicznych ksenomorfów, po raz pierwszy obecnych w filmie Obcy – ósmy pasażer Nostromo. W porównaniu z podobnymi produkcjami Aliens Online wyróżniają przede wszystkim takie elementy, jak asymetryczne drużyny, możliwość równoczesnej zabawy nawet ponad setki graczy, podział na klasy/specjalizacje oraz niewielkie aspekty RPG, przejawiające się w systemie rozwoju postaci.

Stając do walki po stronie marines, gracze mają do dyspozycji cztery klasy postaci, tj. Medic, Scout, Soldier oraz Heavy Weapon. W arsenale komandosów znajduje się przede wszystkim broń palna, taka jak pistolety, strzelby i karabiny pulsacyjne, choć nie zabrakło również znanego z filmu motion trackera, pozwalającego na lokalizowanie poruszających się Obcych. Podczas rozgrywki marines mogą łączyć się w maksymalnie czteroosobowe drużyny, co umożliwia im dostęp do mocniejszych broni, a także podglądu poczynań pozostałych członków ekipy za pomocą umieszczonych na hełmach minikamer. Zabójstwa i zwycięstwa premiowane są punktami doświadczenia, pozwalającymi na stopniowe podwyższanie rangi postaci i finalne przeobrażenie zwykłego marine w weterana o większej wytrzymałości oraz sile ognia.

Grając po stronie Obcych, do dyspozycji mamy również cztery klasy: Face Hugger, Drone, Queen oraz Empress. W przeciwieństwie do komandosów, ksenomorfy walczą głównie w zwarciu, a ich podstawowym orężem są ataki łapami oraz ogonem. Ponadto mogą kryć się i wykonywać długie skoki, a w odnajdywaniu przeciwników pomaga im umiejętność przeskanowania całej mapy. W zamian za zabijanie marines Obcy nagradzani są punktami doświadczenia, a po osiągnięciu odpowiednich poziomów mogą przystąpić do rozgrywki jako niezwykle trudna do zabicia Queen lub Empress (choć na każdej mapie może być równocześnie tylko jeden gracz tej klasy).

Tryby gry

W grze Aliens Online rozgrywka toczy się na inspirowanych filmowymi lokacjami mapach, takich jak pokład statku kosmicznego czy gniazdo Obcych, a każda z nich wypełniona jest rurami kanalizacyjnymi i przewodami wentylacyjnymi, ułatwiających ksenomorfom ciche i szybkie przemieszczanie się. W pierwotnej wersji gry dostępny był wyłącznie tryb Eradication (odmiana klasycznego team deathmatch), w którym zabawa toczy się do wybicia wszystkich ksenomorfów na mapie, bądź do wyczerpania limitu respawnów przez drużynę marines. W późniejszych aktualizacjach gry autorzy Aliens Online wprowadzili dodatkowe tryby rozgrywki, takie jak Capture the Flag czy możliwość zabawy z botami.

Kwestie techniczne

Wydana na komputerach PC gra Aliens Online korzysta ze zmodyfikowanego silnika wcześniejszej gry Mythic Entertainment Rolemaster: Magestorm i odznacza się klimatyczną, w pełni trójwymiarową oprawą wizualną. Okno akcji zajmuje ok. 2/3 powierzchni ekranu, zaś jego pozostałą część stanowi interfejs gry.

Dodatkowe informacje

Choć Aliens Online dostępne było do pobrania zupełnie za darmo, do zabawy wymagane było założenie konta na serwisie GameStorm i opłacanie miesięcznego abonamentu w wysokości 9,95 USD. Pomimo dobrego przyjęcia gry żywot Aliens Online był stosunkowo krótki. Serwery gry zamknięto 29 maja 2000 roku (a więc nieco ponad dwa lata po jej premierze), tuż po tym, jak obsługujący je serwis GameStorm został wykupiony przez koncern Electronic Arts.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 100 +  

Gry podobne do Aliens Online

Wymagania wiekowe Aliens Online

12+

Wymagania sprzętowe Aliens Online

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Pentium 100 MHz, 8 MB RAM, karta grafiki 1 MB, Windows 95