Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchPCX360PS3
Okładka Agarest War (Switch)
OkładkaAgarest War (Switch)

Agarest War

Record of Agarest War | Agarest: Generations of War

Japońska produkcja RPG, w której pojawia się sporo ciekawych rozwiązań. Podczas gry przemierzamy krainę fantasy, wykonujemy zadania i walczymy z przeciwnikami w turowych bitwach, ukazanych w rzucie izometrycznym.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | jRPG

Agarest War Premiera

27wrz2007

PS3

27lis2008

X360

3paź2013

PC

9mar2023

Switch

producent: Idea Factory wydawca: Aksys Games wydawca PL: IQ Publishing

Agarest: Generations of War to klasyczna taktyczna gra jRPG z turowym systemem walki, wzbogacona o pewne oryginalne pomysły, związane z sposobem tworzenia bohaterów. Za produkcję tytułu odpowiadają trzy japońskie studia deweloperskie: Idea Factory, Red Entertainment oraz Compile Heart. Wchodzący w ich skład twórcy od lat specjalizują się w grach z gatunku, mając na koncie wiele niszowych konsolowych serii, stworzonych z myślą o miłośnikach jRPG-ów.

Historia przedstawiona w tytule rozgrywa się w dość standardowym świecie fantasy, stworzonym przez bóstwa światła pod koniec ich wojny z siłami ciemności. Chociaż pokój jego mieszkańców trwał przez milenia uśpione niegdyś zło daje ponownie o sobie znać. Zagrożenie z jego strony będzie w stanie pokonać jedynie garstka wybranych bohaterów kontrolowanych przez graczy. Głównych postaci jest w sumie pięć i reprezentują one kilka pokoleń jednej rodziny. Sytuacja ta bezpośrednio wiąże się z unikalnym systemem „soul breed”, który wprowadzony został do produkcji przez jej twórców. Gracz może w trakcie trwania zabawy wziąć za żonę jedną z dwóch towarzyszących mu bohaterek. Rozwijanie znajomości z przyszłymi wybrankami serca zrealizowano w formie scenek przywodzących na myśl visual novel lub symulatory randkowe. Ostatecznego wyboru dokonujemy pod koniec rozgrywki dla każdej generacji rodziny. Jego wynikiem jest dziecko, które zostanie kolejnym bohaterem fabuły i w przyszłości także wybierze swoją drugą połowę. Umiejętności i statystyki nowego protagonisty są wyjściową poprzednich decyzji matrymonialnych, tak więc istnieje wiele kombinacji dziedziczonych cech.

W czasie gry kierujemy drużyną złożoną z kilku postaci. Do naszej dyspozycji oddano mapę świata, z której przeniesiemy się do wybranych lokacji oraz miast. W tych drugich zakupimy i ulepszymy ekwipunek, a także przyjmiemy rożnego rodzaju zadania i wykonując je zdobędziemy dodatkowe doświadczenie. Walka odbywa się w trybie turowym na trójwymiarowych planszach, przedstawionych w rzucie izometrycznym i podzielonych na kwadratowe pola. Zarówno bohaterowie jak i przeciwnicy w trakcie swojego ruchu mogą wykonać atak oraz ograniczone ruchy po polu bitwy. Podczas potyczek możemy stosować rozmaite strategie, czary oraz zdolności. Niestety, jak wiele gier z gatunku, tytuł wymaga od nas długotrwałego i wielokrotnego przemierzania tych samych lokacji i walki z tymi samymi stworami po to, by wzmocnić drużynę na tyle, aby mogła poradzić sobie w kolejnych lokacjach.

Oprawa graficzna Agarest: Generations of War nie zachwyci nawet największych fanów produkcji z Japonii. Miasta są jedynie powtarzającymi się statycznymi grafikami, projekty postaci nie ujmują oryginalnością, a dwuwymiarowym modelom postaci w trakcie walki brakuje detali. Niski budżet gry słychać także w jej ścieżce dźwiękowej i muzycznej.

Ostatnia modyfikacja 16 marca 2023

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Agarest War

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Agarest: Generations of War Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i3 3 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
PS3
PC
X360
Switch