Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria The Walking Dead: A Telltale Games Series - seria gier

Seria epizodycznych gier przygodowych osadzonych w uniwersum komiksów Roberta Kirkmana – The Walking Dead (znanej w naszym kraju pod nazwą Żywe Trupy), zaadaptowanym w popularnym serialu telewizyjnym stacji AMC. Za proces deweloperski i wydawniczy odpowiada amerykańskie studio Telltale Games, mające spore doświadczenie w tworzeniu przygodówek opartych na licencji – w jego dorobku znajdują się między innymi Back to the Future: The Game, Jurassic Park: The Game czy kilka gier opartych na serialu CSI. Marka powstaje przy współpracy z założoną przez Kirkmana firmą Skybound Entertainment, odpowiedzialną za wydawanie komiksu.

Seria podzielona jest na sezony, z których każdy składa się z pięciu wydawanych w kilkutygodniowych odstępach epizodów. Pierwsza seria zadebiutowała w 2012 roku i została uznana za jeden z najlepszych tytułów tego okresu – łącznie przyznano jej ponad 80 nagród gry roku. Oś fabularna koncentrowała się na losach skazanego za morderstwo Lee Everetta, który w pierwszych dniach zombieapokalipsy wskutek splotu wydarzeń zaczyna opiekować się ośmioletnią Clementine. Krytycy i gracze zgodnie chwalili tytuł za znakomicie napisane postacie i zapadający w pamięć finał. W 2013 roku rozpoczęto wydawanie drugiego sezonu, kontynuującego wątki rozpoczęte w poprzednich epizodach. Tym razem gracze kierowali poczynaniami Clementine – już nieco starszej i bardziej niezależnej. Trzeci sezon zapowiedziano na koniec 2016 roku.

Deweloperzy przygotowali także odcinek specjalny, zatytułowany The Walking Dead: 400 Days. Przedstawiał on losy pięciu nowych postaci, stanowiąc pomost między pierwszą i drugą częścią gry. Cykl doczekał się również krótszego, bo trzyodcinkowego, pobocznego sezonu – The Walking Dead: Michonne – A Telltale Games Mini-Series, przedstawiającego losy jednej z ulubionych bohaterek telewizyjnej odsłony uniwersum – czarnoskórej Michonne, władającej mieczem samurajskim.

Cykl The Walking Dead osadzony jest w świecie opanowanym przez zombie, znanym z komiksów Roberta Kirkmana i opartego na nich serialu telewizyjnego; w toku rozgrywki spotykamy szereg postaci znanych z komiksowego pierwowzoru. Tytułowe żywe trupy (zwane też szwędaczami, ang. „walkers”) powstają wskutek tajemniczej infekcji i choć początkowo wydaje się, że ugryzienie przez zombie jest jedynym sposobem rozprzestrzeniania się epidemii, szybko okazuje się, że zagrożeni są wszyscy – martwiakiem bowiem stanie się każdy, niezależnie od przyczyny zgonu. W odróżnieniu od innych uniwersów uwzględniających istnienie żywych trupów, w The Walking Dead są one jedynym nadnaturalnym elementem świata przedstawionego. Fabuła koncentruje się wokół konsekwencji pojawienia się zombie – przede wszystkim rozpadu uporządkowanej i przewidywalnej organizacji społecznej. W związku z tym głównym zagrożeniem dla ocalałych nie są krwiożercze potwory, ale inni ludzie, na wszelkie sposoby walczący o przeżycie i coraz trudniejsze do zdobycia zasoby.

Rozgrywka polega głównie na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek. Jednak w przeciwieństwie do większości gier przygodowych, seria studia Telltale Games poświęca mało uwagi łamigłówkom. Zamiast tego jej najważniejszym elementem są interakcje z innymi postaciami i dokonywanie wyborów. Cechą charakterystyczną cyklu (a później też wizytówką studia) jest zmuszanie gracza do podejmowania bardzo trudnych moralnie decyzji, decydujących o przeżyciu niektórych bohaterów niezależnych i dalszym rozwoju fabuły. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że czas na dokonanie wyboru jest ograniczony: jeśli nie zdążymy zdecydować się na którąś z opcji, nasza postać nie podejmie żadnej akcji (np. zachowa ciszę w trakcie rozmowy), co często prowadzi do niekorzystnego obrotu sprawy. Co więcej, w przeciwieństwie do większości systemów moralności obecnych głównie w grach z gatunku RPG, decyzje, które podejmujemy, rzadko można jednoznacznie określić jako „dobre” czy „złe”. Każdy dokonany przez nas wybór ma swoje konsekwencje, a ich tragizm często polega na tym, że musimy wybrać między złem a złem. W związku z tym w niektórych krajach grę wykorzystuje się na zajęciach z etyki. Seria zawiera też elementy akcji zrealizowane w formie quick time events.

Gry z serii The Walking Dead zagościły na większości współczesnych platform – poszczególne odcinki ukazują się zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach siódmej (Xbox 360, PlayStation 3) i ósmej (Xbox One, PlayStation 4) generacji, jak również na urządzeniach mobilnych i konsolach przenośnych. Cykl wykorzystuje technologię cel-shading oraz nieco uproszczone i przerysowane modele postaci, przez co przypomina komiksowy pierwowzór autorstwa Roberta Kirkmana. Całość ukazana jest z perspektywy trzeciej osoby, ze zmiennym, mocno statycznym osadzeniem kamery.

Gry The Walking Dead przeznaczone są wyłącznie dla pojedynczego gracza. Nieobecność trybu wieloosobowego rekompensują za to statystyki prezentowane na koniec każdego epizodu. Możemy się z nich dowiedzieć jaki odsetek osób, które ukończyły dany odcinek, podjęło takie same decyzje, jak my.

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series
The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

Przygodowe 10 września 2019

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series stanowi kompletne wydanie wszystkich przygodówek sygnowanych marką The Walking Dead, stworzonych przez studio Telltale. Oprócz samych gier w kolekcji znalazły się również materiały zdradzające kulisy produkcji.

PCPS4XONE

The Walking Dead: The Final Season
The Walking Dead: The Final Season

Przygodowe 14 sierpnia 2018

Finałowy sezon serii gier przygodowych The Walking Dead: A Telltale Games Series. Tym razem deweloperzy postanowili ponownie skupić się na Clementine, prezentując jej ostatnie przygody w świecie opanowanym przez zombie.

PCPS4XONESwitchANDiOS

The Walking Dead: The Telltale Series Collection
The Walking Dead: The Telltale Series Collection

Przygodowe 5 grudnia 2017

Kompilacja epizodycznych przygodówek spod szyldu The Walking Dead, w której skład wchodzą zarówno trzy pierwsze sezony serii, jak i The Walking Dead: 400 Days oraz The Walking Dead: Michonne - A Telltale Games Miniseries. Wydanie tego zestawu poprzedziło premierę czwartego sezonu wieńczącego cykl.

PS4XONE

The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier
The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier

Przygodowe 20 grudnia 2016

Trzecia pełnoprawna seria popularnego cyklu epizodycznych gier przygodowych studia Telltale Games, bazujących na kultowej, filmowo-komiksowej marce The Walking Dead (znanej w naszym kraju pod nazwą Żywe Trupy). Pod względem mechaniki, produkcja korzysta ze sprawdzonych rozwiązań poprzednich części cyklu, koncentrując się na eksploracji oraz prowadzeniu licznych rozmów z postaciami niezależnymi. W odróżnieniu od tradycyjnych przygodówek, nie znajdziemy tu typowych zagadek logicznych, a szczególny nacisk położono po raz kolejny na konieczność dokonywania rozmaitych wyborów moralnych, które są głównym czynnikiem kształtującym fabułę gry. Nowinkę techniczną stanowi fakt, że na potrzeby The Walking Dead: Season Three opracowano specjalny system, pozwalający na przenoszenie zapisów stanu gry pomiędzy różnymi platformami sprzętowymi. W grze możemy też zaimportować zapisy z drugiego sezonu serii i kontynuować zapoczątkowane tam wątki ze wszystkimi konsekwencjami podjętych przez nas wyborów.

PCPS4XONESwitchANDiOS

The Walking Dead: Michonne - A Telltale Games Mini-Series
The Walking Dead: Michonne - A Telltale Games Mini-Series

Przygodowe 23 lutego 2016

Złożona z trzech epizodów mini-seria przygodowa studia Telltale Games. Produkcja przenosi nas ponownie do świata zdziesiątkowanego epidemią żywych trupów i zgodnie z tytułem koncentruje się na jednej z najpopularniejszych postaci komiksowego pierwowzoru – władającej mieczami wojowniczce imieniem Michonne. Ponieważ jednak w oryginale poznaliśmy jedynie strzępki historii bohaterki, fabuła gry próbuje uzupełnić tę lukę i opowiedzieć o tym, co sprawiło, że Michonne musiała opuścić Ricka, Ezekiela i resztę grupy oraz z jakiego powodu do nich wróciła. Mechanika rozgrywki nie odbiega od typowych rozwiązań serii The Walking Dead, tak więc podczas zabawy zajmujemy się głównie eksploracją i rozmowami z napotkanymi postaciami niezależnymi, podejmując ważne decyzje, kształtujące późniejszy rozwój fabuły. Całość praktycznie pozbawiona jest typowych dla gatunku zagadek logicznych i wzbogacona prostymi sekwencjami zręcznościowymi.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOS

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season Two
The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season Two

Przygodowe 17 grudnia 2013

Kontynuacja wielokrotnie nagradzanej przygodówki The Walking Dead: Season One, stworzonej przez amerykańskie studio Telltale Games. Fabuła The Walking Dead: Season Two kontynuuje wątki z części pierwszej. Tym razem jednak gracze kierują poczynaniami 11-letniej Clementine, która podobnie jak pozostali bohaterowie próbuje przetrwać w świecie zmagającym się z epidemią żywych trupów. Deweloperzy pozostali wierni sprawdzonym mechanizmom rozgrywki, w której nacisk położony został na eksplorowanie lokacji, rozmowy z postaciami niezależnymi, szukanie przedmiotów i rozwiązywanie łamigłówek. Decyzje podejmowane przez gracza w dalszym mają swoje reperkusje nawet po upływie dłuższego czasu. Podobnie jak pierwowzór z 2012 roku, gra The Walking Dead: Season Two wydana została w formie epizodów.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDiOSPSV

The Walking Dead: 400 Days
The Walking Dead: 400 Days

Przygodowe 2 lipca 2013

Rozszerzenie w formie płatnego DLC do popularnej gry przygodowej The Walking Dead. Dodatek stworzony został przez ekipę deweloperską studia Telltale Games i wprowadza zupełnie nowy rozdział do przedstawionej historii. Gracze mają okazję prześledzić pierwsze 400 dni od wybuchu epidemii z perspektywy pięciorga nowych bohaterów. Wspólnym mianownikiem poszczególnych fragmentów opowieści jest miejsce – postój ciężarówek obok zjazdu z autostrady stanowej w Georgii. The Walking Dead: 400 Days nie wnosi praktycznie żadnych zmian do mechaniki rozgrywki. Podobnie jak w bazowej wersji gry, zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów z postaciami niezależnymi oraz podejmowaniu trudnych wyborów moralnych. Z rzadka pojawiają się również łamigłówki oraz sekwencje zręcznościowe.

PCPS4XONEX360PS3PSV

The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One
The Walking Dead: A Telltale Games Series - Season One

Przygodowe 24 kwietnia 2012

Wyprodukowana przez studio Telltale Games epizodyczna gra przygodowa na motywach komiksów Roberta Kirkmana. Osią fabuły The Walking Dead: Season One jest dramatyczna walka o przetrwanie w świecie opanowanym przez hordy zombie. Gracz kieruje poczynaniami Lee Everetta, jednego z nielicznych pozostałych przy życiu ludzi. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów z bohaterami niezależnymi, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek. W trakcie rozgrywki ogromne znaczenie mają podejmowane przez protagonistę wybory moralne, których skutki często ujawniają się dopiero po czasie. Twórcy zadbali również o dużą interaktywność otoczenia, co przekłada się na swobodę w rozwiązywaniu łamigłówek. The Walking Dead: Season One zwraca uwagę komiksową stylistyką oprawy wizualnej wykonanej z użyciem technologii cel-shading.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDiOSPSV