Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Star Wars: Battlefront - seria gier

Cykl pierwszoosobowych strzelanek osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen. Początkowo za rozwój marki odpowiadało amerykańskie studio Pandemic, znane również z takich produkcji jak Full Spectrum Warrior czy Mercenaries, wydawcą zaś była firma LucasArts. W wyniku zmian własnościowych z lat 2009-2013 prawa do serii nabył koncern Electronic Arts, który dzięki umowie z korporacją Disney uzyskał wyłączność na wydawanie gier bazujących na uniwersum George’a Lucasa aż do roku 2023. Stworzenie kolejnych odsłon powierzono wówczas szwedzkiemu studiu DICE, doświadczonemu w produkcji gier pierwszoosobowych i mającemu na swoim koncie takie marki jak Battlefield czy Mirror's Edge.

Pierwsza część serii została wydana w 2004 roku na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 2 i Xbox (później przygotowano także konwersję na urządzenia mobilne). Tytuł skupiał się na zespołowych potyczkach osadzonych w czasach oryginalnej trylogii (Rebelia kontra Imperium Galaktyczne) lub w trakcie dwóch pierwszych filmów z tzw. nowej trylogii, przedstawiającej wydarzenia, które doprowadziły do upadku Republiki. Gra zawierała szereg kluczowych dla serii mechanizmów – w tym obecność na polu walki bohaterów każdej ze stron (w tym Mace Windu, Luke Skywalker czy Darth Vader) oraz szeregu charakterystycznych samolotów i maszyn naziemnych (jak np. AT-AT znane z Bitwy o Hoth). Oprócz tego na niektórych mapach występowały siły miejscowych ras (np. Wookiee), które mogły być neutralne lub wrogie względem obu czy tylko jednej z walczących stron. Wydana w 2005 roku gra Star Wars: Battlefront II rozwijała sprawdzone mechanizmy, uwzględniając przy tym wydarzenia z filmu Zemsta Sithów. Tytuł wprowadził ponadto między innymi bitwy w kosmosie.

W 2015 roku ukazała się gra Star Wars: Battlefront. Była to pierwsza część stworzona z myślą o konsolach ósmej generacji (Xbox One i PlayStation 4) oraz dorównujących im pod względem mocy obliczeniowej komputerach osobistych. Tytuł został oparty na autorskim silniku studia DICE – Frostbite 3, wykorzystanym między innymi w takich produkcjach jak Battlefield 4 czy Need for Speed. Pozwoliło to na osiągnięcie wysokiego poziomu graficznego. Produkcja mogła pochwalić się spektakularnymi efektami specjalnymi i bardzo szczegółowymi teksturami. Podstawowe mechanizmy rozgrywki nie uległy zmianie. Tytuł rozszerzony o dodatki uwzględniał przy tym wydarzenia, które miały miejsce w filmach Przebudzenie Mocy oraz Łotr 1.

Seria doczekała się także kilku odsłon pobocznych przeznaczonych na urządzenia mobilne – były to Star Wars Battlefront: Renegade Squadron (2007), Star Wars Battlefront: Mobile Squadrons (2009) oraz Star Wars Battlefront: Elite Squadron (2008). Poszczególne produkcje opierały się na mechanizmach znanych z głównych części gry, jednak walka została ukazana wyłącznie z perspektywy trzeciej osoby.

Seria Battlefront przypomina mechaniką typowe strzelanki. W większości przypadków akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, jednak niektóre odsłony oferują także przełączenie kamery na widok zza pleców bohatera. Podstawą zabawy są wieloosobowe potyczki, w których może uczestniczyć do kilkudziesięciu osób. Zasady gry oraz warunki zwycięstwa różnią się w zależności od wybranego trybu. Dla przykładu w Supremacy zadaniem naszej drużyny jest przejęcie określonych punktów kontrolnych na mapie, a w trybie Droid Run staramy się przechwycić poruszające się po obszarze działań drony. Poszczególne starcia toczą się w lokacjach znanych z filmów. Charakterystyczną cechą serii jest możliwość pilotowania różnorodnych maszyn znanych z uniwersum Gwiezdnych wojen, zarówno naziemnych, jak i latających.

Star Wars: Battlefront II
Star Wars: Battlefront II

Akcji 17 listopada 2017

Kontynuacja multiplayerowego FPS-a z 2015 roku, a także czwarta odsłona kultowej serii zapoczątkowanej jedenaście lat wcześniej przez zespół Pandemic. W odróżnieniu od poprzednika, tytuł oferuje zarówno rozbudowany wariant rozgrywki wieloosobowej, jak i kampanię fabularną dla pojedynczego gracza, której akcja została osadzona po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci. Zadaniem głównej bohaterki – Iden Versio, dowódczyni elitarnych oddziałów Imperium – jest pomszczenie Imperatora. Za stworzenie poszczególnych elementów gry odpowiadały różne zespoły. Podczas gdy tryb single player jest dziełem dowodzonego przez Jade Raymond studia Motive, bitwy kosmiczne to zasługa deweloperów z Criterion, natomiast opracowanie trybu wieloosobowego, będącego kluczowym elementem tego tytułu, wzięła na swoje barki ekipa DICE. W bitwach toczonych w ramach tego ostatniego może brać udział maksymalnie czterdziestu graczy reprezentujących jedną z czterech klas. Warto także nadmienić, że produkcja nie ogranicza się do przedstawienia wyłącznie tzw. oryginalnej trylogii (tj. części IV-VI) – możemy w niej zobaczyć bohaterów z różnych er, takich jak Rey i Kylo Ren z Przebudzenia Mocy czy choćby Dartha Maula z Mrocznego Widma.

PCPS4XONE

Star Wars: Battlefront - Łotr 1: Misja VR X-wing
Star Wars: Battlefront - Łotr 1: Misja VR X-wing

Akcji 6 grudnia 2016

Darmowy dodatek do gry Star Wars: Battlefront, przeznaczony wyłącznie dla posiadaczy konsol PS4 z zestawami rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. W odróżnieniu od gry podstawowej, X-Wing VR Mission nie jest strzelaniną, w której kontrolujemy poszczególne postacie. Zamiast tego zasiadamy tu za sterami tytułowego myśliwca i stajemy do wielkiej kosmicznej bitwy z udziałem m.in. potężnego gwiezdnego niszczyciela. Do naszych zadań należy więc nie tylko sterowanie pojazdem, ale także strzelanie do licznych przeciwników. Dzięki wykorzystaniu technologii VR, podczas zabawy możemy poczuć się jak prawdziwy pilot X-Winga. Rozgrywka obserwowana jest oczywiście z perspektywy pierwszej osoby, a w trakcie gry możemy swobodnie rozglądać się po kokpicie maszyny, którą odwzorowano z dużą dokładnością i dbałością o detale.

PS4

Star Wars: Battlefront - Ultimate Edition
Star Wars: Battlefront - Ultimate Edition

Akcji 18 listopada 2016

Kompletne wydanie gry Star Wars: Battlefront, trzeciej odsłony popularnego cyklu strzelanin sieciowych osadzonych w świecie filmowych Gwiezdnych wojen. Wydanie Star Wars: Battlefront - Ultimate Edition, oprócz podstawowej wersji gry oraz garści cyfrowych bonusów, zawiera wszystkie popremierowe dodatki: Bitwa o Jakku, Zewnętrzne Rubieże, Bespin, Gwiazda Śmierci i Łotr 1: Scarif. Gracze mogą brać udział w kilku trybach wieloosobowej rozgrywki, w których naprzeciwko siebie stają żołnierze Rebelii i siły Imperium. W walkach biorą też udział filmowi bohaterowie i złoczyńcy, tacy jak Luke Skywalker, księżniczka Leia, Han Solo, Lord Vader, imperator Palpatine i Boba Fett. W niektórych wariantach zabawy da się też zasiąść za sterami słynnych pojazdów, w tym myśliwców TIE czy Sokoła Millenium. Oprócz multiplayera, gra oferuje kilka trybów dla pojedynczego gracza. Star Wars: Battlefront wykorzystuje silnik Frostbite, znany głównie z serii Battlefield.

PCPS4XONE

Star Wars: Battlefront
Star Wars: Battlefront

Akcji 17 listopada 2015

Trzecia odsłona rozgrywającej się w uniwersum Gwiezdnych wojen serii strzelanin FPP, powracającej po 10 latach przerwy, w oprawie godnej konsol ósmej generacji. Po zamknięciu odpowiedzialnego za pierwsze części cyklu studia Lucas Arts, prace nad jego nową odsłoną powierzono ekipie DICE L.A., utworzonej specjalnie z myślą o grach na licencji Star Wars. Akcja Star Wars: Battlefront przenosi nas ponownie w sam środek zaciętej walki o panowanie nad galaktyką i pozwala opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu. Podczas kolejnych misji zwiedzimy szereg lokacji znanych z filmowej sagi George’a Lucasa i wykorzystamy całą gamę broni oraz pojazdów, typowych dla jej uniwersum. Całość koncentruje się w szczególności na trybach wieloosobowych, pozwalających na kooperację lub rywalizację z graczami z całego świata. Odpowiednią oprawę tytułu gwarantuje zaś zaawansowany silnik Frostbite, znany z takich produkcji jak Need for Speed: Rivals czy seria Battlefield.

PCPS4XONE

Star Wars Battlefront Companion
Star Wars Battlefront Companion

Strategiczne 10 listopada 2015

Star Wars Battlefront Companion to dostępna na urządzeniach mobilnych aplikacja towarzysząca wydanej na platformach stacjonarnych sieciowej strzelaninie studia EA DICE. Po zalogowaniu się na swoje konto w grze Star Wars: Battlefront, gracze mogą uzyskiwać mobilny dostęp do bogatej bazy informacji, opisujących ich dotychczasowe postępy, a także rozwój postaci oraz przebieg meczów. Aplikacja pozwala też przeglądać sieciowe rankingi i dyskutować z innymi graczami na forum, jak również wykorzystywać urządzenie mobilne do wyświetlania mapy podczas rozgrywki na innych platformach. Dodatkową atrakcją programu jest strategiczna minigra, zatytułowana Obrona Bazy, w której wcielamy się w szefa centrum dowodzenia rebeliantów, który musi odpierać ataki sił Imperium. Wszystkie postaci oraz maszyny przywołujemy na pole bitwy poprzez zagrywanie kart z własnoręcznie stworzonej talii. Sukcesy w grze nagradzane są zaś kredytami, które następnie możemy wykorzystać w grze macierzystej.

ANDiOS

Star Wars Battlefront: Elite Squadron
Star Wars Battlefront: Elite Squadron

Akcji 3 listopada 2009

Taktyczna gra akcji, w której bierzemy udział w wielkich bitwach znanych z filmów z serii "Gwiezdne wojny". Nowością jest tryb, w którym do walk stają słynni bohaterowie i złoczyńcy.

PSPNDS

Star Wars: Battlefront - Renegade Squadron
Star Wars: Battlefront - Renegade Squadron

Akcji 9 października 2007

Star Wars: Battlefront - Renegade Squadron to taktyczna gra akcji, przygotowana wyłącznie z myślą o przenośnej konsoli ze stajni Sony. Należy ona do popularnego cyklu, swoimi korzeniami sięgającego roku 2004 i stworzonego w oparciu o kultowe dzieła kinematograficzne spod znaku Star Wars.

PSP

Star Wars: Battlefront II (2005)
Star Wars: Battlefront II (2005)

Akcji 31 października 2005

Druga odsłona cyklu multiplayerowych strzelanin, nad którymi pieczę sprawuje zespół Pandemic Studios. Gracze po raz kolejny biorą udział w widowiskowych starciach na wielką skalę, rozgrywanych między innymi pomiędzy siłami Imperium Galaktycznego i Sojuszu. W trybie multiplayer jednocześnie może się bawić maksymalnie sześćdziesięciu czterech użytkowników, którzy uczestniczą w potyczkach toczonych na dwunastu planetach, w przestrzeni międzygwiezdnej oraz wewnątrz gigantycznych statków kosmicznych. Oprócz standardowej piechoty, na pole bitwy posyłane są rozmaite maszyny bojowe – od X-Wingów i TIE Fighterów, przez Gwiezdne Niszczyciele, aż po frachtowce YT-1300. Od czasu do czasu można również stanąć oko w oko z legendarnymi Rycerzami Jedi i Sithami. Warto nadmienić, że samotnicy także znajdą tutaj coś dla siebie – Star Wars: Battlefront II oferuje bowiem szereg nieliniowych misji z mocnym podłożem fabularnym.

PCPS2PSPXBOX

Star Wars: Battlefront (2004)
Star Wars: Battlefront (2004)

Akcji 20 września 2004

Star Wars: Battlefront to taktyczna gra akcji, inspirowana popularnymi produktami spod znaku Battlefield 1942 i Operation Flashpoint. Zabawa traktuje o zespołowych walkach na wielką skalę w realiach uniwersum Gwiezdnych Wojen, wykreowanego w umyśle słynnego filmowca George'a Lucasa.

PCPS2XBOX