Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Professor Layton and - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością wśród użytkowników konsol Nintendo DS oraz Nintendo 3DS seria gier logiczno-przygodowych. Cykl rozwijany jest przez studio deweloperskie Level-5 przy współpracy z koncernem Nintendo.

Twórcą serii Professor Layton jest Akihiro Hino, który w dzieciństwie zafascynowany był serią książek z zagadkami logicznymi Head Gymnastics. Pierwsza odsłona cyklu - Professor Layton and the Curious Village ukazała się w 2007 roku i szybko zyskała uznanie wśród użytkowników konsoli Nintendo DS. Zachęceni sukcesem deweloperzy z Level-5 jeszcze w tym samym roku przygotowali sequel - Professor Layton and the Diabolical Box. Klasyczną trylogię o przygodach profesora Laytona zwieńczyła gra Professor Layton and the Unwound Future (2008). W 2009 roku zainicjowany został nowy cykl, określany jako Second Trilogy (druga trylogia). Obejmuje on gry: Professor Layton and the Last Specter (2009), Professor Layton and the Miracle Mask (2011) i Professor Layton and the Azran Legacy (2013). Ponadto makra doczekała się także spin-offów: Layton Brothers: Mystery Room (2012) oraz Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney (2012).

Akcja gier z serii Professor Layton toczy się w Londynie. Główni bohaterowie to Hershel Layton, profesor archeologii z fikcyjnego uniwersytetu Gressenheller oraz jego samozwańczy asystent, 12-letni Luke Triton. Duet specjalizuje się w rozwiązywaniu zagadek, często o kryminalnym charakterze.

Pierwsze trzy gry z cyklu nie są powiązane fabularnie. Dopiero druga trylogia posiada bardziej zwartą fabułę z wzajemnie przeplatającymi się wątkami. Najczęściej bohaterowie poproszeni zostają o rozwikłanie sprawy, która w jakiś sposób dotyczy ich przyjaciół lub znajomych. Wydarzenia mają przy tym z góry ustalony przebieg.

Rozgrywka opiera się na rozwiązywaniu zadań w postaci logicznych mini-gierek. W poszczególnych odsłonach cyklu jest od 130 do 170, przy czym nie wszystkie muszą zostać rozwikłane. Warunkiem postępu w fabule może być rozwiązanie określonej liczby zagadek, zdobycie wymaganej ilości picaratów (specjalnej waluty, stanowiącej nagrodę za ukończenie zadania) lub uporanie się z konkretnymi łamigłówkami. Wzorem tradycyjnych przygodówek z interfejsem point & click, pomiędzy kolejnymi wyzwaniami logicznymi gracze odwiedzają lokacje i rozmawiają z postaciami niezależnymi.

O popularności cyklu Professor Layton świadą wyniki sprzedaży. Z danych firmy Level-5 wynika, że w sierpniu 2013 roku gry z serii zakupione zostały przez 15 milionów graczy.

Layton's Mystery Journey: Katrielle and the Millionaires' Conspiracy - Deluxe Edition
Layton's Mystery Journey: Katrielle and the Millionaires' Conspiracy - Deluxe Edition

Przygodowe 8 listopada 2019

Opracowana z myślą o Nintendo Switch przygodówka stanowiąca kontynuację cyklu Professor Layton. Gracz wciela się w mieszkającą w Londynie, młodą detektyw, która poszukuje ojca i rozwiązuje różnorodne sprawy swoich klientów.

Switch

Layton: Curious Village in HD
Layton: Curious Village in HD

Przygodowe 25 września 2018

Przygotowana z myślą o platformach mobilnych, odświeżona wersja przygodówki wydanej w 2007 roku na konsoli Nintendo DS, autorstwa znanego japońskiego studia Level 5 (autorów m.in. popularnej serii jRPG Dragon Quest).

ANDiOS

Layton's Mystery Journey: Katrielle and the Millionaires' Conspiracy
Layton's Mystery Journey: Katrielle and the Millionaires' Conspiracy

Przygodowe 20 lipca 2017

Detektywistyczna gra przygodowa, będąca kolejną pełnoprawną odsłoną rozwijanego przez studio Level 5 cyklu Professor Layton z przenośnych konsol firmy Nintendo. W grze Lady Layton: The Millionaire Ariadone’s Conspiracy nastąpiła zmiana na stanowisku głównego bohatera, a znany z poprzednich części Hershell Layton został zastąpiony przez swoją córkę Katrielle. Akcja gry toczy się w Londynie, gdzie Kat stara się odnaleźć zaginionego ojca i szybko daje się poznać jako niekonwencjonalny, lecz bardzo skuteczny detektyw. W trakcie zabawy większość czasu spędzamy na eksploracji, prowadzeniu rozmów oraz rozwiązywaniu zagadek, choć w samej mechanice zaszły pewne zmiany, a rozgrywka koncentruje się bardziej na kwestiach typowo detektywistycznych. Bohaterka zmuszona jest do równoległego prowadzenia wielu śledztw, dotyczących różnych problemów mieszkańców Londynu, zaś w pracy pomaga jej gadający pies imieniem Sharo, w razie potrzeby udzielający przydatnych wskazówek.

ANDiOS3DS

Layton Brothers Mystery Room
Layton Brothers Mystery Room

Przygodowe 27 czerwca 2013

Layton Brothers Mystery Room to dostępna na Androida mobilna gra przygodowa. Opowiada ona o detektywach Scotland Yardu zajmujących się najdziwniejszymi sprawami. Podczas zabawy szukamy dowodów i poszlak, gromadzimy zeznania oraz przesłuchujemy podejrzanych.

ANDiOS

Professor Layton and the Azran Legacy
Professor Layton and the Azran Legacy

Przygodowe 28 lutego 2013

Professor Layton and the Azran Legacy to gra logiczna autorstwa zespołu Level 5. Zabawa polega głównie na rozwiązywaniu zagadek, eksplorowaniu lokacji oraz szukania na nich za pomocą rysika przedmiotów i podpowiedzi. Wszystko to ukazane jest w atrakcyjnej kreskówkowej grafice.

3DS

Professor Layton vs. Ace Attorney
Professor Layton vs. Ace Attorney

Przygodowe 29 listopada 2012

Gra przygodowa, w której występują bohaterowie serii Professor Layton oraz Phoenix Wright: Ace Attorney. Tytułowe postacie zostają przeniesione do innego świata, gdzie muszą odkryć sekrety tajemniczego miasta i doprowadzić do uniewinnienia dziewczyny oskarżonej o bycie czarownicą. Zabawa polega na braniu udziału w wirtualnym procesie oraz rozwiązywaniu łamigłówek.

3DS

Professor Layton and the Miracle Mask
Professor Layton and the Miracle Mask

Przygodowe 26 lutego 2011

Piąta odsłona przygód profesora Laytona i jednocześnie pierwsza wydana na konsoli przenośnej Nintendo 3DS. Fabuła ponownie obraca się wokół przygód tytułowego profesora i jego pomocnika, czyli młodzieńca imieniem Luke. Mechanika rozgrywki nie uległa większym zmianom. Zabawa wciąż polega a przeszukiwaniu lokacji, gromadzeniu przedmiotów i przede wszystkim na rozwiązywaniu zagadek.

3DS

Professor Layton and the Last Specter
Professor Layton and the Last Specter

Przygodowe 26 listopada 2009

Kolejna odsłona doskonale znanej serii gier przygodowo-logicznych o tytułowym bohaterze. Professor Layton and the Spectre's Call, pomimo, że wydany jako któraś z kolei część, stanowi tak naprawdę chronologicznie część pierwszą, będącą wprowadzeniem do cyklu.

NDS

Professor Layton and the Lost Future
Professor Layton and the Lost Future

Przygodowe 27 listopada 2008

Trzecia część popularnej gry przygodowej, w której oprócz rozmów z bohaterami i typowych elementów przygodowych znajdziemy też dziesiątki łamigłówek, które trzeba rozwiązać by poznać dalszą część historii.

NDS

Professor Layton and Pandora’s Box
Professor Layton and Pandora’s Box

Przygodowe 29 listopada 2007

Adresowana głównie do młodych odbiorców gra łącząca elementy przygodówki z zagadkami logicznymi. Profesor Layton wraz ze swym pomocnikiem wyruszają tropem złodzieja, który ukradł mityczną Puszkę Pandory.

NDS

Professor Layton and the Curious Village
Professor Layton and the Curious Village

Przygodowe 15 lutego 2007

Bardzo ciekawa gra przygodowa, w której zajmujemy się rozwiązywaniem różnorakich zagadek logicznych, przygotowanych przez specjalistę. Na uwagę zasługuje też nietypowa oprawa graficzna.

NDS