Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

No Man's Sky Gramy dalej

Gramy dalej 5 grudnia 2016, 15:13

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

No Man’s Sky po aktualizacji Foundation Update – lepiej późno niż wcale

Po aktualizacji 1.1 No Man’s Sky w końcu zaczyna rozwijać skrzydła. Chociaż wiele elementów wciąż wymaga dopracowania, gra w nowej wersji dostarcza znacznie więcej przyjemnych wrażeń niż wcześniej.

Artykuł powstał na bazie wersji PS4.

No Man’s Sky okazało się jednym z największych growych rozczarowań tego roku, a pod adresem pracującej przy projekcie ekipy padło wiele gorzkich słów. Szczególnie oberwało się Seanowi Murrayowi, którego barwne i – delikatnie mówiąc – podkolorowane opowieści rozbudziły marzenia tysięcy osób o nieograniczonej eksploracji kosmosu. Miało być niesamowicie i fascynująco, było zaś nudno, z błędami i bez mnóstwa obiecywanych przed premierą atrakcji. Kilka łatek usunęło część mankamentów technicznych doskwierających tej produkcji, ale nie mogło wyeliminować największego problemu gry, czyli bardzo szybko odrzucającego od niej znużenia.

I tak minęło parę miesięcy, podczas których o No Man’s Sky powoli zaczęto zapominać, wspominając ten tytuł najwyżej w kontekście największych zawodów tego roku. Kilka dni temu sytuacja się jednak zmieniła – twórcy znienacka wypuścili olbrzymią aktualizację mającą być pierwszym krokiem na ich drodze do rehabilitacji. Foundation Update pozornie zmienia niewiele, w rzeczywistości zmieniając wszystko. Chociaż zabawa nadal polega na powtarzaniu tych samych aktywności, teraz nasze czyny nabrały celowości, której dotąd tak bardzo brakowało.

No Man’s Sky po aktualizacji Foundation Update – lepiej późno niż wcale - ilustracja #1
Choć No Man’s Sky potrafiło zachwycić, to brak treści zachęcającej do zwiedzania światów szybko zabijał jakąkolwiek przyjemność płynącą z zabawy.

Daleka droga do domu

Nim przejdę do rozkładania wprowadzonych poprawek na czynniki pierwsze, chciałbym zaznaczyć, że przed No Man’s Sky wciąż jeszcze daleka droga, nim pozycja ta stanie się produktem spełniającym przedpremierowe oczekiwania. Olbrzymia lista rzeczy, których w grze zabrakło, mimo że słowa Seana Murraya oraz zwiastuny przedpremierowe sugerowały ich obecność, pozostaje aktualna – tytuł nadal nie oferuje możliwości spotkania się z innym graczami, olbrzymich stworzeń demolujących otoczenie czy rozbitych na powierzchni planety wielkich statków kosmicznych. System walki wciąż pozbawiony jest jakiejkolwiek finezji i wszelkie starcia rozstrzyga najczęściej to, czyje tarcze wytrzymują więcej obrażeń.

Oprawa wizualna w dalszym ciągu nie prezentuje się tak dobrze jak na starannie przygotowanych materiałach promocyjnych. Technologicznie najbardziej imponująca możliwość gry, czyli płynne przejście od lotu w kierunku planety do lądowania na jej powierzchni, zamiast robić wrażenie, straszy paskudnym dorysowywaniem się obiektów na naszych oczach. Do tego, mimo całej serii łatek, wciąż nie udało się wyeliminować wszystkich bolączek i podczas obcowania z nową wersją kilkakrotnie miałem okazję oglądać przenikające się nawzajem tekstury czy lewitujące obiekty, a dwa razy zabawę przerwała mi krytyczna awaria gry zakończona powrotem do systemu operacyjnego konsoli. Foundation Update wnosi naprawdę wiele i czyni z No Man’s Sky w końcu całkiem znośną produkcję, co postaram się wykazać w kolejnych akapitach, ale to cały czas za mało, by można było mówić o pełnej rehabilitacji, zważywszy na stan, w jakim produkt Hello Games pojawił się na rynku w sierpniu.

No Man’s Sky po aktualizacji Foundation Update – lepiej późno niż wcale - ilustracja #2
Błędy takie jak pozwalające zajrzeć przez siebie tekstury wciąż są na porządku dziennym.

W pogoni za ekskrementami

Danie główne aktualizacji 1.1 to budowanie własnych baz. Akurat takiej aktywności specjalnie mi w pierwotnej wersji No Man’s Sky nie brakowało, ale już po paru chwilach testowania nowej funkcji stwierdziłem, że jest to zmiana fundamentalna dla całej gry i powinni się nią zainteresować wszyscy nabywcy, nie tylko miłośnicy klocków LEGO czy Minecrafta. Zaraz po znalezieniu miejsca pod naszą konstrukcję okazuje się bowiem, że początkowo niewiele możemy – lista dostępnych do stworzenia elementów jest bardzo mała. By to zmienić, trzeba wznosić stopniowo odblokowywane terminale, do obsługi których werbujemy kosmitów na stacjach orbitalnych.

No Man’s Sky po 2 latach – recenzja aktualizacji NEXT
No Man’s Sky po 2 latach – recenzja aktualizacji NEXT

Gramy dalej

Czas wybaczyć? No Man’s Sky wykonało kolejny duży krok ku odkupieniu, w nowej aktualizacji oferując m.in. tryb multiplayer i widok z perspektywy trzeciej osoby.

No Man’s Sky po aktualizacji 1.2 Path Finder – odbudowy zaufania ciąg dalszy
No Man’s Sky po aktualizacji 1.2 Path Finder – odbudowy zaufania ciąg dalszy

Gramy dalej

Po całkowicie zmieniającym podejście do gry Foundation Update twórcy No Man’s Sky, czyli jednej z najgłośniejszych wtop zeszłego roku, kontynuują próbę odkupienia win i odzyskania zaufania graczy.

Ofiary hype’u - dlaczego gra No Man’s Sky wywołała taką burzę?
Ofiary hype’u - dlaczego gra No Man’s Sky wywołała taką burzę?

Gramy dalej

Kurz po premierze gry No Man's Sky już opadł, ale w sieci wciąż nie brakuje negatywnych opinii o produkcie studia Hello Games. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego eksperymentalne dzieło spotkało się z taką falą krytyki i czy jest ona słuszna.

Komentarze Czytelników (31)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
09.12.2016 17:59
👎
3
odpowiedz
6 odpowiedzi
MarucinS
70
Pretorianin

Niezależnie co dodadzą. Powinno się to bojkotować.
Za fakt obłudy i kłamstwa jakim karmiono nas w kampanii pre-orderowej do ostatniego dnia (w dzień premiery też był patch, który miał wszystko zmieniać taaa)

05.12.2016 15:34
👍
1
domin123456
36
Centurion

Mały krok do przodu.

05.12.2016 15:42
😁
odpowiedz
4 odpowiedzi
A.l.e.X
119
Alekde

Jeszcze z ok. 100 takich update i gra dopiero wtedy powinna wrócić do sklepu steam.

09.12.2016 15:40
odpowiedz
RobmalYetiowskiTheGracz
13
Centurion
4.5

Jest lepiej, ale to nadal jest No Man's Lie.

post wyedytowany przez RobmalYetiowskiTheGracz 2016-12-09 15:40:19
09.12.2016 17:59
👎
3
odpowiedz
6 odpowiedzi
MarucinS
70
Pretorianin

Niezależnie co dodadzą. Powinno się to bojkotować.
Za fakt obłudy i kłamstwa jakim karmiono nas w kampanii pre-orderowej do ostatniego dnia (w dzień premiery też był patch, który miał wszystko zmieniać taaa)

09.12.2016 21:02
odpowiedz
MakaSqd
8
Legionista

Oooo nie, ja już do tej gry nie wracam

09.12.2016 21:45
odpowiedz
maciokoki
35
Konsul

jak tak dalej pójdzie to wrócę do tej gry za pół roku i dostanę to co zamierzałem kupić.... yupiii

post wyedytowany przez maciokoki 2016-12-09 21:46:28
09.12.2016 23:06
odpowiedz
kuba1711
93
Ten post może kłamać?

Ciekawe, czy po takim entuzjastycznym przyjęciu przyjdzie im do głowy wydawać jakieś płatne DLC... W każdym razie, za rok po 10 łatkach może będzie sens pograć w to więcej niż 5 godzin, wtedy będzie można kupić. Nie mówiąc już że dużo taniej.

10.12.2016 09:55
👍
odpowiedz
Dogmaticus
100
Konsul
8.0

Mi się w NMS od początku grało dobrze, i gra dostarczała to, czego się spodziewałem. Uważam, ze teraz jest już świetna, a potencjał wciąż tkwi w niej ogromny.

10.12.2016 14:54
odpowiedz
2 odpowiedzi
Patryk_O
17
Legionista

Sa deweloperzy, ktorzy kochaja robic gry i robia to dobrze, a i sa tacy co chca szybciutko tylko zarobic pieniadze.

10.12.2016 15:54
odpowiedz
misuu
0
Konsul

nadal to jest tak słabe ze nie ma sensu do tego wracać

10.12.2016 23:11
odpowiedz
zanonimizowany1204223
22
Generał

Jak dodadzą to co obiecali to może zakupię, wtedy ta gra będzie za około 75zł więc nie będzie szkoda jak poleci w kąt lub będzie leżeć z braku czasu na inne produkcje. Dziwi mnie tylko ten hejt tych co nie zakupili. Bo ci co wydali kasę to sami sobie winni - błędy były znane już po premierze, a preordery robią tylko idioci.

11.12.2016 01:31
odpowiedz
Crod4312
89
Generał

Takiego badziewia nie chciałyby mi się nawet z neta pobierać nie mówiąc już o kupnie. Gra jest tak okropnie nudna, że nie ma w niej kompletnie nic do roboty.

11.12.2016 10:22
odpowiedz
3 odpowiedzi
TSG-PromaG-XRT
30
LordTorrentorOneUltimate

Widoczki są ładne w tej grze ale moim zdaniem 170zl za grę ważącą 2,5 gb to przesada a tym bardziej 260 które chcieli przed premierą...2,5 gb = max 50zł...Cała gra waży tyle co renderowane intro z produkcji AAA.

Natomiast podoba mi się że nowe tytuły zajmują po 50 giga - mam pewność jakości i dostatecznie rozbudowanej rozgrywki - wszystkie te tytuły są wypasione już od 30GB+....

post wyedytowany przez TSG-PromaG-XRT 2016-12-11 10:25:27
12.12.2016 22:50
odpowiedz
sevenup
56
Russischer Spion

Cokolwiek by dodali albo ulepszyli dalej bedzie tylko nuuuuuuuuda.

14.12.2016 16:28
odpowiedz
Oburzony
52
PC Gamer
1.0

Tej grze już nic nie pomoże.

19.12.2016 13:58
odpowiedz
Nolifer
113
The Highest

Te wszystkie uptady będą tak, jak w pewnym kawale, nieważne co się zrobi, niesmak i tak pozostał i nic już tego nie uratuje.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze