Witam, mam problem z siecią elektryczną w domu, gdyz czesto mam spore spadki napięcia, nie wiem dokładnie jakie, ale zdarza sie, ze żarówki w domu lekko ,,mrygają"(przygasają pulsacyjnie). Zauwazylem, ze im wieksze spadki napiecia tym mam wieksze lagi w grze, dlatego zastanawiam sie na UPS-em, z tym, ze nie jestem pewnien czy UPS nadąży zadziałac na tyle wczesnie zeby wyeliminowac te spadki z gniazdka i zeby gra była płynna. Prosze osoby, które znają sie na tych sprawach o pomoc.
http://allegro.pl/apc-smart-700-sinus-nowe-aku-gwarancja-fv-i6228258825.html#thumb/1
http://allegro.pl/apc-ups-smart-sc-620va-390w-gwarancja-fvat-i6225223936.html
http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-smart-ups-apc-700-va-450w-i5931165695.html
http://allegro.pl/apc-smart-700-new-oryginal-aku-apc-2latagw-d2d-fv-i6221409486.html
Czy ktorys z tych spełni moje wymagania i czy mozna normalnie podlaczyc kompa do nich, monitor mozliwe ze tez podlacze?
700 VA powinno Ci wystarczyc. Choc musisz barac pod uwage ze to raczej duza i dobra listwa filtrujaca. Do podtrzymania kompa na 10 minut musialbys szukac czegos w zakresie pojemnosci 1200-1500 VA. 700'ka wystarczy pod warunkiem ze nie masz bardzo silnego kompa ( w chwili przelaczenia z zasilania na ups prad jaki bedzie chcial pobrac mocny komp moze byc wiekszy od pradu jaki moze dac ups - i wszystko i tak siadzie). Poza tym kupujac za malego UPS'a bedziesz ciagnal z niego prad prawie ze zwarciowy ( dla niego ). Szybko zajezdzisz baterie. Ale zezeli nie masz calkowitych zaniakow pradu - tylko "pulsowanie" swiatel - to 700'ka wystarczy.
i5 4590, gigabyte r9 280, 1 dysk hdd, mysle ze koło 250W ciągnie z gniazda, a jesli chodzi o spadki napięcia to szacuje na około 30-40V czyli 190-200V mam w gniazdku przy spadkach, ale tego nie ejstem pewien, widzialem na yt filmik typka co sprawdzał jakie ma spadki napiecia, bo sasiad codziennie odpalał jakąś maszyne mocną az temu autorowi filmu przygasało swiatło w chacie, no i mial jakies 200V w momencie najwiekszego spadku napiecia. A i pytanie czy jesli UPS bedzie ,,prostowało"napiecie to czy bedzie brało tylko częsc mocy ze swoich baterii zeby ustabilizowac napiecie czy bedzie dawwało 100%, nie chodzi mi o sytuacje gdy wogole nie bede mial pradu, tylko gdy bedą te spadki do okołó np.200V??? Troche pomieszałem swoją wypowiedz ale wsalem dzisaiaj lewa noga...
Sa dwa rodzje UPS'ow - smart i back. backi dzialaja z sieci - w przypadku spadkow napiecia przelaczaja sie na baterie. Smarty dzialaja caly czas z baterii na biezaco ja doladowujac.Bezpieczniejsze i bardziej niezawodne sa smarty - ale tez sa drozsze i bateria zyje w nich krocej. Jezeli masz tylko spadki napiecia do okolo 200V - to smart 700 spokojnie to ogarnie.
Ja zakladam zawsze sytuacje najgorsza - calkowity zanik napiecia i do tego dobieram sprzet ( upsa ). Dlatego dla SIEBIE nie kupilbym 700'tki. Ale to moja paranoja i nie musze nia karmic innych. Powtorze jeszcze raz - do warunkow opisanych przez Ciebie 700'tka Smart powinna byc jak najbardziej ok.
Ok, wiec zamowie ktorac 700 tke. Rozumiem ze jeszcze jakies przejsciowki/kable musze dokupic, bo chcialbym kompa podlaczyc no i mozliwe ze monitor tez?
Radze Ci pod niego podlaczyc kompa, monitor i router. W zaleznosci od producenta ups'a bedzisz musial zmienic kable zasilajace do urzadzen ( np w APC ), inni producenci ( np Fideltronik ) stosuja do podlaczenia zwykle gniazda zasilajace ( jak w listwie zasilajacej).
OK, routera(livebox) chyba nie podłącze bo nie ma za bardzo jak.
Zamawiam wiec :
http://allegro.pl/apc-smart-700-new-oryginal-aku-apc-2latagw-d2d-fv-i6221409486.html
oraz x2(komp i monitor)
http://allegro.pl/kabel-zasilajacy-przedluzacz-c13-c14-pc-ups-1-5m-i6215357430.html
A jeżeli w aukcji UPS-a nie ma do niego kabla zasilającego to podłącze ten ktory mam z zasilacza komputerowego, powinien pasowac.
OK, więc UPS dzisiaj dotaarł, co prawda przewodów jeszcze nie mam, ale chciałbym ogarnąć jak zacząc z tego korzystac.
http://www.adminxp.com/hardware/apc7001.jpg
http://www.abnet.am/images/apc_smart-ups_700/APC_SMART-UPS_700_back.jpg
Prosze o wytłumaczenie co do czego służy. Acha, kabla zasilajacego ups-a nie było w zestawie, wiec rozumiem ze ten z zasilacza komputerowego bedzie dobry? I czy moge upsa podlączyć do listwy?
Kabel od kompa bedzie dobry, upsa nie musisz podlaczac do listwy ( choc mozesz ). On sam jest listwa...
front od lewej:
lampki z komputerem na dole - obciazenie upsa - im wiecej podlaczysz - tym wiecej sie zapali. Najlepiej zeby obciazenie nie przekraczalo 70%. Tak jak jest na zdjeciu - jest optymalnie. W skrocie - im mniej sie pali - tym dluzej podziala po calkowitym odlaczeniu zasilania.
3 lampki od gory:
spadek napiecia
napiecie w normie
skok napiecia ( za wysokie napiecie w sieci ). Nigdy nie widzialem zeby ta ostatnia sie zapalila...
1 - wlacznik
0- wylacznik
nastepnie patrzac od gory:
przeciazenie ( za duzo podlaczone do ups'a = masz za malego upsa)
praca na baterii ( gdy siadzie prad )
bateria do wymiany ( zuzyta albo nieskalibrowana )
rzadek z prawej to aktualny poziom naladowania akumulatorow.
Zdjecie z tylu.
Jedno gniazdo do podlaczenia zasilania
4 gniazda do podlaczenia odbiornikow
Zlacze szeregowe na gorze Cie nie obchodzi - chyba ze chcesz bawic sie w zarzadzanie ups'em z poziomu kompa - wtedy musisz dokupic odpowiedni kabel i oprogramowanie ( nie pamietam czy w APC PowerChute jest darmowe czy nie ). Czasami przydatna zabawka - mozesz np ustawic ze przy poziomie baterii - powiedzmy 20% - PowetChute zainicjuje zamkniecie systemu. Ale w warunkach domowych to bardziej zabawka niz przydatne narzedzie.
Podłączylem juz UPSa i na początku zaczął tak jakby buczeć i czasami tak robi, ale rzadko(dopiero kilkanascie minut podlaczony) i pali sie lampka napiecie w normie oraz dwie kropki naładowania baterii(albo jedna a do drugiej tylko przedostaje sie swiatło z tej pierwszej :D)
http://prntscr.com/bers3e
Rozumiem że tak powinno być?
Jeszcze jedno, zauwazylem z tyłu(jest na zdjeciu w poście 10) diode i napis sensitivity, czyli czułość, o co w tym chodzi bo obok jest guziczek ktory mozna chyba wciskać???
[13] - kupiles upsa z rozladowana bateria - powoli sie laduje. Norma. Dziwne tylko ze byla wyjechana prawie do zera. Mam nadzieje ze na skutek kalibracji przed sprzedaza ( po wymianie baterii musi byc przeprowadzona kalibracja - jak nie to sprzet moze zachowywac sie nieprawidlowo ). Jak sie naladuje do konca to nie masz sie czym martwic.
[14] - najlepiej nie dotykaj. Sa 3 poziomy czulosci upsa - domyslnie jest to ustawione na "normalny". Chodzi o to na jak duze wahania napiecia ups zareaguje przelaczeniem sie na baterie. Teoretycznie przy ustawieniu na "czuly" bateria pozyje krocej. Szczerze - w zyciu tego nie zmienialem, a pare ups'ow przez moje rece przeszlo.
Przy wysokiej czułości UPS reaguje na mniejsze zmiany napięcia wejściowego (i tylko dlatego baterie mogą pożyć krócej). Jeśli masz stabilne zasilanie, to możesz spokojnie ustawić na wysoką czułość.
Wczoraj wieczorem jak wylączałem komputer i UPSa to bateria była naładowana w 100%. Przed chwilą jak odpaliłem listwe i UPSa to było to samo co wczoraj przy pierwszym uruchomieniu czyli 1 kreska naładowania aku i przy włączaniu komputera był ten dźwięk buczenia i paliła lub migała(dokladnie nie pamietam) lampka pracy na baterii. UPS podlączony jest do listwy ktora na noc była wyłączona, zresztą sam UPS tez wylączylem.
Wyglada jakbys kupil upsa z zajechana bateria lub tez ( i na to bym stawial ) kupiles upsa po wymiane baterii ale bez kalibracji. Czasem patalachy kupuja upsy w cenie zlomu, wymieniaja baterie i sprzedaja. Bez kalibracji dzialac to nie bedzie. Skontaktuj sie ze sprzedawca. Cos jest nie tak. Kalibracji sam nie zrobisz.
edit
Na stronie aukcji ewidentnie jest napisane ze kalibrowali upsa po wymianie akumulatorow. Wiec cos jest z nim bardzo nie tak. Skontaktuj sie ze sprzedawca.
Swoja droga upsa na noc sie nie wylacza. On ma dzialac i byc podlaczony 24/7.
Ok, skontaktuje sie ze sprzedawcą. Czyli rozumiem, ze UPS ma byc non stop włączony(lampki maja sie palić)? Jak jest włączony to słychac ciche buczenie, przy włączonym komputerze tego nie słuchac ale w nocy, gdy jest cisza to lekko słychac, nie przeszkadza mi to, ale czy tak ma byc?
Rozumiem, ze problem twki w tym, ze po naładowaniu aku, wyłączeniu UPSa i włączeniu go rano stan baterii powinien wynosic tyle co przy wyłączaniu go, a aku sam sie rozładowuje?
Dokladnie tak - albo sam sie rozladowuje, albo cos go rozladowuje, albo ups nie jest w stanie okreslic poprawnie stopnia naladowania aku. Tak czy inaczej - cos jest nie tak.
Wydaje mi sie, ze jesli podlaczylbym ten kabel chyba d-sub do upsa i do kompa to moznaby sciagajac jakis program i sprawdzic w jakim stanie sa baterie itd.
Robie sobie teraz taki test ze wylaczylem listwe i UPS działa ze swoich baterii, no i pierwsze dwie kreski naładowania znikneły w pol minuty, po około 10minutach zaczyna migac 3 kreska(własnie zgasła), dodam ze mam podlaczonego kompa i monitor, i nie gram tylko siedze w przeglądarce. Zasilacz słyszalnie buczy.
Dobrze. Ma buczec.700'tka nie podtrzyma Ci kompa dluzej jak 10 minut. Taki wynik bedzie ok.
Przeczytałem instrukcje tego UPSa w internecie i mysle ze bede wyłączał go na noc z tym, ze bedzie cały czas miał dostęp do prądu(nie bede wyciągał wtyczki z gniazdka). Znalazłem w tej instrukcji ze jak przytrzymam (4 sekundy) przycisk ON/TEST to po prawej stronie tam gdzie jest poziom naładowania baterii pojawi sie aktualnie napięcie w sieci elektrycznej, ale chyba cos nie działa bo po tych 4 sekundach miga dioda id działania sieciowego, na zolto pali sie dioda działania z aku a kreski z prawej swiecą sie 4 tak jak normalnie, z tego wynika za mam az duze napięcie w sieci elektrycznej co jest wątpliwe.
http://www.apcmedia.com/salestools/ASTE-6Z8LC7/ASTE-6Z8LC7_R0_PL.pdf?sdirect=true druga karta, praawy dół.
A i obudowa UPSa jest dość ciepła.
Mozliwe, ze baterie rozładowały sie przez noc dlatego ze zupełnie nie miały zasilania, poniewaz wyłączylem listwe do ktorej podlaczony jest UPS, teraz bede wyłączał UPSa przyciskiem 0 a listwe zostawie wlączoną.
teraz jest tak, że obciązenie UPSa wynosi 2 kreski, i nie wiem dlaczego, ale podczas obciązenie migają wszystkie diody od stanu naładowania UPSa, te po prawej, czemu tak jest???
Armac to polska marka mająca w ofercie właśnie zasilacze awaryjne UPS, naprawdę bardzo dobrej jakości. May mamy w domu i w firmie zasilacze tej marki
My w firmie mamy Armac UPS-a , zastanawiam się nad zakupem do domu. Ale czy wykorzystujecie to czesto?