Będzie dokładnie jak z wszystkimi technologiami dającymi władzę. Kilku pierwszych będzie robić co chce, a potem ze względu na dobro wszystkich reszta musi zaakceptować status quo zrzekając się badań i zdobywania technologii. Tak jest z atomówkami, bronią biologiczną, chemiczną i wszystkimi niebezpiecznymi zabawkami, którymi USA, Rosja i Chiny zdążyły się bezkarnie pobawić i poeksperymentować, a ty już nie możesz bo dostałeś do podpisania zobowiązanie do tego, a byłeś zbyt słaby by odmówić. Uczenie modelu na pirackich treściach? Jak tylko ich modele je dobrze wyeksploatują to szybciutko wejdzie prawo, żeby inni już nie mogli. Oczywiście ich modele będą wciąż legalne, a reszta będzie ograniczona już na zawsze. Nie ma między czym wybierać, nie będziemy mieli ani klimatu, ani AI. AI jest dla zarządu, a klimat mamy wspólny i będzie wyeksploatowany czy będziemy ścigać się o AI czy nie. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tragedia_wsp%C3%B3lnego_pastwiska. Wygra ten kto ogarnie gorącą lub zimną fuzję. Na to nie ma embarga technologicznego, ale Polska woli w KK i nierentowne kopalnie inwestować zamiast stworzyć technologię, dzięki której możemy stać się mocarstwem. Kto ma energię za darmo ten może karmić AI bez końca za darmo.
Czyli co, w komisjach EU mają teraz mindfuck'a ? Walenie po kieszeniach polaków za byle "ekologiczne rozwiązania" nie idą z looby technologicznym by zarabiać na centrach AI ? No to zaraz docisną nam większą śrubę by jakieś korpo mogło zatruwać wodę dla swoich centr AI, które nam będą wciskać na siłę bo muszą odrobić wieczne straty ?
Zatruwać wodę ? Po pierwsze istnieją technologie bez wykorzystania wody. Te z wodą są zwyczajnie tańsze (i tak za drogie, by opłacało się je teraz budować). Po drugie, woda w tego typu instalacjach wyparowuje... Więc jak cokolwiek jest skażone, to prędzej atmosfera. Za pomocą odkamieniaczy i dezynfekcji dodawanej, by ta woda nie zarosła wymienników.
Ktoś poważnie traktuje jeszcze słowa kogokolwiek z Greenpeacu ? To tak jakby cytować Putina jako eksperta od pokojowego rozwiązywania konfliktów...
Greenpeace to ruska organizacja, mająca na celu robienie zadym w Europejskim przemyśle, żeby obrzydzić Europejczykom odejście od paliw importowanych z Rosji i USA...
Poza tym, AI nie jedno ma imie. AI jest rozwijane nawet w naszym kraju i w całej Europie już ładnych kilka lat, długo przed tym, jak powstały te całe LLMy i bańka AI.
Inwestycje w LLMy to SCAM, który zużywa energię, a nie przynosi dochodów... To już wiemy... I pakowanie się w to w tej chwili nie ma najmniejszego sensu. Niech sobie amerykanie robią przelewy z firmy do firmy, żeby pokazać sztuczne przychody, które mają tłumaczyć straty jakie przynosi ta dziedzina AI... Bo termin AI nie odnosi się tylko do LLMów.