Gogle VR o rozdzielczości ludzkiego oka

Forum Komputery
Odpowiedz
30.09.2017 19:11
1
odpowiedz
zanonimizowany146624
131
Legend

Gogle VR o rozdzielczości ludzkiego oka

Jak zapewne wiecie, jestem na tym forum jednym z największych fanbojów VR. Na rynku powstaje dziesiątki coraz to nowszych urządzeń. Dlaczego założyłem więc temat ?

Dlatego ;)
Fiński start-up Varjo Technologies poinformował o pozyskaniu 8,2 milionów dolarów od funduszy Venture Capital i prywatnych inwestorów. Wywodząca się z Helsinek firma pracuje nad przełomowym wyświetlaczem o efektywnej rozdzielczości blisko 70 razy wyższej niż ekrany obecnie wykorzystywane w goglach Oculus Rift i HTC Vive.

Technologia rozwijana m.in. przez byłych pracowników Nokii, Microsoftu, Intela i Nvidii bazuje na połączeniu możliwości tradycyjnego wyświetlacza z mikro-wyświetlaczem o bardzo wysokiej rozdzielczości. Uzyskany w ten sposób obraz będzie dużo bardziej szczegółowy w samym centrum pola widzenia, podczas gdy pozostała część zostanie wyświetlona w obniżonej jakości. Z tego też powodu producenci używają terminu „efektywna rozdzielczość”.

Wyświetlacze Varjo nie tylko pozwolą cieszyć się wirtualną rzeczywistością bez wrażenia oglądania siatki pikseli, lecz także znacząco obniżą zapotrzebowanie na moc obliczeniową komputera. Przedstawiciele firmy utrzymują, iż ostateczna rozdzielczość obrazu w jego centrum wyświetlona zostanie w jakości zbliżonej do tej, w której ludzkie oko naturalnie postrzega świat. Co więcej, dzięki połączeniu tej technologii z systemem śledzenia wzroku użytkownika gogli, wysoka rozdzielczość utrzyma się w polu widzenia bez względu na to, w którym kierunku będziemy spoglądać.

Według Urho Konttoriego, prezesa i współzałożyciela Varjo Technologies, patentowane przez jego firmę ekrany przesuną technologię VR o 10 lat do przodu względem obecnego stanu jej zaawansowania, do momentu gdy ludzie będą mogli doświadczać bezprecedensowej rozdzielczości w aplikacjach VR i AR ograniczonej wyłącznie percepcją ludzkiego oka.

Pozyskane fundusze wspomogą Varjo w produkcji własnych urządzeń z kategorii VR/AR/XR, które mają trafić do sprzedaży w czwartym kwartale tego roku. Niestety nie będą one przystępne cenowo. Według wcześniejszych informacji wiadomo, że będziemy musieli liczyć się z kosztem „tysięcy dolarów”.
Źródło - VRHunters ;)

Nadal uważacie, że VR padnie tak szybko, jak 3D ? Chcieliśmy przełomu, w którym VR byłby dla każdego, to proszę :) Jeśli tak będzie wyglądała druga generacja gogli i do tego będzie bezprzewodowa, to ... na chorobę nam trzecia ? Czapki z głów Varjo Technologies :)

post wyedytowany przez zanonimizowany146624 2017-09-30 19:13:31
30.09.2017 19:26
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Malaga
153
ma laga

to nie kwestia technologii.

Musisz zrozumieć (choć może za dużo wymagam od fanboja), że to nie technologia jest słaba, a przystępność takich gogli (cena, waga, mała wygoda użytkowania, nierzadkie problemy z błędnikiem) jak i samo wsparcie od developerów.

Tak wiem, ze zaraz rzucisz mi jakimiś indykami robionymi na VR i paroma większymi tytułami, o których świat już zdążył zapomnieć, ale póki gry na VR nie będą pojawiały się równocześnie na konsole/PC i VR to ta technologia nigdy nie będzie mainstreamowa

30.09.2017 19:33
2.1
zanonimizowany146624
131
Legend

Właśnie po to wymyślają te gogle, by cena, rozdzielczość i wymagania sprzętowe (czyli wszystko to, na co narzekają niektórzy w tej generacji) nie stanowiło problemu ;)

30.09.2017 19:40
3
odpowiedz
Malaga
153
ma laga

tylko, że oni nie schodzą z ceny, każdy kolejny model takich gogli to skok technologiczny (swoją drogą w dniu premiery w cenie high endowego komputera, pózniej cena tylko nieznacznie spada), sprawiający, że poprzednie modele są przestarzałe.
Nie wiem gdzie w zacytowanym przez Ciebie zdaniu "Niestety nie będą one przystępne cenowo. Według wcześniejszych informacji wiadomo, że będziemy musieli liczyć się z kosztem „tysięcy dolarów” nie widzisz problemu.

post wyedytowany przez Malaga 2017-09-30 19:41:24
30.09.2017 23:27
dawidwsmole
😜
4
odpowiedz
dawidwsmole
16
Pretorianin

Kto bogatemu zabroni? :P

01.10.2017 02:04
5
odpowiedz
zanonimizowany146624
131
Legend

Kiedyś będzie moje, to pewne :)

01.10.2017 09:41
Widzący
😉
6
odpowiedz
Widzący
255
Legend
01.10.2017 21:19
7
odpowiedz
1 odpowiedź
mich83
121
Generał

Brakuje czegoś przełomowego na rynku, już dawno nic takiego nie było. Technologia pewnie by pozwoliła, widać jednak że to zbyt przełomowe rozwiązanie. Pewnie będą dawkować w każdym modelu dodając mało znaczące zmiany.

01.10.2017 22:42
7.1
zanonimizowany146624
131
Legend

Te wymienione raczej na takie nie wyglądają :)

02.10.2017 05:28
zloteuszy
8
odpowiedz
zloteuszy
51
Generał

Niech kuźwa najpierw zrobią telefony przez które będzie mozna rozmawiać jak człowiek bo póki co to mamy komputery a nie telefony

Forum Forum Komputery
Odpowiedz

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl