Więc jest dziwny problem, otóż w moim domu pojawił się nowy telewizor (full hd, 3D), no i wszystko fajnie, tylko kiedy oglądam filmy z Blu-ray albo gram w gry na x klocku (nie dotyczy to wszystkich gier) to jest zauważalny spadek prędkości , tzn. jak oglądam film z odtwarzacza to wygląda to tak jakby film ograniczał się do 30k/s
Zaś kiedy gram w jakąś grę na Xbox 360 to gry nie dość że wolno chodzą to czasami mają dość drastyczne spadki fps, np. grałem w Marvel vs Capcom 3 i nic się nie działo gra chodziła płynnie, ale gdy włączyłem RDR to już było nieciekawie, nie dość że obraz niebył płynny to na dodatek gra momętami miała drastyczne spadki fps.
Macie jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje??. Z góry dziękuje
Poustawiaj w telewizorze profile obrazu(chodzi mi o predefiniowane ustawiania typu "gra" czy "film").
Spróbuj też poustawiać odpowiednio wyjścia i powyłączać jakieś sztuczne udoskonalenia obrazu.
Może wina xboxa, że ci RDR tnie :D
to wina konsoli nie TV.
1. Wszelkie ustawienia typu motion plus, motion flow i inne fanaberie pseudo "200 hz" i reszta dziadostwa marketingowego - wyłączyć całkowicie. Nawet przy filmach. Do grania to już absolutnie się nie nadaje, bo opóźnia responsywność i dodaje laga.
2. Filmy wszystkie są w standardzie 24 fps (od 80-lat standard kinowy. Dopiero Hobbit ma przełamać ten problem i jest przygotowywany w 48 fps). W telewizji często przerabiane na 25 fps (ze względu na PAL; film trwa ciut krócej i leci szybciej) + przeplot, który może dać lekkie złudzenie większej płynności. Nie ma tu 30 klatek/s - tyle to ma standard telewizji w USA (NTSC) - tam filmy lecą jeszcze szybciej i krócej, ale to w praktyce niezauważalne.
Telewizor ma "50hz", czasem 100hz (tzn. potrafi wyświetlać klatek 50 na sekundę, a że 24 jest tutaj nie podzielne to problem będzie zawsze - konflikt formatów). Niektóre telewizory mają możliwość przełączenia się (czasem automatycznie) na tryb 24 hz, ale odtwarzacz musi mieć opcję wysyłania materiału w 24 fps - wtedy będzie idealnie. 24hz jest lepsze niż np. 200 hz w przypadku filmu blu-ray. Tego w marketingowym bełkocie ci nie powiedzą. Przykładowo PS3 ma taką opcję.
Ogólnie liczba hz musi się albo pokrywać z liczbą FPS, albo być jej mnożnikiem całkowitym.
np. dla filmu z BR odpowiednie będą tryby typu: 24, 48, 120, 240 itd., ale NIE 50, 100, 200, 400, 800 ani nawet 1000 hz...
3. Większość gier jest w 30 fps, niektóre w 60fps. Tak czy siak, w bardzo wielu grach są spadki płynności na konsolach i schodzi czasem nawet poniżej 20 fps - normalka. Może wcześniej grałeś w niższej rozdzielczości na tv bez HD i konsola lepiej wyrabiała?
4. Jeśli telewizor ma opcję "TRYB GRY" (np. samsungi) - koniecznie włączyć do grania. Jeśli nie ma - warto powyłączać wszelkie dodatkowe ficzery typu usuwanie ziarna, usuwanie szumów, poprawa ostrości i inne filtry, które działają na wynikowym obrazie - one potrzebują czasu by przerobić każą klatkę i spowodują opóźnienie - dodatkowy lag. Granie powinno być na maksymalnie czystym i nie modyfikowanym przez telewizor obrazie.
Kazioo
Wielkie dzięki za odpowiedź (dość wylewną)
Dziś pokombinuję z ustawieniami i zobaczę
Przedtem grałem na rozdziałce 720p,gry chodziły w miarę płynnie , jedynie GTA IV i RDR miały nieraz dość dużego laga, ale to normalne w takich grach. Wiedziałem że im wyższa rozdzielczość tym gry gorzej chodzą, ale nie myślałem że aż tak.
Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, generalnie na starym telewizorku samsungu (HD ready) Filmy na Blu-ray wyglądały lepiej niż na nowym telewizorze Full HD. To znaczy chodzi mi tu o szczegóły, na starym telewizorku, widać było najmniejsze szczegóły, zmarszczki na twarzy, pory, różnego rodzaju rzeczy których na nowym telewizorze nie widzę. Wydaje mi się coś nie tak, ponieważ w Full HD, powinien film wyglądać jeszcze lepiej, tym bardziej że wyższa rozdzielczość jest.
Jeszcze raz dzięki za Odp.
Zarówno xbox360 jak i ps3 zostały zaprojektowane do pracy w rozdzielczości 720p i najlepiej działają na tv hd ready. Na full hd stosowany jest psujacy jakość obrazu upscale w większości grach. Tylko niektóre pozycje potrafią wyświetlać obraz w prawdziwym 1080p.
@Kazioo
Film 24fps Można przekonwertowac do 30 (60) klatek na sekundę z zachowaniem prędkości. Właściwie tylko tryb 25(50) się nie nadaje do filmów.
Poza tym każdy TV powinien wspierać tryby 24, 30, 50 i 60 Hz na HDMI.