Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Hangar 13

Firma producent

Hangar 13 to amerykańskie studio deweloperskie, utworzone w 2014 roku przez koncern wydawniczy 2K Games i całkowicie od niego zależne. Siedziba firmy zlokalizowana jest w mieście Novato, w hrabstwie Marin, na północ od San Francisco (USA) – czyli w miejscu, które jest również główną siedzibą 2K Games. Funcję szefa studia pełni legenda branży, Haden Blackman – były producent wykonawczy legendarnej firmy LucasArts i scenarzysta takich hitów, jak Star Wars: Knights of the Old Republic oraz Star Wars: The Force Unleashed.

Od momentu jego powstania, misją studia Hangar 13 jest tworzenie opartych o autorskie technologie gier AAA o bogatej warstwie narracyjnej, pozwalających graczom na dużą swobodę w kreowaniu rozgrywki. W przeciwieństwie do innych twórców wysokobudżetowych produkcji, Hangar 13 jest studiem stosunkowo niewielkim – co idzie w parze z filozofią pracy Hadena Blackmana, będącego zwolennikiem małych zespołów deweloperskich pracujących w kameralnych warunkach, gdzie wszyscy członkowie ekipy znają się z imienia i nazwiska oraz potrafią ze sobą świetnie współpracować.

Historia

Początki studia Hangar 13 to rok 2012, kiedy to przedstawiciele firmy 2K Czech (wcześniej Illusion Softworks) ogłosili, że pracują nad kolejnym ściśle tajnym projektem z segmentu AAA. Jako że słowa te padły z ust twórców popularnej serii Mafia, szybko stało się jasne, że chodzi tu właśnie o trzecią jej odsłonę. Prace nad grą, projektowaną początowo z myślą o komputerach PC oraz konsolach PlayStation 3 i Xbox 360, znacząco się przedłużały, a studio borykało się z całą masą problemów produkcyjnych. W wyniku tego, kierownictwo 2K Games podjęło na początku roku 2014 decyzję o restrukturyzacji firmy i zamknięciu praskiego oddziału 2K Czech.

W grudniu tego samego roku firma 2K Games ogłosiła otwarcie zupełnie nowego studia o nazwie Hangar 13 (którego nazwa została notabene zarejestrowana już kilka miesięcy wcześniej). Na czele zespołu stanęła prawdziwa legenda branży gier, Haden Blackman, który przez trzynaście lat pełnił jedną z kluczowych funkcji w firmie LucasArts, a w latach 2010-2014 napisał kilka scenariuszy komiksów dla DC Comics oraz Marvela. W skład ekipy Hangar 13 weszli m.in. deweloperzy z doświadczeniem w studiach LucasArts i 2K Marin, zaś istotną część zespołu stanowili pracownicy 2K Czech, przeniesieni do Kalifornii po restrukturyzacji firmy. Podczas targów gamescom 2015 formalnie zapowiedziano grę Mafia III i potwierdzono pojawiające się wcześniej pogłoski o tym, że dokończeniem gry zajmie się właśnie studio Hangar 13, zaś rolę konsultantów pełnić będą twórcy dwóch poprzednich odsłon serii z 2K Czech.


Gry w produkcji i planach

Mafia: Edycja Ostateczna PC, XONE, PS42020

Wydawcy gier Hangar 13

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Hangar 13:


2K Games