Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

M2H

Firma producent wydawca

Holenderskie studio deweloperskie z siedzibą w mieście Alkmaar. Zespół M2H od początku działalności ściśle współpracuje z ekipą Blackmill Games. Wraz z nią stworzył takie gry, jak Verdun, Tannenberg oraz Isonzo – multiplayerowe FPS-y osadzone w czasach I wojny światowej, które na tle innych pozycji tego typu wyróżnia wysoki poziom realizmu historycznego.

Historia

Studio M2H oficjalnie rozpoczęło działalność w 2009 roku. Firma została założona przez braci Matta i Mike’a Hergaardenów. Zespół, którego siedziba mieściła się w mieście Alkmaar, szybko nawiązał współpracę z Blackmill Games. Na jej pierwszy owoc trzeba było poczekać blisko cztery lata.

W czerwcu 2013 roku rozpoczęły się otwarte beta-testy pierwszej wspólnej gry tych dwóch ekip, czyli Verdun. Mowa o realistycznym, multiplayerowym FPS-ie osadzonym w czasach I wojny światowej. We wrześniu tego samego roku gra trafiła do Wczesnego dostępu na platformie Steam, a 28 kwietnia 2015 roku na komputerach osobistych zadebiutowała jej pełna wersja. Z miesiąca na miesiąc tytuł zyskiwał coraz większe grono oddanych fanów, co pozwoliło opisywanej firmie rosnąć w siłę, pracować nad rozwojem swojego dzieła, a także stworzyć jego porty na PlayStation 4 oraz Xboksa One, które do sprzedaży trafiały kolejno 30 sierpnia 2016 roku oraz 8 marca 2017 roku.

Sukces odniesiony przez Verdun sprawił, że M2H i Blackmill Games postanowiły kontynuować współpracę i wspólnie stworzyć następny projekt. W międzyczasie jednak ekipa z Alkmaar dostarczyła inną pozycję, czyli imprezową zręcznościówkę pod tytułem Marooners. Ta pojawiła się na komputerach osobistych we wrześniu 2016 roku, a na PlayStation 4 oraz Xboksa One trafiła w lutym 2018 roku. Produkcja przeszła bez większego echa.

Inaczej miały się sprawy z grą Tannenberg, będącą drugim owocem współpracy M2H i Blackmill Games. 17 listopada 2017 roku tytuł pojawił się we Wczesnym dostępie na platformie Steam, 13 lutego 2019 roku na komputerach osobistych zadebiutowała jego pełna wersja, a w 24 lipca 2020 roku gra pojawiła się na PlayStation 4 oraz Xboksie One. Produkcja odniosła sukces artystyczny i komercyjny, dzięki czemu oba studia mogły raz jeszcze nabrać wiatru w żagle i przygotować trzeci wspólny projekt, w międzyczasie rozwijając dwa poprzednie dzieła.

W marcu 2021 roku zapowiedziano jeszcze jedną multiplayerową strzelankę FPP osadzoną w czasach I wojny światowej (tym razem na froncie włoskim). Mowa o grze Isonzo, która zmierzała na komputery osobiste i konsole ósmej oraz dziewiątej generacji. Tytuł stanowił trzecią odsłonę cyklu WW1 Game Series, zapoczątkowanego przez Verdun.


Najpopularniejsze gry wyprodukowane przez M2H

Isonzo

Isonzo

Tannenberg

Tannenberg

Verdun

Verdun

Marooners

Marooners

Wyprodukowane i wydane gry

Współpracujący z M2H producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez M2H


Blackmill Games

Wydane gry

Isonzo2022

Tannenberg2019

Marooners2016

Verdun2015