Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Publicystyka Najciekawsze ksišżki postapo - wrzeœniowa Gra na słowa

23.09.2012 15:18
Lothers
1
Lothers
160
Senator

Œwietne jest "Œniadanie o zmierzchu" Dicka.

23.09.2012 15:21
😉
2
odpowiedz
koobon
82
Legend

Z krzyżem w jednej ręce, a broniš w drugiej mnisi Leibowitza próbujš dŸwignšć populację z kolan.
DŸwiganiu populacji służš inne narzędzia.

23.09.2012 15:24
Jedimati
3
odpowiedz
Jedimati
3
Legionista

Ku** a gdzie jest Bastion Kinga? Przecież powinien być zaraz za Drogš...

23.09.2012 15:25
4
odpowiedz
rar17
12
Legionista

Generalnie fajny ranking, ale moim zdaniem zabrakło w nim przede wszystkim Bastionu S. Kinga. Dla mnie jedna z najlepszych ksišżek w ogóle. Na pewno lepsza, niż przedstawiona tutaj Komórka. No ale może nie znalazła się tutaj dlatego, że broń, która zabija w tej powieœci prawie całe życie na Ziemi nie jest broniš atomowš.

23.09.2012 15:27
5
odpowiedz
sztu3
80
Pretorianin

dodal bym od siebie jeszcze 'krag walki' Anthonie Piers'a

23.09.2012 15:29
6
odpowiedz
koobon
82
Legend

No ale może nie znalazła się tutaj dlatego, że broń, która zabija w tej powieœci prawie całe życie na Ziemi nie jest broniš atomowš.
Przecież w nie wszystkich przytoczonych tu ksišżkach broń atomowa jest przyczynš zagłady.
Obstawiam, że autor artykułu po prostu "Bastionu" nie czytał.

Bastion srastion, gdzie "Kocia kołyska" i "Galapagos" ja się zapytuję?

23.09.2012 15:43
berial6
7
odpowiedz
berial6
126
Ashen One

To jakiœ żart.
Gdzie zapach szkła?

23.09.2012 15:46
8
odpowiedz
zanonimizowany811636
0
Generał

Ach Metro. Piekna ksišżka

23.09.2012 15:59
MiszczCzarny
9
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

Rozumiem, że powinienem wrzucić tu wszystkie ksišżki o apokalipsie, jakie kiedykolwiek powstały? To może jeszcze Biblia i "Mitologia Wikingów, tom III"?

Bez jaj - tekst i tak jest długi, a przykładów sporo. Dobrałem je tak, by były różnorodne - czy to pod względem powodu zagłady, czy konwencji i stylistyki. Celowo nie umieœciłem w nim tytułów, które powtarzajš utarte gdzie indziej schematy - każda z wymienionych pozycji jest w jakiœ sposób unikatowa (nawet jeœli powiela motyw nuklearnego holokaustu - może robi to w nietypowy sposób?).

Zawsze można dorzucić coœ jeszcze. To jest przeglšd, a nie kompendium - wybiórcza częœć, a nie wszystko. Zresztš, komu by się chciało czytać kilkusetstronicowy tekst, który wymieniałby wszystkie ksišżki z gatunku? Trochę powagi.

23.09.2012 16:00
SpecShadow
10
odpowiedz
SpecShadow
90
Silence of the LAMs

Wrażenia z Metro 2033 popsuły wybujałe zachwyty internautów. Człowiek spodziewa się cudu a dostaje tylko dobrš ksišżkę. Identycznie miałem z grš Planescape:Torment.

Również jestem za ƒ„Zapach szkła". Dostałem jš na Gwiazdkę i jest bardzo przyjemna. Może dlatego, że nie miałem wtedy Internetu i wrażenia nie zostały popsute przez tych cholernych internautów...

Kantyk dla Leibowitza zalatuje trochę WH40k. Teokracja...
Piknik na Skraju drogi niestety straciłem przez rodzeństwo, uszczuplajšc mojš bardzo skromna kolekcję ksišżek.

23.09.2012 16:01
11
odpowiedz
wujo444
30
Pretorianin

Ani Piknik, ani Dobry Omen nie sš ksišżkami postapo. W Pikniku w ogóle nie ma, a Dobry Omen dzieje się przed domniemanš apokalipsš.

Metro jest kiepskš, pseudofilozoficznš wydmuszkš.

Rzeczywiœcie brak Kociej Kołyski, oraz Nowego Wspaniałego Œwiata.

23.09.2012 16:01
12
odpowiedz
rar17
12
Legionista

Pewnie, ja tam nie mam w ogóle obiekcji co do wyborów autora. Zresztš nie znam wszystkich z tych ksišżek, więc nie mam prawa wydawać jakichœ osšdów na ten temat :p Tak tylko zauważyłem, że tej pozycji mi zabrakło, bo w spisie widziałem innš ksišżkę tego samego autora - według mnie gorszš. Pozdrawiam :)

23.09.2012 16:06
13
odpowiedz
Œwięty!
120
Konsul

Polecam Aleję Potępionych R. Zelaznego.

23.09.2012 17:33
14
odpowiedz
koobon
82
Legend

[9]
Rozumiem, że powinienem wrzucić tu wszystkie ksišżki o apokalipsie - ja bym się nie obraził
Mitologia Wikingów, tom III - ciekawa pozycja, czyje to?
komu by się chciało czytać kilkusetstronicowy tekst, który wymieniałby wszystkie ksišżki z gatunku? - mnie

Tu nie chodzi o to, że nie ma wszystkiego, a o to, że wymieniłeœ parę ksišżek które przeczytałeœ, i które w mniej lub bardziej udany sposób wpasowałeœ do wybranego tematu. To nie jest ani wybór najlepszych, ani najbardziej znanych, ani kanonicznych, ani prezentujšcych różne wizje œwiata po końcu œwiata, pozycji.
To żaden wybór, a przypomnę, że zatytułowałeœ go "Najciekawsze...".

[10]
Kantyk dla Leibowitza zalatuje trochę WH40k
Raczej odwrotnie. Gdy ksišżka została wydana twórcy Games Workshop ganiali w krótkich spodenkach.

23.09.2012 18:21
claudespeed18
15
odpowiedz
claudespeed18
168
Liberty City Finest

Metro 2033 tak zachwalane przez wszystkich w końcu zakupiłem jakieœ 2 miesišce temu i przeczytałem w ponad tydzień(co dla mnie jest szybkie, czytam po kilka stron dziennie ;), czyli bardzo mnie wcišgnęła i uznawałem jš za jednš z najlepszych ksišżek, jak nie najlepszš ale gdy emocje opadły kilka dni po przeczytaniu to tak naprawdę wydaje się być nie aż takim cudem, jednak i tak bardzo jš cenię :) mam zamiar przeczytać każdš z tego uniwersum a mało kiedy tak robię :]

co do Drogi.. pamiętam jak pisali ludzie, że ideał dla fana Falloutów itd. i stale jš odkładałem na póŸniej aż w końcu obejżałem film, który mi się niezbyt spodobał, niby mocno, niby fajny, postapo ale ogółem zbyt dołujšcy, postać ojca zbyt wariacka, w ogóle nic w nim odkrywczego i fajnego; rozumiem iż tak jest w ksišżce, tak wyglšdałby rzeczywiœcie swiat i ludzie a sam potrafię docenić ciekawe dzieła filmowe czy też ksišżki, no ale nie pasował mi film... niestety i może ksiazka jest o wiele lepsza to nie chce mi się jej teraz czytać, szkoda że nie zrobiłem tego najpierw..

..dlatego też muszę kiedyœ w końcu ogarnšć sage Wiedzmina, póki zagram w gry aby je docenić w pełni i zagłębić się w œwiat(póki co widziałem film, trochę serial i miałem 1 komiks-najlepsze z owego ;) ale gier jakoœ mi się nie chce zaczynać(zwłaszcza 1, którš mam na półce od 2 lat) a co do sagi to słyszę wcišż nierówne opinie, zwłaszcza dziewczyny mówiš, że jest kiepskie.. że œcišgniete dużo z LotR'a itd a one chyba więcej czytajš ;)

właœnie mi dziewczyna mówi też, że Głód Mastertona jest œwietny i chyba kiedyœ obaczę :)

23.09.2012 18:22
MiszczCzarny
16
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

@ koobon

Zatem nie krępuj się napisać takiego "idealnego" artykułu. Rzecz jasna wymienione przez Ciebie tytuły będš kanoniczne, różnorodne i po prostu najlepsze - i to w sposób obiektywny, do którego nikt się nie przyczepi. PóŸniej umieœć go w Internecie i dowiedz się, jak bardzo się myliłeœ.

Każdy wybór jest subiektywny - to co jest najlepsze dla Ciebie, dla innych może być chłamem. Sprzeczanie się o to, co powinno się tu znaleŸć, a co nie, nie ma więc sensu. Artykuł był stricte publicystyczny - miał być przeglšdem, dzięki któremu czytelnik miałby szerokie spojrzenie na zagadnienie i mógł (ewentualnie) poszukać czegoœ na własny rachunek. Chodziło o zainteresowanie tematem, a nie wyczerpanie go. To nie ksišżka, tylko tekst w Internecie.

Jeœli oczekujesz artykułu, w którym będš wymienione wszystkie ksišżki postapo, to bardzo spoko. Tylko znajdŸ kogoœ, kto to zrobi i zapłać mu za to. PóŸniej znajdŸ kogoœ, kto to opublikuje. A póŸniej przeczytaj w jakimœ komentarzu w Internecie, że nikomu nie chce się czytać takiej kobyły.

23.09.2012 18:57
👍
17
odpowiedz
Arcadius
99
Konsul

Swietny pomysł na artykuł. Uwielbiam klimaty postapo. Co do wszystkich którym cos tu brakuje myslę że autor już dostatecznie wszystko wyjasnił, więc już nie bede komentował. Tyle ile jest ksišżek w tym temacie... Z tych tutaj nie czytałem tylko "Głodu" Mastersona, wiec na pewno sprawdze. Wyglada dosć ciekawie. A po za tym nie mam co czytac :D

23.09.2012 19:03
Hayabusa
18
odpowiedz
Hayabusa
197
Tchale

Nowy Wspaniały Œwiat to antyutopia, nie ma wiele wspólnego z klimatami postapokaliptycznymi. To genialna ksišżka, ale z nieco innej, głębszej beczki.

Kantyczka dla Leibowitza była genialna, poczšwszy od sceny modlitwy.

Za to głupia sprawa - ale cišgle nie mogę zrozumieć co takiego œwietnego jest w Kociej kołysce. Jasne, zabawna, pokręcona - to fakt. Dobrze się czyta - to też fakt. Ale jakoœ nie przekonuje. Nie wiem, może za dużo groteski? Czytajšc mam wrażenie, że nie œledzę bohaterów tylko jakieœ marionetki.

23.09.2012 19:03
19
odpowiedz
koobon
82
Legend

[16]
Zatem nie krępuj się napisać takiego "idealnego" artykułu. - trochę nie po polskiemu.
Ty, ale to nie ja podjšłem się pisania o, podkreœlam, najciekawszych pozycjach z gatunku post-apo, i nie mnie za publikacje płacš. Argument z cyklu: "jeœli uważasz, że X jest kijowy to zrób lepszy" - gratuluję.
Nie zarzucam Ci braku obiektywizmu, zarzucam Ci powierzchownš znajomoœć tematu. Umówmy się, spis takich lektur bez zajšknięcia się o Vonnegucie i z wrzuconym "Dobrym omenem" jest spora pomyłkš.

Chodziło o zainteresowanie tematem, a nie wyczerpanie go. - to po kiego zatytułowałeœ artykuł tak jak go zatytułowałeœ? Trzeba było dać tytuł: "Ksišżki, które przeczytałem" i nie powiedziałbym słowa.

Artykuł był stricte publicystyczny - w przeciwieństwie do artykułów niepublicystycznych

dzięki któremu czytelnik miałby szerokie spojrzenie - z tym można dyskutować

Jeœli oczekujesz artykułu, w którym będš wymienione wszystkie ksišżki postapo
- nie wiem skšd ten pomysł? Napisałeœ, że nikt nie chce spisu wszystkich lektur poruszajšcych ten temat, więc Ci odpisałem, że ja bym się nie obraził. Nie wynika z tego, że oczekuję powyższego od tej publikacji.

23.09.2012 19:38
A.l.e.X
20
odpowiedz
A.l.e.X
132
Alekde

Bardzo dobry artykuł, niektórych ksišżek nie czytałem tym bardziej się im przyjrzę z bliska.

23.09.2012 20:03
21
odpowiedz
dmx2000
42
Pretorianin

Mysle, ze wypowiedzi koobona mozna podsumowac jednym zgrabnym cytatem : "Krytyk i eunuch z jednej sa parafii, obaj wiedza jak, zaden nie potrafi". Ot, typowy przyklad hate'u na zasadzie : "Twoj artykul jest zly, ja bym lepszego nie napisal, bo mi za to nie placa, ale nie zaszkodzi pokrytykowac, bo ja sie na tym znam lepiej".

23.09.2012 20:59
kapciu
22
odpowiedz
kapciu
153
kapciem

Popieram koboona, krytykowana lista to przypadkowe zebranie tych kilku ksišżek, które autor przeczytał. Masterton? Pratchett?

PóŸniej, może jutro, przedstawie swoja listę, którš spróbuję zawęzić do 10, mimo, iż wybór jest ogromny. Poczšwszy od polskich autorów, ziemiańskiego Autobahn nach Poznań , szmidt i jego anioł zagłady, poprzez czeskiego zambocha, który lubuje sie w tych klimat, kończšc na kanonach typu Aldiss Brian Wilson czy nawet Andre Norton i jej Œwit 2250. Mógłbym tak wymienić w nieskończonoœć.

Po za tym gatunek postapo, imho, powinien się cechować pewnymi charakterystycznymi warunkami. Czyli ogólna zagłada ludzkoœci, warunki œrodowiskowe uniemożliwiajšce normalne życie, różnego rodzaju mutacje itd.

Apokalipsa w Dobrym Omenie czy działania terrorystyczne na terenie USA u Mastertona (którego po prostu nie cierpie) czy thriller Kinga absolutnie nie spełniajš tych kanonów.

23.09.2012 21:01
Hayabusa
23
odpowiedz
Hayabusa
197
Tchale

Skoro już mówimy o alternatywach - Brian Aldiss i jego Siwobrody zdecydowanie pasujš do tej listy. Podobnie jak np. 'Zatopiony Œwiat' J G Ballarda - jedna z dziwniejszych ksišżek w klimatach postapo, jakie czytałem.

23.09.2012 21:13
Pichtowy
24
odpowiedz
Pichtowy
87
Senator

Bardzo lubię klimaty postApo. Fajny art. Z ksišżek przytoczonych w nim czy w wštku większoœć znam.
Moim zdaniem najlepsza jest Droga.
Podobał mi się też wštek postapo w "Atlas chmur" Mitchella.

23.09.2012 21:29
Simen_01
25
odpowiedz
Simen_01
118
I am the Road Warrior

Ponoć "Mroczny zbawiciel" to œwietna ksišżka. Czy ktoœ czytał i mógłby potwierdzić?

23.09.2012 21:33
kapciu
26
odpowiedz
kapciu
153
kapciem

Simen_01 - czytałem i bardzo polecam. Podobnie jak Wilk Samotnik tegoż autora.

23.09.2012 22:20
27
odpowiedz
Gjallarhorn
7
Pretorianin

Droga ma ciężki klimat. To nie sielanka z takim postapo. W pewnym sensie aż mnie odrzuciło po tej lekturze od tej tematyki.

Jestem legendš również warta obczajenia. Po za tym jest film ale ksišżka lepsza.

23.09.2012 22:40
abesnai
28
odpowiedz
abesnai
53
?

Zacne pozycje :) Moja ulubiona "Jestem legendš" Richarda Matheson, do której film ma się nijak. "Aleja potępienia" Zelaznego jest również solidnš pozycjš i godnš polecenia, tak jak napisał (z drobnš literówkš) Œwięty! . Nie wiem natomiast, czy można było by zakwalifikować mniej typowe "Nastanie nocy" Asimowa i Silverberga, ale warto o niej wspomnieć. Przypomniałem sobie jeszcze opowiadanie "Chłopiec i jego pies" Harlana Ellisona, na podstawie którego nakręcono film.

23.09.2012 22:42
tmk13
👍
29
odpowiedz
tmk13
223
Generał

Przecież Droga, jak i reszta ksišżek McCarthy'ego, to Literature'a Przez Wielkie L. Równie dobrze można polecać The Waste Land, Paradise Lost, bo fajne, ciężkie, i gdzieœ tam w tle może i jest jakaœ apokalipsa.
Jackie Chan z rękoma nad głowš.

23.09.2012 23:38
30
odpowiedz
Econochrist
110
Nadworny szyderca

Nie rozumiem jakim cudem autor mógł zapomnieć o Alei Potępienia Zelaznego. Skandal.

23.09.2012 23:55
Kozi89
31
odpowiedz
Kozi89
105
Legend

Ostatnio poszukiwałem czegoœ o takiej tematyce i trafiłem na Bastion Kinga. Ksišżka również warta polecenia.

24.09.2012 08:23
kapciu
👍
32
odpowiedz
kapciu
153
kapciem

Zestawienie 10 najciekawszych ksišżek postapo (wiernych kanonowi) wg kapcia

Nie chciało mi sie pisac recenzji do każdej z ksišżek więc wklejam po prostu noty wydawców:

1. Andrzej Ziemiański - Autobahn nach Poznań
recenzja autorstwa shadowmage - (...) jest to moim zdaniem najlepsza rzecz, jakš napisał Ziemiański. Posunšłbym się nawet do stwierdzenia, że jedno z najlepszych opowiadań w polskiej fantastyce. W moim prywatnym rankingu stoi tuż za Andrzejem Sapkowskim i jego „W leju po bombie”. Porównuję oba utwory nie bez kozery, gdyż zarówno Ziemiański, jak i Sapkowski stworzyli wspaniałš, humorystycznš, wręcz absurdalnš wizję przyszłoœci naszego kraju. W „Autobahn nach Poznań” widzimy wizję œwiata po zagładzie atomowej, bez elektrycznoœci, pełnš mutantów czyhajšcych na transporty jadšce autostradš z portu Poznań do najwspanialszego miasta œwiata – Wrocławia. Ochronš konwojów zajmujš się najemnicy posługujšcy się mieszaninš niemieckiego, polskiego i rosyjskiego. (...)

2. Władysław Pasikowski - Ja, Gelerth
"Akcja ksišżki toczy się po trzeciej wojnie œwiatowej. Wojnę przeżywa zaledwie garstka ludzi. Podzieleni oni sš na kilka kategorii: żołnierze okršgłego stołu, zwykli żołnierze i cywile. Sš jeszcze teutonowie. Nikt nie wie kim sš i skšd się wzięli. Zabijajš wszystko co żyje bez względu na wiek, płeć i kolor skóry.
Jest to ksišżka o ludziach niezłomnych, dšżšcych do celu mimo ran, zmęczenia i innych przeciwnoœci."

3. Robert J. Szmidt - Samotnoœć Anioła Zagłady
"Powieœć Szmidta to powieœć drogi. Bohater przemierza postapokaliptyczne tereny USA, zdany tylko na własne siły. Ksišżka pozbawiona jest w większoœci dialogów, sš tylko zapisy z poczynań osamotnionego na œwiecie mężczyzny. Adamowi nie tylko przyjdzie zmierzyć się z trudnoœciami transportu czy zdobycia pożywienia, ale także będzie musiał wytrzymać bez jakiegokolwiek towarzysza obok siebie. Nie może ulec psychicznemu załamaniu, które bardzo wrednie próbuje go opanować i zniszczyć."

4. Miroslav Zamboch - Mroczny Zbawiciel
"Przykazanie pierwsze i jedyne – zabij każdego, kto chce zabić ciebie.
Dla niego nie ma œwiętoœci. Nie ma wroga któremu nie można stawić czoła.
To R.C. - egzemplarz wyjštkowo mroczny. Deus ex machina. Potomek sztucznej inteligencji. Pozszywaniec z mechanicznym okiem. Ostatni sprawiedliwy. Bezwzględny likwidator upiorów i demoniej hołoty.
Zawsze w towarzystwie miotacza granatów, półautomatycznej ex-œrutówki, gadajšcej kobyły i innych morderczych zabawek.
Podrzyna gardła, ršbie głowy, gruchocze kręgosłupy. Z nonszalancjš włożyłby spluwę w usta samego boga - gdyby tylko sowicie mu zapłacono.
O tym, że w jego głowie siedzi monstrum wie tylko on. O tym, kim jest naprawdę, wiedzš nieliczni."

5. Marek Baraniecki - Głowa Kasandry
"Bohaterem powieœci jest Teodor Hornic - ranger i człowiek o bardzo szczególnej profesji. Zajmuje się on unieszkodliwianiem rakiet atomowych w silosach, długo po zakończeniu wojny, ponieważ zwichrowane systemy startowe nadal grożš odpalaniem œmiercionoœnych ładunków w losowo wybrane miejsca globu. Jednoczeœnie Hornic posiada jeszcze dwie rzeczy: swojego białego wieloryba w postaci Kasandry, rzekomo najpotężniejszej głowicy bojowej kiedykolwiek zbudowanej przez człowieka, oraz... szczególnš rolę do odegrania w historii ludzkosci. W tle zaœ postnuklearne równiny i ocaleńcy, których opad radioaktywny zmusza do migracji do ostatniego miejsca dajšcego nadzieje na przetrwanie - Dachu Œwiata."

6. John Wyndhan - Poczwarki
"W postnuklearnym œwiecie społeczeństwo poniesione religijnym zapałem usiłuje wytępić noszšcych œlady mutacji popromiennych, jako znak Szatana."

7. Mirosław Jabłoński - Schron
"Leżał bezbronny, pozbawiony nadziei i czekał na œmierć. I wtedy stała się jeszcze jedna niezwykła rzecz – metalowa płyta, o którš wpółleżšc opierał się, bezszelestnie się rozsunęła. Mimo zupełnego wyczerpania myœliwy stanšł na nogi. Naprzeciwko siebie, w nieprawdopodobnie silnym œwietle, dostrzegł kilku ludzi podobnych do niego. Zrozumiał wówczas, że jego proœba została wysłuchana i spełniona: umarł i trafił do Raju. Postšpił krok naprzód. Drzwi zamknęły się za nim, a jeden z nieznajomych, spowity w błyszczšcy strój, dotknšł jego ramienia.. "

8. John Crowley - PóŸne lato
"Populacja ludzka w œwiecie odległej przyszłoœci została zredukowana niemal do zera. Ludzie żyjš w małych, odizolowanych grupach. Główny bohater chce odmienić swój los i wyrusza w długš i niebezpiecznš podróż, aby odkryć zapomniane tajemnice.
Najbardziej spektakularna wizja œwiata po zagładzie od czasów Kantyczki dla Leibowitza Waltera M. Millera Jr."

9. David Brin - Listonosz
"Był ocalałym z katastrofy wędrowcem, który wymieniał opowieœci na prowiant i schronienie w okrutnym œwiecie po straszliwej wojnie. Pewnego mrocznego dnia dotknęło go zrzšdzenie losu. Pożyczył sobie kurtkę dawno zmarłego pocztowca, by schronić sie przed zimnem. Stary, wytarty strój nadal miał moc jako symbol nadziei. Przyodziany w tę kurtkę zaczšł snuć swš najwspanialszš opowieœć o odradzajšcej się ojczyŸnie.
Powieœć Davida Brina jest historiš o kłamstwie, które stało się najpotężniejszš prawdš, jest dramatycznš sagš o człowieku, który przebudził ducha Ameryki, posiłkujšc się moca marzenia."

10. Andre Norton - Œwit 2250
"Akcja toczy się kilkaset lat po wojnie atomowej, a bohaterem jest młody chłopak, mutant o zapędach reformatorskich, który nie znajdujšc zrozumienia wœród swoich najbliższych, wyrusza na niebezpiecznš wędrówkę przez opustoszałe tereny dawnych Stanów Zjednoczonych."

24.09.2012 08:45
33
odpowiedz
bazyl009
5
Junior

W zestawianiu brakuje cyklu Robbins David - Cień zagłady. Niestety seria w Polsce ukazała się tylko w 6 tomach (bardziej opowiadania bo jeden tom ma niewiele ponad 100 stron). Resztę przestano wydawać bo wydawnictwo Phantom Press International zbankrutowało. Ale polecam przeczytać. Reszta tomów niestety tylko w orginale nigdy w Polsce się ukazała.

24.09.2012 10:11
👍
34
odpowiedz
DayWithoutMe
3
Junior

Czytam sobie te komentarze od poczštku do końca i coraz bardziej zaczyna mi to przypominać "forum" onetu. Kšzdy Polak to specjalista z okreœlonego tematu, zawsze wie lepiej od drugiego Polaka co powinno się napisać/zrobić/powiedzieć. Ktoœ czegoœ nie zrobił wg jego myœli ? To znaczy żę sie na tym nie zna, jest w błędzie, jest głupi, bee i œmierdzi kupš. Jakie to jest wkur... że prawie każdy rodak musi, absolutnie musi, wciskać na siłę bliŸniemu swoje poglšdy. Oczywiœcie żyjemy w wolnym kraju, każdy może wyrażać swoje myœli, ale jest różnica między cišgłym ocenianiem drugiej osoby, cišgłym wypowiadaniem sšdów, kategoryzowaniem - dobry-zły, a po prostu wypowiedzeniem swojego zdania. Wracajšc do tych komentarzy, autor dał na liste pozycję która wg mnie nie zalicza sie do kanonu? No to sie nie zna, zaraz mu o tym napisze, przy okazji wspomnę o tym że sens takiego podsumowania jest nikły, bo nie ma tam moich ulubionych pozycji. Ja bym zrobił lepiej. To zrób lepiej ale weŸ uszanuj to że ktoœ nie lubi podstawowych pozycji z danego kanonu, bo po prostu ich nie lubi albo nie czytał i dlatego jego zestawienie jest inne, nie lepsze, nie gorsze, inne. Dyskusja rozbija sie o to ze autor napisał Najlepsze, bo przeciez jakby napisal co innego to by nie bylo tematu i nikt by nie mial pretensji. Ale skoro juz tak napisal to trzeba go postawic do pionu no i przy okazji pokaze swiatu jaki jest moj osobity ranking ksiazek i patrzcie ile ich przeczytalem. A co nas to obchodzi. Nie, oczywiscie ze mozesz napisac co polecasz, z checia to przeczytam w poszikiwaniu nowych pozycji, ale na cholere te ciagle ocenianie czegos w kategoriach dobre/zle, cos jest inne i niech takie zostanie, nie szufladkujmy tego.

24.09.2012 10:19
kapciu
35
odpowiedz
kapciu
153
kapciem

Od tego jest forum dyskusyjne by dyskutować, wymieniać sie opiniami, krytykować jedne, podzielać drugie.
Jeżeli nie odnajdujesz sie w tym medium to przestań w nim uczestniczyć.
Wg mnie to właœnie twój post kompletnie nie pasuje do tematu bo nie wnosi nic merytorycznego.

Odnieœ sie konkretnie co ci nie pasuje w kanonie czy wymienionych tytułach.

Gdyby nie założenia kanonu mógłbym tu wrzucic prawie wszystkie pozycje sf. Bo w prawie każdym przyszła rzeczywistoœc opiera się na założeniu jakieœ katastrofy, która zmusiła ludzkoœc do ekspansji w kosmos.

24.09.2012 10:42
MiszczCzarny
36
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

DayWithoutMe

+1 dla Ciebie.

24.09.2012 11:32
Flyby
😊
37
odpowiedz
Flyby
200
Outsider

Trafny i ciekawy wybór ..Chociaż - jest coœ o czym chciałbym napomknšć a co być może stanie się pomocne na drodze powrotu do dyskusji tematycznej a nie nad jej formami ;)
Być może dobrze by było zachować w liœcie ksišżek "postapo" - chronologię ich powstawania. Czyli - dokładniej - układać takš listę według dat powstawania ksišżek. Dlaczego? Bo ona zaznacza nie tylko kulturowe zmiany jakie zachodziły w czasie wokół autorów i œwiata - oddaje także wpływy jednych twórców na drugich (te bardziej i mniej œwiadome lub wyraŸne).
Można też wtedy lepiej zauważyć trendy literatury "postapo" - od fascynacji obrazem samej apokalipsy atomowej zagłady - do następstw i ludzkich reakcji na te następstwa. Ciekawe jest też pogłębianie owych reakcji - od walki o przetrwanie jako takiej - do tego ile ludzkich wartoœci zostaje po apokalipsie - w schematach społecznych i w nas samych. Także trendy miały swoje przyczyny i następstwa - następstwa szczególne ("Kantyczka do L.." i jej autor) ;)

24.09.2012 11:51
JackXP
38
odpowiedz
JackXP
99
Pretorianin

Od siebie polecę dwie genialne ksišżki, które niestety nie zostały tutaj ujęte - Gdy Zgasnš Œwiatła Alexa Scarrowa i Sekundę za PóŸno Forstechna. Obydwie ksišżki jak dla mnie po prostu genialne.

24.09.2012 12:13
😊
39
odpowiedz
minarel
38
Generał

Spoko art, dowiedziałem się o kilku pozycjach.

24.09.2012 12:28
40
odpowiedz
koobon
82
Legend

[34]
Jak zauważył kapciu Twój post wniósł dyskusję na nowy, bardziej profesjonalny i merytoryczny poziom.

To naprawdę przykre, że muszę kolejny raz pisać to samo, a i tak zaraz pewnie znajdzie się jakiœ psycholog z bożej łaski, który zacznie analizować coœ czego nigdy nie napisałem.

Zatem po raz ostatni.
Nie chodzi o moje zdanie, moje poglšdy, mój kanon i moje oczytanie. Cały czas chodzi mi o autora. A dokładnie o to: "po prostu ich (...) nie czytał"
To tak jakby dziennikarz zatrudniany przez portal internetowy przeczytał trzynaœcie ksišżek po czym zrobił zestawienie pt. "Najlepsze..." i wszystkie je w tym zestawieniu umieœcił... oh, wait.

A tu (nieodległy) przykład tego jak można to zrobić lepiej: http://gameplay.pl/news.asp?ID=70628
I, przy okazji, jak można prowadzić dyskusję z komentujšcymi powyższe zestawienie. Polecam.

24.09.2012 13:07
Matysiak G
41
odpowiedz
Matysiak G
150
bozon Higgsa

"Aleja potępienia” to sprawnie napisana historyjka przygodowa bez głębszego przesłania. Imo dobrze, że została pominięta. Sam dopisał bym "Tak oto kończy się œwiat" Jamesa Morrowa. W końcu postapokalipsa nie musi być potraktowana poważnie. Sam ranking jak najbardziej ok. Chciałbym częœciej czytać o ksišżkach na golu.

25.09.2012 13:26
Dzienciou
42
odpowiedz
Dzienciou
124
Generał

@Kapciu przekopiować teksty wydawców? To żeœ się narobił :)
ps.(żartuję oczywiœcie)

26.09.2012 18:27
Miri
43
odpowiedz
Miri
65
The Cat Warrior

Aleja potepienia Zelaznego jest 1000x lepsza niż Igrzyska Œmierci - Zelazny połšczył dwa fajne watki : Powieœc Drogi oraz Postapokalipsę. A Igrzyska Œmierci? Czytajšc odnosiłem wrazenie jak bym czytał powieœć dla 12 latka.

Pominięcie Alei Potępienia Zelaznego jest równie dziwne jak pominięcie :
Marek Baraniecki - Głowa Kasandry - doskonała powieœć
Andrzej Ziemiański - Autobahn nach Poznań - kolejne znakomite opowiadanie
O Bastionie Kinga to nie wspominam. Przecież to doskonałe postapo.

I na koniec :

GDZIE DO CIĘZKIEJ CHO... w Pikniku na Skraju Drogi mamy POSTAPOKALIPSĘ?

26.09.2012 18:33
44
odpowiedz
koobon
82
Legend

A Igrzyska Œmierci? Czytajšc odnosiłem wrazenie jak bym czytał powieœć dla 12 latka.
A to nie jest seria dla dwunastolatek?

26.09.2012 20:57
MiszczCzarny
45
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

@Miri

Cytat z artykułu, :

"Swoje miejsce w tym zestawieniu [Piknik - wtršcenie MCz] zawdzięcza więc głównie obiegowej opinii czytelników, a nie faktycznej treœci."

07.10.2012 02:35
Nolifer
46
odpowiedz
Nolifer
136
The Highest

Dobre ksišżki , już sam opis ich prezentuje się ciekawie. Wielu z nich nie miałem sposobnoœci przeczytać , ale to co zrobiłem nie zawiodły mnie .

18.03.2014 19:19
47
odpowiedz
bloodbishop
2
Junior
Image

Tematyka postapokaliptyczna zawsze mnie interesowała. Czy Piknik Na Skraju Drogi jest wzorem dla gry Stalker? Nie czytałem tej ksišżki, ale mam zamiar. Jeœli chodzi o grę stalker, to mam jš opisanš z osobistej perspektywy na tym bogu [link]
Może kiedyœ powstanie też ksišżka na temat Fallouta (całej sagi), jeœli już nie jest. Jeœli jesteœcie zainteresowani nie tylko grami, to możecie na moim blogu poczytać o muzyce, komiksach i literaturze. Posłuchać dobrej muzy w ramkach.

Publicystyka Najciekawsze ksišżki postapo - wrzeœniowa Gra na słowa