Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Sprowadzał ktoś coś kiedyś z Chin?

05.09.2012 19:44
1
tomazzi
45
Legend

Sprowadzał ktoś coś kiedyś z Chin?

Sprowadzał ktoś coś z Chin na handel? Jestem ciekaw jak to się odbywa wszystko. Ile trzeba minimum zamówić? Jak wygląda sprawa z przejściem towaru przez granicę? Jak wygląda cała procedura zamawiania, płatności, odbioru? Ma się jakieś sensowne prawa w razie nieporozumień?

05.09.2012 19:48
zuromil
2
odpowiedz
zuromil
107
Człowiek Jazda

Jeżeli poczekasz do jutra to zapytam kolegę z pracy. Ostatnio coś zamawiał z Chin.

05.09.2012 20:03
3
odpowiedz
tomazzi
45
Legend

Czekać mogę ile trzeba :) Tak z ciekawości pytam :)

05.09.2012 20:07
dasintra
👍
4
odpowiedz
dasintra
146
Zdradziecka morda

. sry, drobne nieporozumienie

05.09.2012 20:07
5
odpowiedz
Lutz
173
Legend

mark24, transcendend, battle-toad oni wszyscy ;) z tego co pamietam cos tam sprowadzali.

05.09.2012 20:09
pecet007
6
odpowiedz
pecet007
178
~

ja kupowałem parę pierdół na http://dx.com/ i nigdy żadnych problemów nie było, a wysyłka za darmo

05.09.2012 20:09
7
odpowiedz
Battle-toad
5
Konsul

ja sprowadzam.

Ile trzeba minimum zamówić?

zależy - są firmy które sprzedadzą Ci nawet 1 sztukę, są takie gdzie MOQ (minimum order quantity) jest liczony w tysiącach lub dziesiątkach tysięcy sztuk.

Jak wygląda sprawa z przejściem towaru przez granicę?

Jeżeli chodzi o opłaty - to głównie płacisz VAT. Od całości zadeklarowanej kwoty płacisz 23% od razu przy odbiorze paczki (lub wcześniej przed dostarczeniem) - przynajmniej tak to wygląda w UK (tu się płaci 20%).

Jak wygląda cała procedura zamawiania, płatności, odbioru?
zależy od firmy. Generalnie: zamawiasz, płacisz, czekasz na paczkę.

Ma się jakieś sensowne prawa w razie nieporozumień?
Nie. O tym raczej zapomnij. Co do płatności to jest kilka serwisów działających na zasadzie escrow (czyli płacisz serwisowi, sprzedający dostaje informację, że kasa wpłynęła - wysyła paczkę, jak serwis dostanie potwierdzenie, że wszystko OK to przesyła kasę sprzedającemu). Bezpieczny jest też paypal.
Są firmy które niby dają jakąś gwarancję na swoje rzeczy (najczęściej na kilka miesięcy) - ale szczerze mówiąc nigdy nie korzystałem.

05.09.2012 20:19
8
odpowiedz
Battle-toad
5
Konsul

Aha Tomazzi - tego na 100% nie jestem pewien ale kiedyś chciałem część towaru wysłać bezpośrednio do Polski. Ponoć by odebrać przesyłkę z ilościami wskazującymi na cel handlowy musisz w PL mieć zarejestrowaną odpowiednią działalność. Coś takiego wyczytałem - i odpuściłem temat. Nie jestem na 100% tego pewien.

Lutz - jakbyś potrzebował jakieś etui do do iphona/ipada czy nawet do galaxy S3 - to mam jedne z najlepszych na rynku. Wszelki Griffiny, Kavaj-e etc. popularne w sklepach nie dość, że ~2 razy droższe to mogą moim coverkom czyścić buty ;)

05.09.2012 20:20
SULIK
9
odpowiedz
SULIK
200
olewam zasady

Ile trzeba zamówić minimum... zależy czego :P
tak czy inaczej aby się opłacało trzeba by było zamówić kontener morski 50 stopowy czyli o kubaturze wewnętrznej od 30-32 m3 i ładowności do 20,32 tony.

Oczywiście możesz nie wypchać go w całości, ale... wtedy Twoje koszty rosną.
Są też chyba jakieś mniejsze kontenery, przynajmniej taką opcje mi proponowali w USA kiedy chciałem trochę chemii zamówić, ale to rozbijało się o kwestie typu 5-10 ton produktu.
I sam koszt wysłania jednego takiego małego kontenera to było jakieś 2000-3000 dolców (?) nie pamiętam i nie mogę znaleźć tego maila :(

Kontenery są najpopularniejsze w wielu wypadkach, bo transport jest tańszy, niż np. lotniczy. Też jest wiele substancji/przedmiotów których nie można przewozić lotniczo - tak jak np. chemię dla mnie ;)

Dodatkowo - dostawa jest na Twoje ryzyko, więc jeśli statek zatonie, porwą go piraci, kontener się utopi, ktoś go okradnie - TY za to płacisz ;) - a dokładniej za towar odpowiada sprzedawca bodajże do 100 mil/km od linii brzegowej portu z którego wypływa ładunek.

Idąc dalej - cła, cło płacisz raz za ilość towaru, dwa różne stawki na różne towary, trzy różne stawki w zależności od państwa z którego to idzie, cztery płacisz dodatkowe opłaty za wpłynięcie na teren UE ;), a przede wszystkim płacisz od wartości towaru :) Są kalkulatory i przeliczniki dostępne w necie do tego.

Na koniec... Chińczycy często nie odpowiadają na maile ;P (przynajmniej w mojej branży, potrafią wysyłać oferty, że mają wszystko, ale jak się ich zapytać o konkret który potrzebuję głucha cisza)
Jest też kilka firm specjalizujących się w kontaktach z chinami, ale w moim wypadku nawet oni nie pomogli - głucha cisza ;P Dlatego swoje zabawki musiałem znaleźć w innej części świata.

Ponoć np. w kwestii sprowadzania ciuchów są wyspecjalizowane organizacje które zajmują się montowaniem przez kilka osób kontenera, aby wyszło ich taniej ;)

05.09.2012 20:21
10
odpowiedz
tomazzi
45
Legend

Batle-toad - dzięki :) A mógłbyś jakimś linkiem poczęstować do sensownych firm sprzedających różne, różniste towary.
Jeżeli chciałbym coś kupić żeby sprzedać w Polsce to raczej nie jedną czy 3 sztuki. Oczywiście więcej, kilkaset czy kilka tysięcy.

Te dx.com jakieś mega tanie nie jest. Allegro bije na głowę je w cenach..

SULIK - dzięki :) Z tym przewozem to taka słaba faza. Jak rozumiem, wszelkie opłaty portowe też są moim obowiązkiem.
Ciekawa sprawa z tym co napisałeś na końcu. Trzeba będzie poszperać w necie :)

05.09.2012 20:30
11
odpowiedz
Battle-toad
5
Konsul

Przy małych ilościach (nie cały kontener nawet nie pół) odradzam pakowanie się w transport morski a korzystanie z kurierów. Na pierwszej przesyłce postanowiłem zaoszczędzić i wziąłem sobie transport morski bo miało być taniej.
W sumie - zapłaciłem więcej niż za DHL Express Delivery drogą lotniczą lub przynajmniej podobne kwoty.

Sam transport to tylko początkowy koszt. Potem firma musiała rozładować moje paczki, wypełnić dokumentację, dwa razy musiałem dosyłać jakieś dokumenty, w sumie towar (kilkadziesiąt kartonów) leżakował u nich w magazynie przez 2 tygodnie. Potem firma musiała przesłać kuriera bezpośrednio do mnie. Oczywiście wszystko na mój koszt.
W sumie zapłaciłem kilkaset USD za transport morski. I 3x tyle dla firmy z UK za dalszą obsługę i dostarczenie towaru pod drzwi...
No ale przynajmniej człowiek się czegoś nauczył.
Teraz zamawiam mniejsze ilości po kilkaset sztuk - raczej wszystko DHL Express. Z Azji pod moje drzwi trafia to w ciagu 3dni roboczych. Na cenę nie narzekam - wrzucam w cenę towaru i tyle.

05.09.2012 20:39
RoBerCiK29
12
odpowiedz
RoBerCiK29
33
Wanted

Kota sprowadzałem. Ciężko tam dostać jednego, bo wiadomo jak tam z kotami (a jak kotów brak, to i psami się zadowolą), ale dało radę jednego sierściucha ogarnąć.

05.09.2012 20:40
SULIK
13
odpowiedz
SULIK
200
olewam zasady

tomazzi właściwie wszystkie opłaty są po twojej stronie :)
dodatkowo musisz pamiętać, że port to jeszcze nie koniec podróży ;] bo później musisz towar przetransportować z portu do swojego magazynu - jak mieszkasz w mieście portowym to spoko, ale jak np. w Małopolsce to masz pecha ;P

tym bardziej, że nie wiem jak to wygląda z kontenerem czy po prostu cały jest pakowany na samochód czy się go rozpakowuje i dopiero zapakowuje na samochód - nie wiem - moja transakcja nie doszła do skutku, bo jednak koszty były za duże, a zarobek za mały. Jeśli rozpakowują Twój kontener to nie wiem czy nie powinieneś przy tym być, lub ktoś z Twoim upoważnieniem (są oczywiście pośrednicy którzy i tym się zajmują).

Ogólnie transport zapewni sprzedawca do portu docelowego, jak się dogadasz to i pod sam dom (Ty płacisz :P). Ale sądzę, że jako osoba na miejscu transport drogowy zapewnisz sobie tańszy niż ktoś z Chin.

Ogólnie wydaje mi się, że te duże kontenery morskie zapakowuje się mniejszymi kontenerami, w portach duże są przeładowywane wg. destynacji na inne statki, a w porcie docelowym rozpakowywane na mniejsze. Kwestia czy ten mniejszy też kupujesz, czy jest zwrotny, czy masz tylko wybrać zawartość :P Trzeba by było się dowiadywać.

Dodatkowo w Polsce chyba pod Tychami (??) jest jakieś centrum handlowe chińskie, tzn. jest to zespół wielkich magazynków i logistyki zajmujące się tylko i wyłącznie handlem z Chinami. Jak się to dokładnie nazywa nie wiem. Jest też chyba jeszcze jedno gdzieś w Polsce.

Aha i najważniejsza sprawa - w moim wypadku: przygotowanie przesyłki: 2-3 tygodnie (synteza, pakowanie, etc) transport 3-5 tygodni drogą morską + transport na terenie kraju. A to trasa USA-PL więc drogą morską krótsza niżeli Chiny-PL.

Co do płatności - przedpłata 100% :), można płacić z tego co widziałem kartami kredytowymi, paypalem. Przelewów nie widziałem, jakimiś dziwnymi transferami gotówki - zresztą poszukaj fabryk produkujących produkt który Cię interesuje i zobacz jakie mają możliwości płatnicze.

Battle-toad - i wszystko ponownie rozchodzi się o kwestię tego jaki to produkt ;) np. ja nie mogę nawet próbki tego co potrzebowałem zamówić drogą lotniczą, a jedynie morską/lądową :).

tomazzi z Chinami jest też o tyle lepiej, że masz możliwość jeszcze drogi lądowej, czyli pociągiem/samochodem - nie wiem jakie koszty i czas dostarczenia, ale na pewno czasowo będzie szybciej niż statkiem, a wolniej niż samolotem. Ale odpada też Ci kwestia logistyczna w porcie rozładunkowym. Ale to też zależy od tego co to ma być - bo jak będziesz zamawiał czegoś cały wagon, to też może być różnie z rozładunkiem ;)

Więc w skrócie musisz sobie odpowiedzieć na pytania:
- jaki towar
- jak go wolno przewozić
- ile
i może je też podać :P bo wtedy może znajdzie się ktoś bieglejszy dokładnie w tej dziedzinie :)

05.09.2012 20:46
😒
14
odpowiedz
Battle-toad
5
Konsul

Przelewy są - kilka razy płaciłem ELIXIREM - idzie to 5dni roboczych. Nie polecam - kupa nerwów. Szczególnie jak po 5dniach chinol Ci mówi, że kasy jeszcze nie ma, siedzisz i sprawdzasz czy nigdzie się nie pierdzielnąłeś w danych do przelewu...
Jak się pomylisz to kasa nie odzyskania...

05.09.2012 20:48
15
odpowiedz
QrKo
97
Yarr!

dx.com imo jest cienki.

buyincoins.com to moj faworyt.

05.09.2012 20:57
Arxel
16
odpowiedz
Arxel
170
Kostka Rubika

Jak już było wspomniane- wszystko zależy gdzie kupujesz.. Ja przykładowo przy większej ilości mogłem poprosić o obniżenie kwoty za sztukę lub otrzymać darmowego kuriera (paczka chyba 2 lub 3 dni szła), a nie brałem nie wiadomo jakich ilości towaru, więc przy ogromnych zamówieniach myślę, że będziesz mógł prowadzić rozmowy o zniżkach itd.. :)

05.09.2012 21:03
17
odpowiedz
tomazzi
45
Legend

Jeszcze pomysłu na to co miałbym sprowadzać nie mam :) Ot, tak postanowiłem się popytać w wolnej chwili. Przyszedł czas, że trzeba postanowić co ze swoim życiem robić i sobie po prostu głośno myślę :)

05.09.2012 21:11
18
odpowiedz
Battle-toad
5
Konsul

tomazzi - możliwe, że będę kogoś potrzebował w PL. Może byłbyś zainteresowany spółką? ;)

05.09.2012 21:12
19
odpowiedz
tomazzi
45
Legend

Zależy co i jak :) Ja otwarty na propozycje jestem :)

05.09.2012 21:17
RoBerCiK29
20
odpowiedz
RoBerCiK29
33
Wanted

Kota! Kota z Polski do Chin! Tam bardzo trudno o takiego futrzaka, a i tak każdy boi się na ulice wyjść ;>.

06.09.2012 08:43
Thisbe
21
odpowiedz
Thisbe
39
Centurion

Ciekawie się składa, też od pewnego czasu chodzi mi po głowie, żeby po studiach zacząć coś sprowadzać z Chin i handlować. Nie wiem co dokładnie, ale pomysł wydaje się ok :)
Powodzenia tomazzi!

06.09.2012 09:17
22
odpowiedz
Piotrasq
113
Legend

Ja sprowadzam regularnie kontenery z Chin. Często korzystamy z tego portalu, żeby znaleźć odpowiednich dostawców: http://www.alibaba.com/
100% przedpłaty jest tylko przy pierwszym kontakcie ( i to też nie zawsze). Standardowo jest 30% przedpłaty i 70% kiedy statek już płynie, a kontrahent ma gotowe dokumenty do wysłania.

06.09.2012 09:43
Bukol88
😃
23
odpowiedz
Bukol88
78
_-LORD VADER-_

Kontener chińczyków do przymusowych prac za paczkę ryżu... a co też byś chciał?

09.11.2012 23:55
24
odpowiedz
mich83
121
Generał

Ja bym sobie zamuwił jakąs fajną chinke, wie ktoś po ile są i czy mozna sprowadzić jedną czy trzeba brac hurtowo ?

10.11.2012 00:10
Bezi2598
25
odpowiedz
Bezi2598
98
Legend

Mnie raz sprzedający na allegro oszukał, powiedział że sprowadza towar z niemiec, ja po miesiącu wystawiłem negatywa, żądałem zwrotu pieniędzy, a trzy miesiące później paczka z... Honk Kongu.

16.07.2014 17:41
26
odpowiedz
Komandorf
1
Junior

Normą u Nas w Polsce jest że ktoś sprzedaje na allegro towar, który później zamawia w chinach i podaje adres wysyłki bezpośrednio do osoby która kupiła.
Dlatego lepiej już samemu poszukać gdzieś na necie tego towaru, przynajmniej masz bez przebitki.
Ja kupuję na Aliexpress tutaj masz więcej o zakupach: [link]
pozdrawiam!

16.07.2014 19:07
27
odpowiedz
zanonimizowany840667
28
Generał

Z Chin często przysyłają podróbki, czasem niestety oznaczone znakiem towarowym bez wiedzy klienta. Jak przetrzepią na cle i ktoś się przyczepi, to grozi postępowanie z art. 305 pwp.

16.07.2014 19:10
Kradnolud
28
odpowiedz
Kradnolud
55
Konsul

[27] właśnie zostałeś ofiarą bota

16.07.2014 20:12
😁
29
odpowiedz
Bernardo
3
Konsul

Tusk sprowadził... biedę!

Badum tsss...

Forum: Sprowadzał ktoś coś kiedyś z Chin?