Farming Simulator 22: Sianie i koszenie trawy FS 22 poradnik, wskazówki
Na tej stronie poradnika znajdziecie informacje jak siać, kosić i zbierać trawę w Farming Simulator 22.
Ostatnia aktualizacja: 3 grudnia 2021
Trawa jest podstawowym pokarmem zwierząt, szczególnie owiec oraz krów. Ponadto może zostać przetworzona w siano oraz kiszonkę. Na tej stronie poradnika do Farming Simulator 22 przeczytacie, jak siać i kosić trawę, jakich kosiarek (mowers) używać, jak ładować trawę na przyczepy.
Zastosowania
Trawa to surowiec wykorzystywany do żywienia zwierząt: krów i owiec. Jest punktem wyjścia do uzyskania siana i kiszonki: po jej rozrzuceniu przetrząsaczem stanie się sianem, zaś kiszonką, gdy umieścicie ją w pryzmie lub sprasowaną w bele owiniecie folią. Tak forma sypka jak i bele są przyjmowane w każdym skupie jak i nadają się do dokarmiania zwierząt. Jeśli zaczynacie małymi krokami, możecie wykorzystać trawę rosnącą gdziekolwiek na Waszych działkach.
Na większą skalę możecie poświęcić jedno z pól, aby pracownicy mogli na nim pracować za Was oraz by zebrać więcej trawy z tej samej powierzchni co poza polem. Trawa potrzebna jest także do wytworzenia paszy mieszanej dla krów.
Jak siać trawę?

Trawę możecie posiać na dowolnym polu. Ułatwi to jej zbieranie oraz umożliwi zbieranie jej przez pracowników. Poprzez dodatkowe czynności na takim polu możecie również zwiększyć ilość trawy, czego nie zrobicie poza polem. Trawę wystarczy posiać raz, później odrasta bez konieczności Waszej ingerencji.

Aby zasiać trawę musicie wykorzystać jeden z wielu siewników: większość z uniwersalnych siewników posiada taką opcję, jest dostępnych także kilka siewników specjalnie do trawy - mniejszych i tańszych - znajdziecie je w zakładce Pielęgnacja łąk (Grassland Care). Przed sianiem, jeśli na polu rosło coś wcześniej, musicie je zorać używając pługu.

Pole warto dwukrotnie nawieźć. Później sprawa nawożenia staje się prostsza: wykorzystajcie rolki z zakładki Pielęgnacja łąk, aby ubić trawę po jej zebraniu. Czynność ta jest traktowana jako darmowe nawożenie. Pole z trawą wystarczy później użyźniać raz. Trawa na polu rośnie 2 miesiące (nie rośnie jedynie zimą).
Jak kosić trawę?

Trawę możecie zbierać z każdego miejsca Waszej działki - nie możecie jednak z obcych posesji. Trawa rośnie przez większość roku (poza zimą) i może być zbierana przez cały rok. Trawę oczywiście należy najpierw skosić - do tego celu możecie wykorzystać:
- kosiarkę ręczną (tylko przy minimalnym zapotrzebowaniu),
- kilka opcji kosiarek podłączanych do ciągnika: pojedynczo lub jako zestaw na przód i tył (nawet 10m szerokości) - znajdziecie je w zakładce Kosiarki w sklepie,
- kosiarkę samobieżną (cechuje się bardzo wysoką szybkością koszenia) - zakładka Kosiarki w sklepie, w sekcji Pojazdów,
- silosokombajny - najdroższa opcja, która w zasadzie ma sens jedynie, jeśli używacie silosokombajnu do innych zastosowań. Mogą one tak kosić jak i zbierać trawę (w zależności od użytego hedera) i od razu ładować do podłączonej przyczepki. Dzięki temu nie musicie używać przyczep samozbierających.
Na początek najlepiej wybrać model podłączany do ciągnika.
Jak zbierać trawę?
Przyczepa samozbierająca
Pierwsza i podstawowa opcja zbioru trawy, to wykorzystanie przyczepy samozbierającej (Forage Wagon). Wystarczy ją rozłożyć, opuścić zbierak i włączyć urządzenie, by natychmiast przyczepa zapełniała się skoszoną trawą.

Wygodna i tania opcja początkowa celem skoszenia i zebrania trawy to wykorzystanie najtańszego sprzętu: czołowej kosiarki oraz przyczepy samozbierającej. W ten sposób zbierzecie od razu skoszoną trawę na przyczepę - jest to szczególnie wygodne, gdy nie potrzebujecie jej w dużych ilościach oraz gdy kosicie poza polem obsianym trawą.
Zgrabywanie

Pracując na większym metrażu, warto skoszoną trawę zagrabić: odpowiednie maszyny różnią się szerokością pracy i znajdziecie je w sklepie pod zakładką Zgrabiarki (Windrowers).

Jeśli zastanawiacie się, czemu jedna ze zgrabiarek kosztuje aż 110 000€, a wcale nie posiada największej szerokości pracy: potrafi ona przerzucać trawę na bok, zamiast za ciągnik, dlatego przy dwóch przejazdach utworzycie jeden wał trawy po jednej stronie - dzięki temu czeka Was jeden przejazd mniej przyczepą samozbierającą.
Belowanie

Druga opcja, to belowanie: więcej na ten temat przeczytacie na kolejnej stronie poświęconej prasom. W krótkich słowach: maszyna zbiera trawę, siano lub słomę i przetwarza je w łatwe do zebrania bele o dużej pojemności (która jest zmienna: w zależności od kształtu i rozmiaru bel).
Silosokombajn
Wygodne koszenie i zbieranie lub samo zbieranie możecie wykonać także silosokombajnem. Sama maszyna jest droga, dlatego jest to dodatkowa opcja, gdy już ją zakupiliście lub planujecie pracować na dużych powierzchniach. Skoszona trawa jest od razu ładowana do dowolnej przyczepy, którą możecie podpiąć do silosokombajnu. Pozwala to na zbieranie większych ilości trawy do dużych (większych niż przyczepy samozbierające) przyczep, które dodatkowo są tańsze i mogą być wykorzystane na więcej sposobów.

Dodatkowo silosokombajn pracuje na większym obszarze niż kosiarka z przyczepą samozbierającą przy ciągniku, oraz z większą szybkością.
Dodatki do kiszonki

Większość modeli przyczep samozbierających posiada specjalny zbiornik na dodatki do kiszonki (Silage Additives) do zamontowania w sklepie. Zbiornik należy napełnić preparatem dostępnym do zakupu na największych paletach w sklepie. Dodatek ten aplikowany jest automatycznie do zebranej trawy: pozwoli on zwiększyć o 5% ilość wytworzonej w pryzmie kiszonki. Taki sam zbiornik znajdziecie w silosokombajnach.
