Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Returnal - poradnik do gry

Returnal - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Returnal: Eter - do czego służy? Returnal poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2021

Na tej stronie poradnika do gry Returnal wyjaśniamy do czego wykorzystywany jest surowiec o nazwie eter (Ether), którego zbieranie może ułatwiać rozgrywkę. Oprócz tego podpowiadamy jakie są główne sposoby pozyskiwania eteru.

Eter - czym jest?

Eter jest jednym z surowców w grze Returnal, przy czym jest on zdecydowanie rzadszym surowcem od obolitu - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Eter jest jednym z surowców w grze Returnal, przy czym jest on zdecydowanie rzadszym surowcem od obolitu. W danym momencie będziemy zazwyczaj mieli od kilku do kilkunastu sztuk eteru w inwentarzu.

Unikalną cechą eteru jest to, że nie traci się go po śmierci, czyli po zrestartowaniu cyklu. Jest on jednym z elementów wyposażenia stałego. Po zdobyciu eteru nie musimy go zużywać w ramach rozgrywanej sesji, jak ma to miejsce w przypadku obolitu. Możemy go zachować i zużyć w dowolnym cyklu w przyszłości.

Eter ma dużo zastosowań, ale niestety musimy wydawać go z rozwagą, gdyż w ramach pojedynczego cyklu zdobędziemy zazwyczaj tylko kilka jego sztuk - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Eter ma dużo zastosowań, ale niestety musimy wydawać go z rozwagą, gdyż w ramach pojedynczego cyklu zdobędziemy zazwyczaj tylko kilka jego sztuk. Posiadanie eteru w zapasie może być bardzo pomocne jeśli nagle natrafimy na moment w grze, w którym zużycie go okaże się bardzo pomocne w dalszych zmaganiach czy w zmniejszeniu ryzyka ostatecznej śmierci Selene. Więcej informacji o zastosowaniach tego surowca zamieściliśmy w dalszej części tekstu.

W dalszej fazie kampanii pojawia się też szansa odnalezienia artefaktu-krótkofalówki (Two Way Radio). Także i on premiuje oszczędzanie eteru i nie wydawanie go na zbędne cele. Unikalną cechą tego artefaktu jest przyznanie premii do ochrony uzależnionej od aktualnych zapasów eteru w inwentarzu. Przykładowo jeśli Selene ma w danym momencie 30 sztuk eteru, to jej ochrona wzrośnie aż o 30%. Może to być bardzo przydatne w starciach z elitarnymi potworami i bossami.

Jak zdobywać surowiec eter?

Eter możemy przede wszystkim odnajdywać jako loot - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Eter możemy przede wszystkim odnajdywać jako loot. Będą to zawsze pojedyncze złoża, a więc proces gromadzenia surowca jest siłą rzeczy powolny.

Eter możemy też zdobywać dzięki zaliczaniu codziennych wyzwań - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Eter możemy też zdobywać dzięki zaliczaniu codziennych wyzwań. Dla przypomnienia wyzwania stają się dostępne po tym jak zaliczymy pierwszy biom (Zarośnięte Ruiny) i powrócimy na statek Helios. Zostanie odblokowany nowy terminal pozwalający przystępować do prób, które zmieniają się każdego dnia. Zaliczenie pojedynczego wyzwania pozwoli nam zdobyć kilka sztuk eteru.

Dzienne wyzwania dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Terminal wyzwań w naszym przewodniku po grze.

Rzadziej dostępną metodą pozyskiwania eteru jest pomszczenie śmierci innego gracza-zwiadowcy - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Rzadziej dostępną metodą pozyskiwania eteru jest pomszczenie śmierci innego gracza-zwiadowcy. Po odnalezieniu zwłok innego gracza (przy założeniu, że gramy w trybie online) może pojawić się okazja do pomszczenia go (Avenge). Jeśli zdecydujemy się na taki krok, to możemy zdobyć kilka sztuk eteru, ale Selene musi pokonać losowego mini-bossa, który pojawi się w lokacji ze zwłokami gracza.

Prowadzenie rozgrywki w trybie online dokładniej opisaliśmy na stronie Multiplayer i funkcje społecznościowe.

Eter może też być nagrodą za pokonanie jednego z głównych bossów - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Eter może też być nagrodą za pokonanie jednego z głównych bossów. Może to nam pozwolić dokonać zakupów i podreperować stan zdrowia Selene wyczerpanej po intensywnej walce z bossem.

Na co można wydawać eter?

Eter możemy przede wszystkim zużywać do oczyszczania szkodliwych (Malignant) obiektów, czyli takich, na które nałożona została swego rodzaju klątwa - mogą to być np - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Eter możemy przede wszystkim zużywać do oczyszczania szkodliwych (Malignant) obiektów, czyli takich, na które nałożona została swego rodzaju klątwa - mogą to być np. klucze, złoża obolitu czy pojemniki z lootem. Wejście w interakcję ze szkodliwym przedmiotem wiąże się z ryzykiem uszkodzenia pancerza (Malfunction), czyli nałożeniem klątwy, która może np. wydłużyć czasy odnawiania się umiejętności, dodać obrażenia przy upadku czy powodować utratę obolitów.

Wydanie eteru jest wskazane tylko dla pojemników z najcenniejszą zawartością, dzięki czemu zwiększą się szanse, że loot, który pozyskamy w bezpieczny sposób przyda się nam w dalszych zmaganiach.

Innym ważnym zastosowaniem eteru jest używanie rekonstruktorów (przykładowy na obrazku) - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Innym ważnym zastosowaniem eteru jest używanie rekonstruktorów (przykładowy na obrazku). Są to maszyny, które niejako zapisują nasze postępy, dzięki czemu śmierć Selene nie będzie oznaczała automatycznego zakończenia danego cyklu. Gra pozwoli nam jednorazowo odrodzić się w rekonstruktorze z zachowaniem naszego dotychczasowego wyposażenia. Pozwoli to nam kontynuować rozgrywkę w obrębie danego cyklu.

Użycie rekonstruktora jest dobrym pomysłem przed walką z bossem danego biomu. Jeśli się nam nie powiedzie, to będziemy mieli możliwość powtórzenia walki z tym samym (lub lepszym) wyposażeniem.

Kolejnym łatwo dostępnym sposobem wydawania eteru jest korzystanie z urządzenia Cthonos - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Kolejnym łatwo dostępnym sposobem wydawania eteru jest korzystanie z urządzenia Cthonos. Pojawi się ono po jakimś czasie w pobliżu miejsca katastrofy gdzie rozpoczynamy każdy cykl. Możemy wydawać eter i zdobywać w zamian losowy loot. Jest to średnio opłacalna metoda, bo pomimo zużycia kilku sztuk eteru możemy pozyskać przedmiot, który średnio się nam przyda.

1 - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry
Eter ma też kilka mniejszych zastosowań - Returnal: Eter - do czego służy? - Returnal - poradnik do gry

Eter ma też kilka mniejszych zastosowań:

  1. Możemy wydać do ograbienia zwłok innego gracza-zwiadowczy (Scavenge). Pozwoli nam to pozyskać loot bez konieczności staczania walk z mini-bossem.
  2. Możemy w specjalnych punktach wymieniać eter na obolity. Może to być przydatne jeśli zależy nam na dokonaniu jakichś zakupów za obolity, ale brakuje w danym momencie tego surowca.