Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Returnal - poradnik do gry

Returnal - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Returnal: Porady na start Returnal poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2021

Na tej stronie poradnika znajduje się zestaw porad na start do gry Returnal. Przygotowaliśmy różnorakie podpowiedzi i wskazówki dotyczące między innymi staczania walk, eksploracji świata gry, unikania dodatkowych zagrożeń czy ograniczania liczby zgonów głównej bohaterki.

Śmierć jest naturalnym elementem Returnal - nie denerwujmy się po przegranej

Returnal jest grą z silnie zaakcentowanymi elementami produkcji roguelike - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Returnal jest grą z silnie zaakcentowanymi elementami produkcji roguelike. Oznacza to, że śmierć w grze jest nieunikniona i nie jest możliwe ukończenie jej z zachowaniem "czystego" konta. Po tym jak Selene zginie powrócimy w okolice jej rozbitego statku i zmagania rozpoczniemy od nowa.

Kolejne zgony nie powinny stawać się dla nas obiektem frustracji, gdyż z niemal każdego rozegranego cyklu możemy wynieść coś pożytecznego. Czasami jest to tylko poznanie różnych typów zagrożeń, lepsze zapoznanie się z głównymi mechanikami rozgrywki, czy nauczenie się taktyki walki w starciach z przeciwnikami. Często jednak są to również fizyczne nagrody, które pozostają z Selene na stałe i przenoszone są do kolejnych rozgrywek. Mogą to być np. broń biała czy gadżet pozwalający na korzystanie z teleportów. Każde kolejne przejście tego samego fragmentu gry powinno nam sprawić mniej problemów od poprzednich prób.

Nauczmy się poprawnie korzystać z uników - zrywów

Uniki (nazywane też przez grę zrywami - Dash) są kluczowe w utrzymywaniu głównej bohaterki przy życiu, zwłaszcza że Returnal nie oferuje opcji samoczynnego odnawiania się energii i każdy ubytek paska zdrowia będzie przez to mocno odczuwalny - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Uniki (nazywane też przez grę zrywami - Dash) są kluczowe w utrzymywaniu głównej bohaterki przy życiu, zwłaszcza że Returnal nie oferuje opcji samoczynnego odnawiania się energii i każdy ubytek paska zdrowia będzie przez to mocno odczuwalny.

Warto pamiętać o następujących rzeczach:

  1. Uniki pozwalają nam reagować na ataki przeciwników. Możemy przede wszystkim korzystać z nich jesteśmy ostrzeliwani i lecą w naszą stronę kule energii - minięcie się z pociskami w trakcie wykonywania uniku uchroni nas przed obrażeniami. Uników możemy też używać jeśli przeciwnik planuje wyprowadzić atak wręcz czy bronią białą.
  2. Uniki mogą być pomocne do unikania pułapek i spadania w przepaść. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przytrzymanie Kółka jest w stanie wydłużyć zryw i przemieścić się nam na większą odległość.
  3. Uniki mogą być używane w połączeniu ze skokiem. Może nam to pomóc np. w dotarciu do jakiejś bardziej oddalonej, wyższej półki, czy też w zmniejszeniu szans spadnięcia w przepaść po źle wykonanym ruchu.

Dodatkowa uwaga - Korzystanie z uników / zrywów nie jest całkowicie nielimitowane. Po wykonaniu każdego uniku musimy odczekać krótką chwilę, aż kolejny stanie się dostępny. Czas oczekiwania (cooldown) może skracać się lub wydłużać np. w wyniku uszkodzeń pancerza Selene czy przyczepionych do jej ciała pasożytów.

Na mini-mapie pojawiają się ikony miejsc wartych zbadania

Mini-mapa jest domyślnie przez cały czas widoczna w rogu ekranu (jeśli nie ograniczyliśmy widoczności interefjesu użytkownika w opcjach gry) i może nam pomagać w różnych sytuacjach - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Mini-mapa jest domyślnie przez cały czas widoczna w rogu ekranu (jeśli nie ograniczyliśmy widoczności interefjesu użytkownika w opcjach gry) i może nam pomagać w różnych sytuacjach. Oto kilka najważniejszych z nich:

  1. Na mini-mapie pojawiają się przeciwnicy i są oni oznaczani na czerwono. Zerknięcie na ułamek sekundy na mini-mapę może nam pomóc ustalić ich orientacyjne położenie i dowiedzieć się czy któryś z wrogów nie znalazł się niebezpiecznie blisko Selene. Może to być szczególnie przydatne w przypadku wrogów z umiejętnością teleportowania się.
  2. Mini-mapa pokazuje różne ważne miejsca do odwiedzenia. Mogą to być np. lokacje, w których są znajdźka, interaktywne urządzenie czy zwłoki zwiadowcy. Poleganie na wskazaniach mini-mapy powinno nam ułatwić pozyskiwanie jak największej liczby lootu i wykonywanie jak największej liczby czynności w eksplorowanych lokacjach.
  3. Na mini-mapie widoczne są też wyjścia z badanych lokacji. Należy tu zauważyć, że inne ikony reprezentują główne ścieżki, a inne opcjonalne ścieżki prowadzące np. do pojedynczych komnat.

Dodatkowa uwaga - Możemy też wywołać mapę okolicy na pełnym ekranie (wciśnięcie panelu dotykowego). Na głównej mapie nie pojawiają się jednak wszystkie ikony - nie dowiemy się o pojedynczych skarbach czy położeniu przeciwników. Dużą mapę najlepiej używać jako pomoc do nawigacji po całym regionie.

Nie wszędzie możemy od razu zajrzeć

Returnal ma w sobie coś z gier z gatunku metroidvania, gdyż do niektórych obszarów i skarbów początkowo nie dotrzemy - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Returnal ma w sobie coś z gier z gatunku metroidvania, gdyż do niektórych obszarów i skarbów początkowo nie dotrzemy. Nie jest to wynikiem wyłącznie braku umiejętności czy niedostatecznie dokładnej eksploracji okolicy. Dostęp do niektórych miejsc wymusza posiadanie określonych przedmiotów lub umiejętności.

W przykładzie z dołączonego obrazka Selene nie jest w stanie zniszczyć czerwonych pnączy i problem ten możemy rozwiązać dopiero po wejściu w posiadanie broni białej (Atro-ostrza). Nie próbujmy za wszelką cenę odkrywać mapy w 100%. Uzbrójmy się w cierpliwość, bo po dostatecznym awansowaniu w grze odblokujemy techniki, które pozwolą nam dotrzeć do nowych lokacji.

Dbajmy o stan zdrowia Selene, bo nie możemy jej łatwo uleczyć

Pasek integralności (energii skafandra wykorzystywanego przez główną bohaterkę) nie regeneruje się w grze Returnal w sposób samoczynny - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Pasek integralności (energii skafandra wykorzystywanego przez główną bohaterkę) nie regeneruje się w grze Returnal w sposób samoczynny. Musimy mieć świadomość tego, że po odniesieniu obrażeń nie powróci on z czasem do poprzedniego stanu. Gra nie zaoferuje automatycznego darmowego leczenia nawet jeśli protagonistka znajdzie się na skraju śmierci. Starajmy się unikać popełniania łatwych błędów (np. spadania w przepaść, zderzania się z kulami energii wystrzeliwanymi przez wrogów) oraz podejmowania zbyt ryzykownych działań (np. intensywnych walk na otwartej przestrzeni).

Jeśli Selene straciła trochę punktów zdrowia, to rozglądajmy się przede wszystkim na mini-mapie za zielonymi ikonami krzyża, które prowadzą do złóż sylfionu, czyli specjalnego surowca wykorzystywanego do naprawiaia pancerza (lub zwiększania długości paska energii). Możemy też leczyć się na zawołanie dzięki niektórym przedmiotom zużywalnym, aczkolwiek nie zawsze uda nam się takowe znaleźć lub wytworzyć gdy będziemy tego pragnęli.

Poćwiczmy szybkie przeładowywanie broni

Bronie w grze Returnal teoretycznie nie zużywają amunicji, ale mogą ulegać przegrzaniu i wykonuje się wtedy bardzo zbliżoną akcję do przeładowania - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Bronie w grze Returnal teoretycznie nie zużywają amunicji, ale mogą ulegać przegrzaniu i wykonuje się wtedy bardzo zbliżoną akcję do przeładowania. Nazywana jest ona w grze doładowaniem (Overload) i jest wymagana do tego by móc wznowić korzystanie z przegrzanej broni.

W grze jest mechanizm, który pozwala szybciej przeładować / doładować broń. Polega on na wciśnięciu R2 w momencie gdy pasek przeładowania znajdzie się w większym prostokącie - przykład takiego prostokąta zaznaczyliśmy na powyższym obrazku. Dobrze jest poćwiczyć sobie ten ruch po to żeby móc szybciej wznawiać używanie broni oraz unikać nieudanych przeładowań, które wydłużą jeszcze bardziej oczekiwanie na wznowienie ostrzału.

Dodatkowa porada - Możemy też próbować unikać przegrzewania się broni i strzelać z nich z umiarem, tzn. nie doprowadzać do wyczerpania wszystkich ładunków. Jest to dobra metoda jeśli nie jesteśmy pod presją wykonywania ataków.

Oprócz głównych lokacji zaglądajmy też do tych opcjonalnych

W grze Returnal nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do odwiedzania głównych lokacji powiązanych z celami zaliczanych misji, ale także badać opcjonalne lokacje - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

W grze Returnal nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do odwiedzania głównych lokacji powiązanych z celami zaliczanych misji, ale także badać opcjonalne lokacje. Dzielą się one na dwie zasadnicze grupy:

  1. Osobne obszary, do których prowadzą boczne ścieżki widoczne na mapie okolicy. Są one proceduralnie generowane.
  2. Pojedyncze sekretne komnaty. Wejścia do nich są ukryte - przykładowe pokazuje dołączony obrazek.

Niezależnie od okoliczności dotarcia do dodatkowych lokacji powinniśmy rozglądać się w nich za lootem i unikalnymi urządzeniami do zabrania lub wejścia w interakcję. Zwiększą się nasze szanse, że zdobędziemy lepsze wyposażenie i że zbierzemy więcej surowców. Jeśli zaś dana lokacja jest dla nas zbyt trudna, to może podjąć próbę ucieknięcia z niej zanim sytuacja się zbytnio skomplikuje.

Możemy skanować okolicę i łatwiej odnajdywać przejścia

W trakcie przechodzenia gry możemy bez żadnych ograniczeń korzystać z funkcji skanowania okolicy - domyślnie jest ona aktywowana wciśnięciem prawej gałki analogowej (R3) - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry możemy bez żadnych ograniczeń korzystać z funkcji skanowania okolicy - domyślnie jest ona aktywowana wciśnięciem prawej gałki analogowej (R3).

Skan okolicy pomaga przede wszystkim w odnajdywaniu dostępnych przejść bez konieczności wywoływania mapy obszaru na pełnym ekranie. Mogą też być zaznaczane m.in. krawędzie interaktywnych półek. Opcja skanowania okolicy nie uwzględnia niestety mniejszych znalezisk, za którymi musimy rozejrzeć się w tradycyjny sposób.

Unikajmy kontaktu z pułapkami i spadania w przepaść

Pułapki pojawiają się w Returnal w różnych odmianach i wszystkie są niebezpieczne - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Pułapki pojawiają się w Returnal w różnych odmianach i wszystkie są niebezpieczne. Mogą to być np. różnego rodzaju ruchome lasery, miejsca, które są nieustannie bombardowane czy lokacje rozświetlane przez wielkie oczy skanujące okolicę. W unikaniu pułapek pomagają przede wszystkim skoki i uniki, przy czym często istotne jest to żeby zapoznać się z mechanizmem działania pułapki, który zawsze jest powtarzalny.

Spadnięcie w przepaść to inne ważne zagrożenie. Musimy w szczególności pilnować się w lokacjach, w których Selene walczy na wąskich półkach otoczonych przepaściami - łatwo wtedy się zapomnieć i popełnić błąd. Spadnięcie w przepaść nie musi oznaczać ostatecznej śmierci i zakończenia danego cyklu, ale bohaterka niepotrzebnie straci trochę energii. Jeśli mamy czas wyratować się przed upadkiem, to spróbujmy użyć dalekiego uniku żeby spróbować gdzieś bezpiecznie wylądować.

Zbierajmy jak najwięcej lootu

Zbieranie lootu i podmienianie posiadanych przedmiotów na lepsze może ułatwiać nam utrzymywanie bohaterki Returnal przy życiu - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Zbieranie lootu i podmienianie posiadanych przedmiotów na lepsze może ułatwiać nam utrzymywanie bohaterki Returnal przy życiu. Starajmy się przede wszystkim w trakcie przechodzenia gry zaglądać do różnorakich pojemników. Na najcenniejsze skarby możemy liczyć napotykając zamknięte pojemniki, które wymagają posiadania kluczem.

W przypadku niektórych elementów wyposażenia musimy dokonywać pomiędzy nimi wyborów. Przykładowo Selene może w danym momencie używać jednej odmiany broni palnej i ograniczonej liczby przedmiotów zużywalnych. Starajmy się wybierać przede wszystkim o najwyższych statystykach lub takie, które najbardziej przydadzą się nam na danym stadium gry. Przykładowo jeśli czeka nas walka z bossem, to warto pozostawić w inwentarzu przedmiot zużywalny pozwalający wyleczyć protagonistkę lub zadać bossowi dodatkowe obrażenia.

Szukajmy okazji do niszczenia obiektów z otoczenia

To element gry, który stosunkowo łatwo można zignorować - wiele dużych obiektów z najbliższego otoczenia może zostać zniszczonych po tym jak skorzystamy z broni palnej lub z broni białej - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

To element gry, który stosunkowo łatwo można zignorować - wiele dużych obiektów z najbliższego otoczenia może zostać zniszczonych po tym jak skorzystamy z broni palnej lub z broni białej. Pozbywanie się tego typu obiektów może pozwalać nam odnajdywać sekretne lokacje oraz pozyskiwać drobny loot. W szczególności warto rozglądać się za posągami z żółtymi oczami, które powinny skrywać surowiec obolit.

Zniszczalne otoczenie może być niestety kłopotem w trakcie walk, bo nie zawsze możemy czuć się pewnie ustawiając się za jakąś zasłoną. Warto o tym pamiętać i jeśli potrzebujemy się na chwilę ukryć to wybierajmy te elementy otoczenia, które są niezniszczalne.

Selene domyślnie nie traci energii po skoku z dużej wysokości

Wiedza ta może się nam przydać w trakcie eksploracji i staczania walk w tych lokacjach, które mają bardziej pionową strukturę - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

Wiedza ta może się nam przydać w trakcie eksploracji i staczania walk w tych lokacjach, które mają bardziej pionową strukturę. Domyślnie nie musimy obawiać się utraty energii po zeskoku z większej wysokości, oczywiście przy założeniu że bohaterka wylądowała na stabilnym podłożu i nie spadła w przepaść.

Istnieją niestety wyjątki od tej reguły - niektóre uszkodzenia (Malfunction) skafandra oraz przyłączone pasożyty mogą nakładać na bohaterkę osłabienia (debuffs) umożliwiające obrażenia w wyniku upadków. Starajmy się wtedy unikać tego typu sytuacji do momentu pozbycia się danego osłabienia z systemu.

Nie wykonujmy niebezpiecznych czynności zbyt słabą postacią

W trakcie prowadzenia rozgrywki w grze Returnal nie powinniśmy za wszelką cenę przystępować do wszystkich trudnych walk - Returnal: Porady na start - Returnal - poradnik do gry

W trakcie prowadzenia rozgrywki w grze Returnal nie powinniśmy za wszelką cenę przystępować do wszystkich trudnych walk. Tego typu wymagające konfrontacje mogą doprowadzić do zbyt dużego osłabienia bohaterki lub przyczynić się do jej nagłej śmierci jeśli była już poważnie osłabiona i kiepsko wyposażona w momencie rozpoczęcia starcia. Postarajmy się najpierw odwiedzać te lokacje, które pozwolą protagonistce zwiększyć statystyki oraz pozyskać lepsze bronie i przedmioty zużywalne.

W szczególności powinniśmy pilnować się podczas konfrontacji z mini-bossami - mogą one być efektem np. zbadania projekcji innego gracza i chęci pomszczenia jego śmierci. Bardzo wymagające są też lokacje oznaczone złotymi przejściami na mapie - możemy być pewni, że po drugiej stronie takich drzwi czeka nas seria wymagających walk.