Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? Mafia Definitive Edition poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry Mafia Definitive Edition dowiesz się czym różni się Mafia 1 Remake od Mafia The City of Lost Heaven. Oprócz pokazania głównych różnic pomiędzy rimejkiem i oryginałem przygotowaliśmy również zestawienie wspólnych cech dla obu produkcji. Zebrana w ten sposób wiedza powinna ci pomóc w podjęciu decyzji o zagraniu w grę Mafia Definitive Edition.

Na poniższej stronie nie ma żadnych spojlerów fabularnych. Nie zdradzamy przebiegu głównej fabuły, tak więc musisz obawiać się spoilerów jeśli nie grałeś w Mafia: The City of Lost Heaven lub jeśli będziesz chciał sobie odświeżyć najważniejsze wydarzenia przy okazji przechodzenia rimejku.

Mafia Definitive Edition i Mafia 1 - podobieństwa

Pomimo tego, że gry Mafia The City of Lost Heaven oraz Mafia Definitive Edition dzieli aż 18 lat wiele ich elementów jest bardzo podobnych lub identycznych. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze z nich.

Główna fabuła

Remake gry Mafia 1 nie zmienia przebiegu głównego wątku fabularnego - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Remake gry Mafia 1 nie zmienia przebiegu głównego wątku fabularnego. Pozwala on więc śledzić poczynania Tommy'ego Angelo od momentu niecodziennego pierwszego kontaktu z rodziną Salierich aż do momentu znalezienia się przez niego w trudnej sytuacji życiowej. Nie uległ też zmianom sposób ukazywania historii - jest ona przedstawiana w formie retrospekcji będących wizualizacją dla wydarzeń opowiadanych przez Tommy'ego.

Główne postacie opowieści

W Mafia Definitive Edition pojawiają się wszystkie znane postacie z oryginału. Najważniejszą z nich jest oczywiście Tommy Angelo, który tak samo jak w Mafia The City of Lost Heaven jest jedyną grywalną postacią.

W rimejku obecni są też m.in. Paulie, Sam, Don Salieri, Sara, Don Morello, Frank, Ralph, Vincenzo, czy Detektyw Norman.

Miasto Lost Heaven

Remake gry Mafia 1 rozgrywa się w tej samej lokacji, czyli w fikcyjnym amerykańskim mieście Lost Heaven wzorowanym na Chicago - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Remake gry Mafia 1 rozgrywa się w tej samej lokacji, czyli w fikcyjnym amerykańskim mieście Lost Heaven wzorowanym na Chicago. Jest to dosyć rozległa metropolia podzielona na takie dzielnice jak Chinatown, Little Italy, Downtown, Hoboken, czy Beech Hill (dawniej Oak Hill). W rimejku znalazły się wszystkie znane i lubiane przez graczy lokacje i w zdecydowanej większości przypadków są one w tych samych miejscach, co w oryginale.

Autorzy zachowali też oryginalny przedział czasowy - akcja gry rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku, czyli w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dużo starań poczyniono oczywiście po to żeby wiernie odwzorować przedstawianą epokę.

Misja - wyścig

Mafia Definitive Edition posiada "niesławną" misję Czysta gra zawierającą wyścig samochodowy. Dla przypomnienia w drugiej części tego zadania Tommy dowiaduje się o "kontuzji" kierowcy wystawionego przez Don Salieriego i zmuszony zostaje do zajęcia jego miejsca w samochodzie wyścigowym.

Wygranie wyścigu dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie poradnika. Na szczęście dzięki licznym asystom i opcji wyboru modelu jazdy powinno to być zdecydowanie mniej wymagające od misji z oryginału, która z racji na wysoki poziom trudności niektórym graczom uniemożliwiała wręcz kontynuowanie gry.

Intro

Mafia 1 Remake posiada intro wzorowane na oryginale i pojawia się w nim doskonale znany utwór muzyczny. Tak samo jak w Mafia The City of Lost Heaven podczas wyświetlania intra gra pokazuje różne obszary miasta i pozwala lepiej wczuć się w klimat tej metropolii.

Kary za przekraczanie prędkości

W Mafia Definitive Edition powracają znane z pierwotnego wydania gry ograniczenia prędkości - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W Mafia Definitive Edition powracają znane z pierwotnego wydania gry ograniczenia prędkości. Oznacza to, że Tommy może znaleźć się "na celowniku" stróżów prawa jeśli zostanie przyłapany na podróżowaniu ze zbyt wysoką prędkością. Remake zawiera na szczęście znany z oryginału ogranicznik prędkości, który uniemożliwia przekraczanie dozwolonych limitów i pozwala podróżować bez ryzyka naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Policja w grze może też reagować na inne zachowania gracza, np. na przejeżdżanie skrzyżowania na czerwonym świetle czy na przechadzanie się po mieście z wyciągniętą bronią.

Prędkościomierz i wskaźnik poziomu paliwa

W Mafii 1 Remake tak samo jak w oryginale podczas jazdy samochodem widoczne są wskaźniki. Prędkościomierz pomaga w utrzymywaniu się w obowiązujących ograniczeniach, zaś wskaźnik poziomu paliwa pozwala ustalić jak długo jeszcze będzie można z danego pojazdu korzystać.

Odbieranie nowych broni i pojazdów

W grze Mafia Definitive Edition powracają dwie ważne postacie gangu Salieriego - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W grze Mafia Definitive Edition powracają dwie ważne postacie gangu Salieriego:

  1. Vincenzo - Można zaopatrywać się w jego warsztacie m.in. w broń palną, granaty, czy koktajle Mołotowa.
  2. Ralph - Można odbierać od niego kolejne pojazdy wykorzystywane w misjach, jak również przechowywać samochody w garażu.

Klasyczny poziom trudności

Mafia 1 Remake pozwala grać na klasycznym poziomie trudności, który stara się być bardzo bliski oryginałowi. Na tym poziomie interfejs użytkownika jest bardziej minimalistyczny, ataki przeciwników zadają większe obrażenia, zaś policja jest mniej wyrozumiała. Ciekawym utrudnieniem jest też to, że klasyczny poziom trudności nie pozwala odzyskać amunicji przy przeładowywaniu broni przed całkowitym wyczerpaniem magazynka.

Mafia Definitive Edition pozwala też na szczęście grać na nowych poziomach trudności, dzięki którym każdy gracz może dopasować poziom wyzwania do własnych preferencji.

Brak autoregeneracji zdrowia

W Mafia Definitive pasek zdrowia nie odnawia się w sposób samoczynny i jest to kolejne pokrewieństwo z oryginałem - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W Mafia Definitive pasek zdrowia nie odnawia się w sposób samoczynny i jest to kolejne pokrewieństwo z oryginałem. Prowadzenie zbyt ryzykownej gry może doprowadzić do szybkiego zgonu Tommy'ego. Możliwe jest na szczęście odnajdywanie medykamentów pozwalających odzyskiwać część utraconego zdrowia.

Rozgrywka singleplayer

Mafia Definitive Edition podobnie jak pierwotna wersja gry nie posiada żadnych trybów multiplayer. Jest to tytuł w całości opracowany z myślą o trybie dla pojedynczego gracza. Do prowadzenia gry nie jest wymagane posiadanie wykupionej subskrypcji PS+, aczkolwiek grę można połączyć z posiadanym kontem 2K Account.

Mafia Definitive Edition i Mafia 1 - różnice, nowości i usprawnienia

Mafia Definitive Edition to remake i oznacza to, że autorzy nowej wersji Mafii 1 zmienili sporo rzeczy. W większości są to elementy, które mają za zadanie uczynić rozgrywkę bardziej przyjazną dla współczesnych graczy, aczkolwiek rimejk ma też do zaoferowania zupełnie nowe atrakcje. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze zmiany i nowości.

Oprawa wizualna

Najważniejsze usprawnienie Mafia Definitive Edition to współczesna oprawa graficzna, dzięki której gra wygląda nieporównywalnie ładniej od oryginału z 2002 roku - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Najważniejsze usprawnienie Mafia Definitive Edition to współczesna oprawa graficzna, dzięki której gra wygląda nieporównywalnie ładniej od oryginału z 2002 roku. Mafia 1 Remake działa na zmodyfikowanym silniku graficznym, który wcześniej został użyty do wyprodukowania gry Mafia 3. Ogromne usprawnienia objęły m.in. wygląd miasta, modele postaci, oświetlenie i tekstury, animacje, efekty cząsteczkowe, czy zaawansowane efekty pogodowe.

Przebieg niektórych głównych misji

Niektóre misje fabularne w Mafia 1 Remake zostały zmodyfikowane w stosunku do etapów znanych z pierwotnej wersji. Nie są to ogromne zmiany i nie rewolucjonizują przebiegu klasycznych misji, aczkolwiek mogą zostać one odnotowane przez fanów oryginalnej gry. Przykładową misją ze zmienionym przebiegiem może być Wycieczka na wieś, w której zmodyfikowany został przebieg pościgu w finałowej części zadania.

Wygląd niektórych ważnych postaci

Mafia 1 Remake zawiera zupełnie nowe modele głównych bohaterów i antagonistów - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia 1 Remake zawiera zupełnie nowe modele głównych bohaterów i antagonistów. Wszystkie najważniejsze postacie - Tommy, Paulie, Sam, czy Salieri - wyglądają nieco inaczej niż w oryginale. Jest to zmiana, do której osoby sięgające po remake muszą się przyzwyczaić. Bohaterowie przemawiają też głosami nowych aktorów - na potrzeby rimejku przygotowany został całkowicie nowy dubbing.

Nowe cut-scenki i dialogi

Mafia Definitive Edition zawiera trochę zupełnie nowych scenek przerywnikowych oraz dialogów. Mają one za zadanie wyłącznie rozbudowywać tło fabularne produkcji, a nie zmieniać przebieg ważnych scen czy znanych z podstawowej wersji spotkań pomiędzy ważnymi postaciami opowieści.

Dodanie misji pobocznych

Mafia 1 Remake do misji głównej fabuły dodaje także opcjonalne zadania poboczne. Zajmowanie się nimi nie jest obowiązkowe i nadal możliwe jest skupianie się na misjach głównego wątku fabularnego. Podejmowanie się dodatkowych zadań pozwala na otrzymywanie dodatkowych nagród, odwiedzanie nowych zakątków Lost Heaven oraz wydłużanie całkowitego czasu rozgrywki.

Znajdźki i sekrety

Remake oprócz zajmowania się pobocznymi misjami pozwala również na odnajdywanie sekretów. Znajdźki dzielą się na kilka różnych kategorii i mogą być np. komiksami czy kartami kolekcjonerskimi. Sekrety można odnajdywać w różnych częściach miasta - im więcej czasu poświęcimy na dodatkową eksplorację, tym więcej znajdziek możemy pozyskać. Gra pozwala dokładnie oglądać wszystkie przedmioty dodawane do kolekcji znajdziek.

Motocykle

W Mafia 1 Remake pojawiają się motocykle, które były całkowicie nieobecne w oryginalnej grze. Tommy może korzystać z motocykli w zastępstwie dla podróżowania po mieście samochodami i ciężarówkami. Autorzy przygotowali dla motocykli osobny model jazdy po to żeby wrażenia z podróżówania nimi były bardziej autentyczne.

To jak zdobyć motocykl dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie rozdziału FAQ.

Zmiany na mapie świata

Miasto Lost Heaven w Mafia Definitive Edition przeszło szereg mniejszych i większych modyfikacji. Wszystkie najważniejsze i ikoniczne lokacje pozostały w tych samych miejscach i wyglądają bardzo podobnie.

Zmiany objęły przede wszystkim tereny pozamiejskie. Przykładowo tor wyścigowy oraz lotnisko znajdują się teraz w nieco innych miejscach na mapie świata. Wspomniane lotnisko jest również większe od tego znanego z Mafii 1.

Mini-mapa

Mafia Definitive Edition pozwala korzystać z minimapy, która przez cały czas może być widoczna na ekranie. Jest ona w stanie znacząco ułatwiać podróżowanie wyznaczoną trasą, gdyż nie trzeba w regularnych odstępach czasu wywoływać mapy całego miasta. Warto zaznaczyć, że gracze preferujący klasyczne rozwiązania mogą zrezygnować z mapy.

System osłon

Mafia 1 Remake zawiera system korzystania z zasłon, którego zabrakło w oryginalnym wydaniu. Powinien on znacząco ułatwiać rozgrywanie walk z przeciwnikami, gdyż w przeciwieństwie do gry z 2002 roku nie trzeba stać na otwartej przestrzeni ani szukać sposobów na częściowe wychylanie się zza ścian i innych dużych obiektów. Obecność zasłon nie powinna jednak bardzo znacząco ułatwiać gry, gdyż w strzelaninach może brać udział większa liczba przeciwników, zaś same zasłony mogą być uszkadzane lub niszczone.

Zmieniony soundtrack

Mafia Definitive Edition posiada nowy soundtrack. Ścieżka dźwiękowa przygotowana została od podstaw, zaś licencjonowane utwory z gry z 2002 roku zostały zastąpione innymi (wyjątkiem jest utwór załączający się w trakcie wyświetlania intra do gry, który jest identyczny). Mafia 1 Remake posiada też stacje radiowe i możemy słuchać muzyki oraz różnorakich audycji radiowych podczas podróżowania pojazdami po mieście.

Samouczki i asystent celowania

Mafia 1 Remake to gra zdecydowanie bardziej przystępna gra od pierwowzoru z 2002 roku, który cechował się dosyć wysokim poziomem wyzwania - Mafia Definitive Edition: Remake - czym różni się od oryginału? - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia 1 Remake to gra zdecydowanie bardziej przystępna gra od pierwowzoru z 2002 roku, który cechował się dosyć wysokim poziomem wyzwania. Remake pozwala przede wszystkim na wybór jednego z kilku poziomów trudności po to żeby dopasować rozgrywkę do własnych umiejętności i upodobań.

W Mafia Definitive Edition znalazły się samouczki opisujące najważniejsze mechaniki rozgrywki, jak również kilkustopniowy asystent celowania, który może być szczególnie pomocny dla osób grających na padzie.

Brak ekranów wczytywania przy opuszczaniu miasta

Dosyć istotną zmianą jest to, że w Mafia Definitive Edition nie ma ekranów wczytywania podczas podróżowania po świecie gry. Nie pojawiają się już one podczas opuszczania Lost Heaven celem przeniesienia się na tereny wiejskie.