Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia Definitive Edition - poradnik, solucja

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Mafia Definitive Edition: Porady na start Mafia Definitive Edition poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika możesz znaleźć zestaw porad na start do gry Mafia Definitive Edition. Nasze podpowiedzi i wskazówki dotyczą między innymi staczania walk, eksploracji świata gry oraz przystępowania do misji.

Możesz swobodnie zmieniać poziom trudności

Gra poprosi cię o wybór poziomu trudności w momencie rozpoczynania kampanii - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Gra poprosi cię o wybór poziomu trudności w momencie rozpoczynania kampanii. Jeśli jest to twoje pierwsze spotkanie z grą Mafia 1 lub nie masz dużego doświadczenia z grami z tego gatunku, to rozważ wybranie normalnego poziomu trudności. Jeśli nie chcesz żeby zaliczanie misji przychodziło z dużą łatwością zdecyduj się na wysoki poziom trudności. Wybór klasycznego poziomu trudności nie jest dobrym pomysłem na potrzeby ukończenia rimejku po raz pierwszy. Wymusza on bezbłędną grę i może wiązać się z koniecznością częstego powtarzania fragmentów misji. Oprócz ustawienia jednego z czterech "głównych" poziomów trudności możesz także wybrać dodatkowe modyfikatory, np. załączyć symulacyjny model jazdy albo ustawić czułość asystenta celowania. Wszystkie te opcje omówiliśmy na osobnej stronie Poziomy trudności naszego poradnika.

Nie musisz pozostawać do końca gry przy wybranym wcześniej poziomie trudności. Każde ustawienie możesz zmienić z poziomu menu pauzy i jest to dobry pomysł jeśli np. masz duże trudności z wygraniem jakiejś bitwy czy zaliczeniem jakiegoś pościgu. Miej jednak świadomość tego, że zmiana poziomu trudności może ci zablokować dostęp do jakiegoś trofeum i utrudnić ci lub uniemożliwić zdobycie "platyny".

W trakcie walk koniecznie korzystaj z zasłon

Zasłony to nowość w Mafia 1 Remake, gdyż oryginalna wersja gry nie posiadała żadnej mechaniki pozwalającej na chowanie się za obiektami z otoczenia - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Zasłony to nowość w Mafia 1 Remake, gdyż oryginalna wersja gry nie posiadała żadnej mechaniki pozwalającej na chowanie się za obiektami z otoczenia. Zawsze unikaj prowadzenia ostrzału stojąc na otwartej przestrzeni, bo staniesz się bardzo łatwym celem dla przeciwników. Można w ten sposób bardzo łatwo i bardzo szybko odnieść poważne obrażenia lub nawet zginąć.

W miarę możliwości wybieraj niezniszczalne zasłony, np. ściany budynków. Schowanie się za płotkiem czy małą skrzynią jest bardziej ryzykowne, bo tego typu zasłony mogą być niszczone przez przeciwników. Mechanizm ten działa oczywiście w obie strony, tak więc szukaj okazji do pozbawiania wrogów zasłon, za którymi się chowają.

Niektórych przeciwników można eliminować atakami z zaskoczenia

W grze Mafia Definitive Edition dostępna jest opcja skradania się, którą po raz pierwszy można przetestować w trakcie zaliczania trzeciej misji fabularnej - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W grze Mafia Definitive Edition dostępna jest opcja skradania się, którą po raz pierwszy można przetestować w trakcie zaliczania trzeciej misji fabularnej. Gra nie pozwoli ci skradać się w każdej misji i w każdej walce, ale jeśli okoliczni przeciwnicy nie są świadomi obecności Tommy'ego to zdecydowanie warto pozbywać się ich atakami z ukrycia.

Tryb skradania się możesz aktywować wciśnięciem klawisza. Szukaj od tego momentu okazji do to żeby zakraść się do wrogów z boku lub od tyłu. Wciśnięcie klawisze eliminacji pozwoli ci pozbyć się przeciwnika po cichu i bez alarmowania okolicy.

Polegaj na unikach w walce wręcz

W niektórych misjach i pojedynczych walkach zmuszony zostaniesz do staczania walk wręcz - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W niektórych misjach i pojedynczych walkach zmuszony zostaniesz do staczania walk wręcz. Skup się w nich na wciskaniu klawisza uniku zanim atak wręcz przeciwnika dosięgnie Tommy'ego, tzn. zanim widoczny na ekranie okrąg całkowicie się zmniejszy. Poprawnie wykonany unik otwiera możliwość wykonania kontry, która jest w stanie zadać większe obrażenia od standardowych ataków wręcz.

Warto tu pamiętać o dwóch rzeczach - do walk wręcz oprócz pięści możesz używać broni białej (np. kijów bejsbolowych) i nie zawsze jest ona obowiązkowa. Od nieuzbrojonego przeciwnika możesz spróbować szybko się oddalić i go po prostu zastrzelić.

Korzystaj z mini-mapy...

W prawym dolnym rogu ekranu zawsze widoczna jest mini-mapa i jest to poważne usprawnienie w stosunku do oryginalnego wydaania gry - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W prawym dolnym rogu ekranu zawsze widoczna jest mini-mapa i jest to poważne usprawnienie w stosunku do oryginalnego wydaania gry. Mini-mapa ma kilka ważnych zastosowań:

  1. Wyświetlanie sugerowanej trasy do celu podróży bez konieczności wywoływania ekranu całego miasta. Jest to szczególnie pomocne w tych etapach, które zakładają np. dotarcie do wskazanej lokacji mieszcząc się w limicie czasu.
  2. Wyświetlanie ikon przeciwników - są oni oznaczani na czerwono. Pomaganie sobie wskazaniami mini-mapy zmniejsza ryzyko, że któryś wrogów zdoła się zakraść w pobliże Tommy'ego i zaatakować go z zaskoczenia.
  3. Wyświetlanie ikon policjantów oraz radiowozów. Są to bardzo pomocne kwestie w tych misjach i scenach, w których musisz uciekać policji lub już gdy po zgubieniu policyjnego pościgu chcesz unikać ponownego wykrycia.
  4. Oznaczanie apteczek i zapasów. Możesz łatwiej lokalizować punkty pierwszej pomocy oraz skrzynki pozwalające uzupełniać zapasy amunicji.
  5. Oznaczanie ważnych miejsc oraz sekretów. Ważne lokacje do zbadania oznaczane są np. w misji Wycieczka na wieś. Dzięki znacznikom znajdziek możesz z kolei łatwiej budować swoją kolekcję sekretów.

...oraz z drogowskazów pokazujących drogę do celu

W bezproblemowym dotarciu do aktualnego celu podróży mogą ci też pomagać wirtualne strzałki / znaki drogowe - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W bezproblemowym dotarciu do aktualnego celu podróży mogą ci też pomagać wirtualne strzałki / znaki drogowe. Mogą one pojawiać się jeśli masz ustawiony jakiś cel podróży. Są one bardzo pomocne szczególnie w trakcie podróżowania po bardziej zabudowanych dzielnicach Lost Heaven. Możesz w łatwy sposób ustalić gdzie dokładnie trzeba skręcić żeby kontynuować podróżowanie wyznaczoną trasą.

Warto zaznaczyć, że pojawianie się wirtualnych znaków drogowych możesz wyłączyć w opcjach gry jeśli np. przeszkadzają ci one w odbiorze świata. Na taki krok nie radzimy decydować się jeśli dopiero zapoznajesz się z miastem, ani w tych misjach, w których trzeba szybko dotrzeć do celu podróży.

Rozglądaj się za punktami pierwszej pomocy i skrzyniami z amunicją

Punkty pierwszej pomocy oraz skrzynie z amunicją możesz przede wszystkim odnajdywać w lokacjach, w których stacza się bitwy w ramach rozgrywanych misji - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Punkty pierwszej pomocy oraz skrzynie z amunicją możesz przede wszystkim odnajdywać w lokacjach, w których stacza się bitwy w ramach rozgrywanych misji. Są one również zaznaczane na mini-mapie, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest je lokalizować.

Każdy punkt pierwszej pomocy i każda skrzynia z amunicją mogą zostać użyte tylko raz. Docieraj w rezultacie do nich tylko jeśli Tommy odniósł poważniejsze obrażenia lub jeśli twoje zapasy amunicji są na wyczerpaniu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bronie i amunicję możesz też odnajdywać przy ciałach zabitych wrogów. Warto zawsze sprawdzać okolicę po każdej wygranej bitwie.

Podczas podróżowania po mieście staraj się unikać łamania przepisów

W grze Mafia 1 Remake można łatwiej niż w wielu innych podobnych produkcjach znaleźć się na celowniku stróżów prawa - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

W grze Mafia 1 Remake można łatwiej niż w wielu innych podobnych produkcjach znaleźć się na celowniku stróżów prawa. Funkcjonariusze mogą reagować na popełnianie przestępstw i łamanie przepisów ruchu drogowego. Ich domyślne reakcje są nieco ograniczone, ale możesz je celowo zwiększyć wybierając ustawienie Symulacja (Simulation) dla pozycji Reakcje policji (Police Response) w menu opcji.

Jeśli nie chcesz niepotrzebnie zwracać na siebie uwagi policjantów i nie rozpoczynać niechcianych pościgów to zadbaj o następujące rzeczy:

  1. Nie przekraczaj ograniczeń prędkości - Gra posiada wbudowany ogranicznik prędkości i po załączeniu go prowadzony pojazd nigdy nie pojedzie zbyt szybko.
  2. Nie atakuj cywilów - Dotyczy to bezpośredniego atakowania osób spotykanych na ulicy, potrącania przechodniów samochodem oraz wyrzucania kierowców z ich pojazdów. Jeśli potrzebujesz nowego pojazdu, to najlepiej użyć wytrycha i ukraść jakąś zaparkowaną maszynę.
  3. Nie zderzaj się z innymi pojazdami - Ruch uliczny w grze nie jest bardzo gęsty, ale mimo wszystko unikaj przejeżdżania zbyt blisko innych aut oraz uważaj na pojazdy wyjeżdżające z bocznych ulic czy pojawiające się na skrzyżowaniach.
  4. Nie przejeżdżaj skrzyżowań na czerwonym świetle - Jeśli ci się nie śpieszy, to poczekaj na zmianę światła. Oczekiwanie na zielone światło nie jest bardzo długie.

Symulacyjny model jazdy zapewnia dużo frajdy, ale utrudnia zaliczanie misji

Mafia Definitive Edition pozwala wybrać pomiędzy standardowym i symulacyjnym modelem jazdy - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia Definitive Edition pozwala wybrać pomiędzy standardowym i symulacyjnym modelem jazdy. Domyślnie aktywny jest zwykły model jazdy i ustawienie symulacyjnego modelu jazdy jest dodatkową opcją dla tych osób, które chcą żeby pojazdy w grze prowadziły się w bardziej realistyczny sposób.

Wybranie symulacyjnego modelu jazdy powoduje m.in. to, że pojazdy łatwiej wpadają w poślizgi, nie zmieniają kierunku jazdy z dużą łatwością i mają dłuższą drogę hamowania. Może to zwiększyć przyjemność płynącą z rozgrywki, ale jednocześnie utrudnić misje, w których wykonuje się ważne czynności z użyciem pojazdów. Mowa tu np. o rozgrywaniu pościgów, wygraniu wyścigu w misji Czysta gra, czy docieraniu do wskazanych miejsc mieszcząc się w limicie czasu. Jeśli nie chcesz sobie przesadnie utrudniać gry, to przywracaj na czas rozgrywania tego typu scen bardziej arkadowy model jazdy. Ustawienie to jest na szczęście przez cały czas dostępne w menu opcji. Nie musisz przechodzić całej gry z wybranym na samym początku modelem jazdy.

W Mafii 1 Remake są znajdźki

Jedna z nowości w Mafia Definitive Edition to możliwość odnajdywania sekretów, które były nieobecne w oryginalnym wydaniu gry - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Jedna z nowości w Mafia Definitive Edition to możliwość odnajdywania sekretów, które były nieobecne w oryginalnym wydaniu gry. Informacje o typach znajdziek zamieściliśmy na stronie Rodzaje sekretów, zaś miejsca ich odnajdywania przedstawiliśmy w naszym atlasie świata.

Jeśli masz w planach zdobycie 100% sekretów, to rozglądaj się we wszystkich nowo odwiedzanych lokacjach, zarówno tych z sojusznikami, jak i przeciwnikami (w tym przypadku najlepiej dopiero po wygranych walkach). Znajdźki mogą być dodatkowo zaznaczane na mini-mapie, tak więc również warto ją co jakiś czas sprawdzać. Sekrety w grze nie mają niestety praktycznego zastosowania, aczkolwiek są powiązane z platynowym trofeum i każdą odnalezioną znajdźkę (np. komiks) możesz dokładniej obejrzeć.

Używaj wytrycha do włamywania się do zaparkowanych aut

Mafia 1 Remake posiada opcję kradzieży samochodów, przy czym wyrzucanie kierowców z zatrzymywanych aut wiąże się z dużym ryzykiem zwrócenia na siebie uwagi policjantów i rozpoczęcia policyjnego pościgu - Mafia Definitive Edition: Porady na start - Mafia 1 Definitive Edition - poradnik, solucja

Mafia 1 Remake posiada opcję kradzieży samochodów, przy czym wyrzucanie kierowców z zatrzymywanych aut wiąże się z dużym ryzykiem zwrócenia na siebie uwagi policjantów i rozpoczęcia policyjnego pościgu. Lepszym pomysłem jest kradzież zaparkowanych aut - w tym przypadku możesz wybrać pomiędzy rozbiciem szyby po stronie kierowcy lub skorzystaniem z wytrycha (Ralphie nauczy Tommy'ego używania wytrycha w jednej z pierwszych misji fabularnych).

Użycie wytrycha to zdecydowanie najlepszy wariant, gdyż nie zwrócisz na siebie uwagi osób przebywających w okolicy. Z opcji wyrzucenia kierowcy z auta korzystaj tylko jeśli ci się śpieszy lub jeśli napotkasz jakiś bardzo rzadki model auta i zapragniesz dołączyć go do swojego garażu. Warto tu zaznaczyć, że w wielu misjach fabularnych "za darmo" otrzymasz samochód lub będziesz mógł wybrać jeden z pojazdów z garażu Tommy'ego. Kradzież innego auta może być wtedy całkowicie opcjonalna na potrzeby ukończenia misji.