Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Xbox Series X|S - poradnik do konsol

Xbox Series X|S - poradnik do konsol

SPIS TREŚCI

Xbox Series: X vs S - którą wersję konsoli wybrać? Xbox Series X|S poradnik, najlepsze porady

Ostatnia aktualizacja: 9 września 2020

W tym rozdziale poradnika znajdziesz porównanie konsol Xbox Series X i Xbox Series S. W kilku zdaniach postaramy się także odpowiedź na pytanie, którą wersję konsoli wybrać.

Premiera konsol nowej generacji zbliża się wielkimi krokami, a w momencie pisania tego tekstu (wrzesień 2020) atmosfera została dodatkowo podgrzana, ponieważ w Internecie pojawiły się pierwsze oficjalne informacje na temat słabszej wersji konsoli Xbox Series X, czyli Xbox Series S. Poniżej postaramy się porównać obydwie wersje konsol i odpowiedzieć na pytanie, którą wersję konsoli wybrać.

Xbox Series X będzie bez wątpienia rewolucyjnym urządzeniem - najmocniejszą i najszybszą konsolą w historii - Xbox Series: X vs S - którą wersję konsoli wybrać? - Xbox Series X|S - poradnik do konsol

Porównanie specyfikacji technicznej

Xbox Series X będzie bez wątpienia rewolucyjnym urządzeniem - najmocniejszą i najszybszą konsolą w historii. Aby się o tym przekonać wystarczy szybko rzucić okiem na jej specyfikację techniczną. Pomimo tego, że edycja All-Digital Xbox Series S będzie urządzeniem widocznie słabszym to ma do zaoferowania naprawdę bardzo wiele w rozsądnej cenie.

 

Xbox Series X

Xbox Series S (oficjalne informacje i przecieki)

CPU

Zen 2 - 8 rdzeni 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT)

Zen 2 - 8 rdzeni 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT)

GPU

12 teraflopów, 52 CUs 1.825 GHz, RDNA 2

4 teraflopy, 20 CUs 1.55 GHz, RDNA 2

Pamięć RAM

16GB GDDR6

10GB GDDR6

Przepustowość pamięci RAM

10 GB - 560 GB/s, 6 GB - 336 GB/s

N/A

Wbudowana pamięć

1TB NVMe SSD

512GB NVMe SSD

Dyski zewnętrzne

Dedykowane karty rozszerzające 1TB NVMe SSD

N/A

Napęd

4K UHD Blu-ray

Brak

Rozdzielczość

Prawdziwe 4K, współpraca z 8K

Quad HD, skalowanie do 4K w grach

Variable Rate Shading (VRS)

Tak

Tak

Ray Tracing

Tak

Tak

Wartość odświeżania

120Hz

Zmienna częstotliwość odświeżania

Wydajność

4K przy 60 FPS (do 120 FPS)

1440p przy 60 FPS (do 120 FPS)

Z powyższej tabeli można wyczytać, że obydwie wersje konsol będą prawdopodobnie posiadać ten sam procesor. Ogromną różnicę można jednak zauważyć przy układzie graficznym, gdzie Xbox Series X może pochwalić się 12 teraflopami i taktowaniem 1.825GHz, a Xbox Series S (według plotek) jedynie 4 teraflopami przy 1.55GHz. Poza znacznie szybszym układem graficznym, Xbox Series X zyskuje ogromną przewagę nad swoim mniejszym bratem przy porównaniu ilości pamięci RAM - 16GB w porównaniu do zaledwie 10GB. Kolejną dużą zaletą większej konsoli Microsoftu jest bardzo duża pojemność wbudowanego dysku SSD (1TB) i możliwość dodatkowego jej rozszerzenia o dedykowane karty o tej samej pojemności. Xbox Series S będzie posiadał jedynie 512GB dostępnej przestrzeni na dysku SSD co może okazać się niewystarczające dla Graczy, którzy lubią mieć dostęp do kilku gier na raz.

Xbox Series X ma obsługiwać rozdzielczość 8K, ale wcale nie oznacza to, że w najbliższych latach będzie można zagrać w gry właśnie w takiej rozdzielczości - jest to raczej bardzo odległa wizja przyszłości. Xbox Series X będzie obsługiwać odświeżanie na poziomie 120Hz co jest bez wątpienia bardzo dużym plusem, bo na rynku istnieje już wiele telewizorów obsługujących rozdzielczość 4K i wyższą częstotliwość odświeżania. Jeśli chodzi o Xbox Series S, Gracze mają grać komfortowo przy 1440p (Quad HD) ze zmienną częstotliwością odświeżania.

Porównanie ceny

W momencie pisania tego tekstu (wrzesień 2020) Microsoft nie ujawnił jeszcze oficjalnej ceny Xbox Series X jednak na podstawie przecieków można zakładać, że ich najnowsza i najmocniejsza konsola zostanie wyceniona na 499 USD. Biorąc pod uwagę fakt, że Xbox Series S jest słabszą wersją tej konsoli nikogo nie powinna zdziwić jego zdecydowanie niższa cena. Według oficjalnych danych Xbox Series S ma kosztować 1349 zł (299 USD, 299 Euro, 249 GBP) - to bardzo uczciwa cena jak za konsole nowej generacji z naprawdę dobrymi osiągami.

Którą wersję wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że obydwie nowe propozycje Microsoftu należą do konsol nowej generacji. Xbox Series X i Xbox Series S będą odtwarzać te same gry, korzystać z tego samego bezprzewodowego kontrolera, posiadać niezwykle szybki dysk SSD, a także wspierać usługi Xbox Game Pass, Smart Delivery czy Inteligentne Pobieranie. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, którą z tych konsol wybrać, ponieważ w dużej mierze zależy to od wymagań i oczekiwań użytkownika.

Jeśli nie posiadasz pokaźnej biblioteki gier na dyskach z wcześniejszych wersji konsol z rodziny Xbox, nie posiadasz telewizora 4K, posiadasz ograniczony budżet, jesteś w stanie pogodzić się z mniejszą wydajnością i mniejszą pojemnością dysku - Xbox Series S może być dla Ciebie doskonałym wyborem. Za 1349 zł (299 USD) otrzymasz prawdziwą konsolę nowej generacji, która zapewni Ci bardzo wiele godzin wyśmienitej zabawy z najnowszymi tytułami.

Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na bardzo dużej wydajności, chcesz odczuć prawdziwą moc nowej generacji w 4K i posiadasz odpowiedni telewizor, lubisz kolekcjonować fizyczne wersje gier, zależy Ci na możliwości instalowania wielu tytułów i posiadania do nich natychmiastowego dostępu bez konieczności przeprowadzania roszad na dysku SSD to Xbox Series X może być dla Ciebie jedynym sensownym rozwiązaniem. Te dodatkowe atuty będą jednak sporo kosztować, ponieważ cena najmocniejszej w historii konsoli Microsoftu może oscylować w granicach 499 USD.