Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Outer Worlds - poradnik do gry

The Outer Worlds - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady dla początkujących | The Outer Worlds The Outer Worlds poradnik, solucja

Porady dla początkujących wprowadzą Cię do rozgrywki w The Outer Worlds. Niniejsza strona poradnika porusza wszystkie aspekty produkcji i wyjaśnia zasady zabawy. Znajdziesz tu porady i wskazówki na start - jak zdobyć lepszą broń, jak zdobywać doświadczenie, jak szybko podróżować czy jak hakować i otwierać zamki. Nie zapomnieliśmy też o craftingu, reputacji czy sposobu na szybkie odblokowanie towarzysza. Kolejna część strony poświęcona jest rozwojowi postaci. Dowiesz się tam jak awansować bohatera, jak zdobywać nowe umiejętności i perki czy też jakie perki są najlepsze na start. Następna część podpowiada jak walczyć w The Outer Worlds - jak się leczyć czy jakie typy obrażeń występują w grze. Przydatne mogą okazać się też informacje o towarzyszach. Poznasz tam wszystkich towarzyszy w produkcji i dowiesz się jak wygląda eksploracja świata w drużynie. Strona poradnika zamykana jest przez najczęściej zadawane pytania. Odpowiadamy tam między innymi na to, jak schować broń, jak zmienić język gry czy też jak zdjąć hełm towarzysza w The Outer Worlds.

Porady na start

Start rozgrywki ułatwią Ci poniższe porady i wskazówki. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Start rozgrywki ułatwią Ci poniższe porady i wskazówki.

Porady na start wskażą Ci na to co warto zwracać uwagę w The Outer Worlds. Dowiesz się tu jak uruchomić statek kosmiczny, gdzie znaleźć lepszą broń czy też jak ulepszać i modyfikować uzbrojenie. Zastosowanie się do poniższych porad i wskazówek dla początkujących powinno ułatwić pierwsze godziny zabawy.

Zbieraj wszystko, co znajdziesz

Na początku rozgrywki nie warto zastanawiać się nad wartością znalezionych przedmiotów - zbieraj wszystko, co napotkasz podczas eksploracji świata. Nawet bezużyteczne śmieci możesz sprzedać i powoli gromadzić większe ilości bitów (waluty funkcjonującej w grze). Zdobyte pieniądze przeznaczysz potem na lepsze uzbrojenie czy amunicję.

Zbieranie wszystkiego wiąże się z ryzykiem szybkiego przeciążenia postaci. Zajrzyj w naszym poradniku na stronę "Jak zwiększyć udźwig postaci?", aby poznać sposoby na powiększenie ekwipunku.

Szybkie zdobywanie doświadczenia

Dzięki zdobywanemu doświadczeniu, Twoja postać będzie awansować na kolejne poziomy, a to wiąże się z możliwością ulepszania umiejętności i kupowania nowych perków. Warto więc wiedzieć, jak zdobywać doświadczenie w The Outer Worlds. Jest na to kilka sposobów - zabijanie wrogów, pomyślne wykonywanie misji, odkrywanie nowych lokacji, używanie umiejętności w dialogach, a także hakowanie terminali i otwieranie zamków.

Temat zdobywania doświadczenia został poruszony na osobnej stronie poradnika - "Jak szybko zdobywać doświadczenie?".

Lepsza broń na początek

Już na statku kosmicznym możesz znaleźć coś lepszego niż podstawowy pistolet. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Już na statku kosmicznym możesz znaleźć coś lepszego niż podstawowy pistolet.

Na początku rozgrywki otrzymasz podstawowy pistolet - warto więc od razu rozglądać się za lepszą bronią. W drodze do statku kosmicznego spotkasz kilku bandytów - zabierz od nich całe uzbrojenie. Warto też zabrać shotgun, który znajduje się na Twoim statku kosmicznym. Wystarczy, że po wejściu na statek, udasz się do lewego pomieszczenia. Znajdziesz tu stół warsztatowy, a także wspomnianą broń.

Więcej lokalizacji lepszy broni znajdziesz na osobnej stronie naszego poradnika. Zajrzyj na "Jak zdobyć lepszą broń?".

Szybko odblokuj towarzysza

Na początku rozgrywki w The Outer Worlds, warto jak najszybciej zająć się wykonywaniem misji Obcy w obcym kraju (Stranger in a Strange Land). W trakcie tego zadania będziesz miał możliwość odblokowania pierwszego towarzysza - Parvati. Wystarczy, że w rozmowie z burmistrzem Nadbrzeża (Edgewater) zgodzisz się na dołączenie do drużyny młodej inżynier. Towarzysz zapewni Ci wsparcie w trakcie walki, a także wzmocni Twoje umiejętności.

Uruchomienie statku kosmicznego

W The Outer Worlds szybko trafisz do swojego statku kosmicznego o nazwie Zawodny (The Unreliable) - jednak zanim z niego skorzystasz, będziesz musiał znaleźć sposób na dostarczenie energii. W tym celu musisz wykonać misję Nadchodzi moc (Comes Now the Power). Niezależnie od podjętych wyborów w trakcie zadania, po dostarczeniu energii otrzymasz możliwość podróżowania na inne planety.

Działanie statku kosmicznego zostało szerzej opisane na osobnej stronie naszego poradnika - "Statek kosmiczny - Zawodny".

Szybka podróż

Pamiętaj, że w trakcie rozgrywki możesz korzystać z szybkiej podróży. Jak szybko podróżować w The Outer Worlds? Wystarczy, że odkryjesz daną lokację - od teraz możesz się do niej teleportować z poziomu mapy. Szybka podróż jest darmowa i dostępna w praktycznie każdym momencie zabawy.

Hakowanie terminali i otwieranie zamków

Hakowanie terminali i otwieranie zamków przydaje się przez całą rozgrywkę. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Hakowanie terminali i otwieranie zamków przydaje się przez całą rozgrywkę.

Umiejętność hakowania terminali jest przydatne do otwieranie zabezpieczonych wejść czy zdobywania informacji z komputerów. Z kolei dzięki umiejętności otwierania zamków zyskasz dostęp do zamkniętych drzwi, skrzyń i pojemników. W pierwszym przypadku potrzebujesz wymaganą liczbę łączników obejściowych, a w drugim wytrychów magnetycznych - wymagane jest też posiadanie umiejętności na odpowiednim poziomie. Podczas tworzenia postaci warto rozwinąć umiejętność otwierania zamków na minimum 20 poziom - wtedy będziesz mógł otwierać zamki wymagające jednego wytrychu bez użycia wytrychu.

Wspomniana mechanika została dokładnie opisana na osobnej stronie poradnika - "Hakowanie terminali i otwieranie zamków".

Crafting - ulepszanie uzbrojenia

W The Outer Worlds nie możesz tworzyć nowych przedmiotów, ale przy pomocy craftingu możesz ulepszać swoje uzbrojenie. Przy stole warsztatowym (pierwszy znajdziesz na pokładzie swojego statku) możesz modyfikować broń lub pancerz poprzez dodawanie nowych elementów czy właściwości - potrzebujesz do tego modyfikacji w postaci przedmiotów, które odnajdziesz w świecie gry i u niektórych handlarzy. Możliwe też jest ulepszanie uzbrojenie poprzez podnoszenie jego statystyk.

Chcesz poznać wszystkie tajemnice craftingu? Zajrzyj na osobną stronę naszego poradnika - "Crafting - ulepszanie i modyfikowanie".

Reputacja

Warto pamiętać, że w grze funkcjonuje system reputacji - dotyczy to spotykanych frakcji. Jeśli będziesz przychylny wobec członków danej frakcji, czyli będziesz wykonywał dla nich zadania i podejmował korzystne dla frakcji decyzje, to Twoja reputacja wśród danej frakcji będzie rosnąć. Dzięki temu zostaniesz nagrodzony lepszymi cenami u handlarzy tej frakcji. Z drugiej strony, jeśli będziesz zabijać członków frakcji i podejmować decyzje źle na nich wpływające, to Twoja reputacja będzie spadać - a to może sprawić, że członkowie tej frakcji będą Cię atakować.

W naszym poradniku znajdziesz osobną stronę opisującą ten system - "Reputacja".

Umiejętności używane w dialogach

W The Outer Worlds umiejętności przydają się nie tylko w walce czy do otwieranie zamków. Umiejętności Perswazji, Kłamstwa i Zastraszania pozwalają na korzystanie z dodatkowych opcji w dialogach. Dzięki temu zyskasz nieco doświadczenia, a czasami wpłyniesz na przebieg zadania. Tego typu opcje w rozmowie rozpoznasz po nazwie umiejętności umieszczonej w kwadratowych nawiasach.

Rozwój postaci

Wybór perków i umiejętności kształtuje Twój build postaci. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Wybór perków i umiejętności kształtuje Twój build postaci.

Rozwój postaci jest bardzo ważnym elementem gry The Outer Worlds. Poprzez rozwijanie umiejętności i dobór perków tworzysz build postaci. Po każdym awansie bohatera (czyli po zdobyciu wymaganej liczby punktów doświadczenia) otrzymujesz kolejne punkty do rozdania, a Twoja postać staje się coraz silniejsza. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki build jest najlepszy - poniższe informacje wyjaśnią Ci działanie systemu rozwoju postaci, a to pomoże Ci w dobraniu własnego stylu gry. Pamiętaj, że Twoja postać może osiągnąć maksymalnie 30 poziom.

Rozwijanie umiejętności

Umiejętności w The Outer Worlds zostały podzielone na siedem kategorii: broń dystansowa, walka wręcz, rozmowa, obrona, technologia, ukrywanie się oraz przywództwo. Po każdym awansie postaci otrzymasz 10 punktów umiejętności. Przydzielenie punktu do danej kategorii sprawia, że wszystkie umiejętności tej kategorii zostaną ulepszone - jednak po ulepszeniu danej umiejętności na 50 poziom, będziesz musiał ją już rozwijać osobno (maksymalnie do 100 poziomu). Każdy dodany punkt ulepsza daną umiejętność, a co 20 punktów odblokowujesz też specjalną premię umiejętności.

Listę wszystkich umiejętności znajdziesz na osobnej stronie naszego poradnika.

Odblokowanie nowych perków

Perki zostały podzielone na trzy poziomy (tiery) - po wydaniu pięciu punktów na jednym poziomie, otrzymujesz dostęp do kolejnego. Każdy perk kosztuje jeden punkt, ale punkt perku otrzymujesz co dwa poziomy postaci.

Wszystkie perki w The Outer Worlds zostały przedstawione tutaj.

Najlepsze perki na start

W grze istnieje kilka perków pasujących do większości buildów postaci - można je nazwać najlepszymi perkami na start. Na początku rozgrywki zwróć uwagę na poniższe perki:

 1. Wytrwałość (Toughness) - zwiększa maksymalne zdrowie o 50%.
 2. Osioł juczny (Pack Mule) - zapewnia 50kg dodatkowego udźwigu postaci.
 3. Żniwiarz (Harvester) - sprawia, że po każdym zabiciu odzyskujesz 15% zdrowia.

Temat został szerzej opisany na osobnej stronie poradnika - "Jakie perki wybrać na start?".

Resetowanie rozwoju postaci

Pamiętaj, że w każdym momencie rozgrywki możesz zresetować rozwój postaci - jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz sprawdzić inny build. Wystarczy, że udasz się do swojego statku kosmicznego, a następnie skierujesz się do górnej części lewego pomieszczenia. Tam znajdziesz urządzenie, które po wydaniu 500 bitów, przywróci Ci wszystkie punkty umiejętności oraz perków.

Jeśli nie możesz odnaleźć wspomnianego urządzenia - zajrzyj tutaj. Na stronie znajduje się szczegółowy opis i pomocnicze zdjęcia.

Walka

Walczyć możesz na kilka różnych sposobów. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Walczyć możesz na kilka różnych sposobów.

Całkowite uniknięcie konfrontacji jest niezwykle trudne - warto więc dowiedzieć się, jak walczyć w The Outer Worlds. Poniższe porady ułatwią Ci bitwy, niezależnie od sposobu rozgrywki. Znajdziesz tu informacje jak się leczyć, jak działa taktyczne spowolnienie czasu czy jakie typy obrażeń istnieją w grze.

Temat walki został również poruszony na osobnej stronie naszego poradnika - "Walka".

Regeneracja zdrowia

Zdrowie regeneruje się automatycznie, ale tylko poza walką. W czasie walki musisz korzystać z przedmiotu o nazwie Adreno - znajdziesz go w świecie gry oraz u handlarzy. Jest to inhalator, który po użyciu, natychmiastowo przywróci Ci część zdrowia. Możesz go użyć poprzez wciśnięcie następującego przycisku:

Platforma

Przycisk

PC

Xbox One - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

Xbox One

PlayStation 4 - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

PlayStation 4

Więcej porad dotyczących zdrowia i leczenia znajdziesz na osobnej stronie - Jak regenerować zdrowie - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

Więcej porad dotyczących zdrowia i leczenia znajdziesz na osobnej stronie - "Jak regenerować zdrowie?".

Typy obrażeń

Każda broń posiada konkretny typ obrażeń - możesz to sprawdzić w ekwipunku. Skuteczność danego typu obrażeń zależy od przeciwnika, więc warto mieć stały dostęp do przynajmniej dwóch typów obrażeń. Dokładny podział jest następujący:

 1. Fizyczne - skuteczne przeciw przeciwnikom bez pancerza.
 2. Promienie N - obrażenia przeszywające pancerz przeciwnika.
 3. Plazma - najlepiej sprawdza się przeciw ludziom, najgorzej przeciw modlizaurom.
 4. Porażenie prądem - najbardziej skuteczne wobec automaszyn.
 5. Substancje żrące - silne przeciwko opancerzonym wrogom.

Taktyczne spowolnienie czasu

Taktyczne spowolnienie czasu ułatwia walkę. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Taktyczne spowolnienie czasu ułatwia walkę.

Taktyczne spowolnienie czasu w The Outer Worlds jest świetnym sposobem na zdobycie przewagi podczas walki - dzięki niemu bez problemu trafisz w słabe punkty przeciwnika. Nacelowanie na wroga w tym trybie sprawi, że ujrzysz kilka przydatnych informacji - zdrowie, pancerz oraz krótki opis wroga. Oczywiście nie możesz bez przerwy korzystać z taktycznego spowolnienia czasu. Jest to ograniczone fioletowym paskiem TSC (lewy górny róg ekranu) - pasek zmniejsza się, gdy korzystasz z TSC i regeneruje, gdy jesteś poza trybem TSC.

Aby uruchomić taktyczne spowolnienie czasu wystarczy użyć odpowiedniego przycisku:

Platforma

Przycisk

PC

PlayStation 4 - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

PlayStation 4

Xbox One - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

Xbox One

Zawsze warto mieć pod ręką broń do walki wręcz - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

Walka wręcz i blokowanie ciosów

Zawsze warto mieć pod ręką broń do walki wręcz. Nawet jeśli głównie korzystasz z broni dystansowych, często trafisz na sytuację, w której wrogowie się do Ciebie zbliżą. W grze dostępne są cztery sloty na broń, więc jeden z nich przeznacz na broń do walki wręcz. Dzięki temu lepiej poradzisz sobie w bezpośrednich konfrontacjach, a poza tym będziesz mógł blokować ciosy i tym samym niwelować otrzymane obrażenia.

Towarzysze

W The Outer Worlds dostępnych jest sześciu towarzyszy. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
W The Outer Worlds dostępnych jest sześciu towarzyszy.

Towarzysze w The Outer Worlds są bardzo przydatni dla początkujących graczy. Wspierają podczas walki, a także wzmacniają umiejętności Twojego bohatera (minusem jest mniejsza ilość doświadczenia zdobytego za zabitych wrogów). W jednym momencie możesz podróżować z dwoma towarzyszami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby odblokować wszystkich towarzyszy - skład drużyny możesz zmienić na statku kosmicznym.

Wszyscy towarzysze

W grze spotkasz łącznie sześciu towarzyszy - Parvati, Vicar Max, Felix, Ellie, Nyoko oraz SAM. Odblokowanie ich wiąże się z wykonywaniem zadań - wszystkie zadania towarzyszy znajdziesz tutaj.

Jak szybko i łatwo zdobyć pierwszego towarzysza? Zajrzyj na osobną stronę naszego poradnika.

Rozkazywanie towarzyszom

Towarzyszom możesz wydawać podstawowe rozkazy. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Towarzyszom możesz wydawać podstawowe rozkazy.

Swojej drużynie możesz wydawać podstawowe polecenia. Są to rozkazy poruszania się, ataku, a także użycia specjalnych zdolności. Menu poleceń ujrzysz w lewym dolnym rogu ekranu.

Specjalne zdolności towarzyszy

Warto wiedzieć, że po rozwinięciu umiejętności Inspirowanie na minimum 20 poziom, Twoi bohaterowie odblokowują możliwość używania specjalnych zdolności. Każdy towarzysz dysponuje unikalną zdolnością.

Podróżowanie bez towarzyszy

Podróżowanie w samotności również jest możliwe. Jeśli wolisz eksplorować świat bez towarzyszy, koniecznie zainwestuj w perk Samotny wilk (Lone Wolf), który zwiększa Twoje obrażenia o 25%, jeśli nie posiadasz drużyny.

Najczęściej zadawane pytania

Poniższe pytania i odpowiedzi rozwiną wiele wątpliwości. - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry
Poniższe pytania i odpowiedzi rozwiną wiele wątpliwości.

Końcowa zawartość strony zawiera najczęściej zadawane pytania. Znajdziesz tu odpowiedzi na techniczne pytania (jak zmienić język gry czy jakie są wymagania sprzętowe The Outer Worlds), ale i takie związane bezpośrednio z rozgrywką - jak schować broń, jak leczyć towarzyszy czy jak zdjąć hełm towarzysza w The Outer Worlds.

Jak zmienić język gry?

Zmiana języka gry jest możliwa w ustawieniach, ale tylko jeśli wejdziesz tam z poziomu głównego menu (a nie w trakcie rozgrywki). Warto dodać, że na wersji PC, opcja zmiany języka znajduje się w ustawianiach związanych z dźwiękiem.

Jak schować broń?

Chowanie broni w The Outer Worlds odbywa się poprzez przytrzymanie przycisku interakcji. Domyślne klawisze interakcji są następujące:

Platforma

Przycisk

PC

Xbox One - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

Xbox One

PlayStation 4 - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

PlayStation 4

Usunięcie hełmu towarzysza odbywa się w ustawieniach gry - Porady dla początkujących | The Outer Worlds - The Outer Worlds - poradnik do gry

Jak zdjąć hełm towarzysza?

Usunięcie hełmu towarzysza odbywa się w ustawieniach gry. Dokładnie jest to zakładka "Rozgrywka (Gameplay)", a następnie opcja "Pokazuj hełm towarzysza (Show Companion Helmet)". Opcje możesz dowolnie zmieniać w każdym momencie rozgrywki.

Jak spać?

W The Outer Worlds możesz spać na dowolnym łóżku. Różnica występuje grając na poziomie trudności Supernova - wtedy spanie jest możliwe tylko na pokładzie Twojego statku kosmicznego.

Więcej informacji o odpoczynku znajdziesz na stronie "Jak i gdzie spać?".

Jak przechowywać przedmioty?

Przedmioty możesz przechowywać w dowolnym pojemniku w świecie gry - rzeczy nie znikną, dopóki ich stamtąd nie zabierzesz. Najlepiej jednak chować je na statku kosmicznym, do którego łatwo dostaniesz się dzięki szybkiej podróży.

Więcej o przechowywaniu przedmiotów w The Outer Worlds przeczytasz tutaj.

Jak leczyć towarzyszy?

Jeśli rozwiniesz umiejętność Determinacja na minimum 20 poziom, to po użyciu inhalatora Adreno, Twoi towarzysze otrzymują 30% efektu leczącego. Działanie to możesz jeszcze zwiększyć rozwijając umiejętność Determinacja na minimum 60 poziom.

Czy w grze są mikropłatności?

Odpowiedź jest krótka - w The Outer Worlds nie ma mikropłatności. Za prawdziwe pieniądze nie możesz wykupić lepszej broni czy odblokować nowych umiejętności i perków.

Kwestia mikropłatności została też poruszona na osobnej stronie naszego poradnika.

Jakie są wymagania sprzętowe?

Znajomość wymagań sprzętowych pozwoli odpowiedzieć na pytanie - czy The Outer Worlds mi pójdzie? Pełne wymagania sprzętowe (minimalne i polecane) znajdziesz poniżej.

Minimalne wymagania sprzętowe gry The Outer Worlds:

 1. Procesor: Intel Core i3-3225 lub AMD Phenom II X6 1100T
 2. Karta graficzna: Nvidia GTX 650 Ti lub AMD HD 7850
 3. Pamięć RAM: 4 GB RAM
 4. Miejsce na dysku: 40 GB
 5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 / 8 / 10

Rekomendowane wymagania sprzętowe gry The Outer Worlds:

 1. Procesor: Intel Core i7-7700K  lub Ryzen 5 1600
 2. Karta graficzna: GeForce GTX 1060 6GB lub Radeon RX 470
 3. Pamięć RAM: 8 GB RAM
 4. Miejsce na dysku: 4 GB
 5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 / 8 / 10