Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Porady na start | Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint poradnik, tipy

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint to dość wymagająca produkcja, szczególnie podczas rozgrywki na wyższych poziomach trudności, jak i podczas zabawy solo, gdzie nie możemy liczyć na niczyje wsparcie. Niniejszy rozdział przedstawia listę porad, które przydadzą się zarówno początkującym graczom, jak i tym bardziej obeznanym z produkcją.

Skradanie, skradanie i jeszcze raz skradanie

Wykorzystaj mnogość przeszkód terenowych, by przyczaić się na wroga. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Wykorzystaj mnogość przeszkód terenowych, by przyczaić się na wroga.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint to produkcja, która olbrzymi nacisk kładzie na element skradania się. Nie sprawdzi się tutaj agresywna taktyka, która zakłada robienie jak największej rozróby - zamiast tego warto skupić się na cichym podchodzeniu do celu i eliminowaniu wrogów pojedynczymi strzałami w głowę.

Korzystaj z możliwości przenoszenia cia

Nie jest to może poziom serii Hitman, lecz także w Breakpoint można przenosić ciała zabitych wrogów i warto z tej mechaniki korzystać, by np. usuwać trupa z trasy przemarszu innego wrogiego żołnierza. W ten sposób zmniejszysz szansę na wszczęcie alarmu i znacząco ułatwisz sobie zadanie oczyszczenia danej lokalizacji.

Obserwuj niebo

Drony wroga patrolujące okolice to irytujący element rozgrywki. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Drony wroga patrolujące okolice to irytujący element rozgrywki.

Teren mapy regularnie patrolowany jest przez wrogie śmigłowce i drony. O ile namierzenie przez wrogi śmigłowiec nie jest problematyczne - gdyż najwyżej ściągnie na ciebie uwagę pobliskich wrogów - o tyle sprawa z dronem jest już poważna. Gdy dron cię namierzy, ściągnie na pole walki najemników, Wilki, którzy są znacznie groźniejsi od regularnych wrogów. Dodatkowo, dron zakłócał będzie sygnał, co spowodowuje, między innymi, wyłączenie mini-mapy, utrudniając nawigowanie. Gdy na niebie zobaczysz śmigłowiec bądź drona, skryj się za przeszkodą bądź wewnątrz zarośli i poczekaj, aż odleci.

Korzystaj z kamuflażu

Mechanika kamuflażu pozwala postaci wtopić się w otoczenie, stając się niewidocznym dla wroga. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Mechanika kamuflażu pozwala postaci wtopić się w otoczenie, stając się niewidocznym dla wroga.

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint pozwala w dużym stopniu ukrywać postać. Możesz skryć się za jedną z wielu przeszkód terenowych. możesz jednak wykorzystać zarośla. Gdy postać się w nich skryje, ekran lekko przyciemni się, co oznaczać będzie, że jesteś praktycznie niewidoczny dla wrogich żołnierzy - zobaczą cię tylko wtedy, gdy praktycznie na ciebie wejdą. Można także wykorzystać z możliwości nałożenia na postać kamuflażu - w tym celu wystarczy położyć się na ziemi, gdzie jest błoto czy śnieg i wcisnąć stosowny przycisk wyświetlany na ekranie - postać "wtopi się" w podłoże, dając efekt jak podczas siedzenia w zaroślach.

Korzystaj z broni z tłumikiem

Zakładanie na broń tłumika zmniejsza zadawane przez nią obrażenia, jednak pozwala na w miarę bezszelestną eliminację wrogów. Dzięki temu bez większych problemów oczyścisz mniejszą placówkę wroga bez wszczynania alarmu. Pamiętaj jednak, że tłumik nie wycisza całkowicie broni - wróg oddalony o kilkanaście metrów od miejsca strzału i tak go usłyszy.

Uwaga - tłumik nakładać można na broń płynnie podczas celowania z niej, wystarczy wcisnąć stosowny przycisk wyświetlony na ekranie, a po kilku sekundach zostanie on zamontowany bądź zdemontowany.

Wykorzystuj własnego drona

Zawsze korzystaj z drona, by namierzyć pozycję wrogów. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Zawsze korzystaj z drona, by namierzyć pozycję wrogów.

Możliwość korzystania z drona odblokowuje się po pierwszej wizycie w placówce ruchu oporu. Dzięki niemu będziesz w prosty sposób w stanie oznaczać pozycje wrogów (za co otrzymasz także punkty doświadczenia, po odblokowaniu stosownej zdolności) bez narażania się na wykrycie. Warto wykorzystać drona do eksploracji mapy - skupienie jego "wzroku" na znaku "?" widocznym gdzieś w oddali pozwoli Ci odkryć to miejsce na mapie świata.

Oznaczaj wrogów

Wrogów oznaczać możesz samodzielnie, utrzymując na nich przez krótką chwilę celownik, bądź przy pomocy drona. Dzięki temu cały czas widzieć będziesz ich pozycje, co znacząco ułatwi oczyszczanie danej lokalizacji. Zwróć także uwagę na kolor ikonki nad ich głowami - biały oznacza wroga, który jest kompletnie nieświadomy zagrożenia, kolor żółty pojawia się, gdy wróg został zaalarmowany (np. usłyszał strzał bądź znalazł zwłoki), czerwony zaś wtedy, gdy wróg wie gdzie jesteś i rozpoczyna atak.

Regularnie oczyszczaj małe skupiska wrogów

Na mapie świata dosłownie co krok natrafisz na małe skupiska wrogów, patrolujących okolicę bądź stojących przy samochodzie czy motorze, liczące od 2 do 5 żołnierzy. Warto eliminować takie grupki - dzięki temu zyskasz kilkaset punktów doświadczenia, nie ryzykując przy tym jakąkolwiek szansą na wszczęcie alarmu.

Eksploruj mapę

Eksploracja mapy pozwoli Ci na znalezienie wielu użytecznych przedmiotów. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Eksploracja mapy pozwoli Ci na znalezienie wielu użytecznych przedmiotów.

Nawet, jeśli zależy Ci wyłącznie na głównej linii fabularnej i nie chcesz wykonywać zadań pobocznych, warto pamiętać o eksploracji mapy. Podczas przemierzania terenów wyspy natrafisz na wspomniane wcześniej grupki wrogów czy lokacje, w których znajdziesz pojemniki z ekwipunkiem czy grową walutą - warto zaglądać do takich miejsc, by pozyskać dodatkowe przedmioty i surowce.

Odkrywaj miejsca do biwakowania

Miejsca do biwakowania znaleźć można po dymie unoszącym się z ich centrum. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Miejsca do biwakowania znaleźć można po dymie unoszącym się z ich centrum.

Miejsca do biwakowania (Bivouac) to rozsiane po mapie punkty, w których postać może odpocząć. Nieodkryte miejsca tego typu łatwo zlokalizować po dymie unoszącym się z ich centrum. Gdy odblokujesz to miejsce (wystarczy się do niego zbliżyć bądź zlokalizować przy pomocy drona / lornetki), będziesz w stanie rozpocząć biwakowanie. Daje to kilka korzyści, mianowicie:

  • Pozwala odpocząć postaci - pasek wytrzymałości będzie wolniej się wyczerpywał.
  • Pozwala aktywować jedno z wielu wzmocnień (np. premia do zdobywanych punktów doświadczenia), zmienić klasę postaci czy skorzystać ze sklepu, by wymienić ekwipunek bądź zakupić pojazd.
  • Pozwala na zmianę czasu gry - możesz wybrać godzinę, w której odpoczynek zakończy się. Przydaje się wtedy gdy, na przykład, chcesz zaatakować placówkę wroga nocą.
  • Służy, jako miejsce do szybkiej podróży - między tymi punktami można swobodnie przenosić się z poziomu mapy, znacząco skracając sobie podróż z punktu A do punktu B.

Warto odblokowywać te punkty gdy tylko na nie trafisz - na przykład podczas jazdy / lotu do punktu z misją.

Pilnuj paska wytrzymałości

Pasek wytrzymałości (Stamina) pojawia się u dołu ekranu, gdy wykonujesz jakąś męczącą czynność - sprint, wspinaczka czy zbieg ze zbocza. Pilnuj jego stanu - gdy wyczerpie się podczas sprintu, nie będziesz w stanie dłużej kontynuować szybkiego przemieszczania się. Największy problem pojawia się podczas zbiegania ze zbocza góry - gdy wytrzymałość wyczerpie się w takim momencie, postać po prostu przewróci się, zacznie turlać, odnosząc przy tym obrażenia i ryzykując nawet śmiercią.

Regularnie wymieniaj ekwipunek

Regularna wymiana ekwipunku pozwoli postaci być skutecznej na polu walki. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Regularna wymiana ekwipunku pozwoli postaci być skutecznej na polu walki.

Wzorem serii The Division, Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint stawia na system ekwipunku oparty na poziomach. Poziomy przedmiotów są następnie sumowane, by pokazać ogólny poziom sprzętu postaci. Od tego poziomu zależy z kolei to, jakie przedmioty będziesz zdobywać (na ogół o kilka poziomów wyższe, niż poziom postaci), a także ogólna siła postaci - to ile zadawać będzie obrażeń i jak wytrzymała będzie na ogień wroga. Warto więc regularnie wymieniać stary ekwipunek, by podnosić poziom sprzętu postaci.

Odpowiednio dobierz broń

Lwia część starć rozgrywana jest tutaj na otwartych terenach, świetnie więc sprawdzają się karabiny szturmowe i snajperki, pozwalające na prowadzenie ognia z dużej odległości. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z broni do walki na krótkim-średnim dystansie (jak pistolet maszynowy, strzelba czy karabin szturmowy) i drugiej do walki na daleki dystans (celny karabin szturmowy bądź snajperka) - dzięki temu będziesz w stanie skutecznie walczyć na każdym dystansie.

Modyfikuj i ulepszaj broń

Modyfikacja ekwipunku jest czynnością prostą, daje jednak wymierne efekty. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Modyfikacja ekwipunku jest czynnością prostą, daje jednak wymierne efekty.

Większość broni w grze można modyfikować, dokładając do nie inne rodzaje celowników, tłumiki i inne elementy wpływające na ilość zadawanych obrażeń, stabilność czy pojemność magazynku. Kolejne modyfikacje odblokowywane są wraz z postępami w grze, warto na bieżąco je sprawdzać i dobierać odpowiednie dla siebie.

Dodatkowo, bronie można też ulepszać - każde takie ulepszenie zwiększa parametry broni, tj. ilość zadawanych obrażeń, celność czy szybkość przeładowania. Ulepszeń dokonuje się nie tyle w obrębie danej broni, co typu broni - ulepszenie konkretnej wersji karabinu szturmowego sprawi, iż taki sam egzemplarz ale, na przykład, o lepszych parametrach, również będzie ulepszony.

Uwaga - modyfikacji i ulepszeń dokonuje się z poziomu okna wyposażenia. Wystarczy zaznaczyć broń i wcisnąć widoczny na ekranie przycisk, by otworzyć okno modyfikacji.

Przetestuj wszystkie klasy postaci

W grze dostępne są póki co 4 klasy postaci - Assault, Field Medic, Panther i Sharpshooter - każdą z nich inaczej się gra, gdyż daje premie do innego rodzaju uzbrojenia bądź skupia się wokół walki na konkretnym dystansie. Warto przetestować wszystkie dostępne w grze klasy postaci i wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada.

Uwaga - klasy postaci zmieniać można podczas biwakowania, czy to w miejscach do biwakowania rozsianych po mapie czy w placówce ruchu oporu w Erewhon.

Odblokowuj odpowiednie umiejętności

Warto odpowiednio rozplanować rozwój postaci. - Porady na start | Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - Tom Clancys Ghost Recon Breakpoint - poradnik do gry
Warto odpowiednio rozplanować rozwój postaci.

W grze zaimplementowany jest prosty system rozwoju postaci - za zabijanie wrogów i wykonywanie zadań otrzymywać będziesz punkty doświadczenia, które podnosić będą poziom postaci i odblokowywać punkty zdolności do rozdysponowania. Te wykorzystać możesz, by odblokowywać nowe zdolności. Tych jest w grze kilkadziesiąt i różnią się pomiędzy sobą użytecznością. Warto dwa razy zastanowić się przed odblokowaniem danej zdolności, czy nie lepiej wykorzystać punkt na coś innego.

Uwaga - listę umiejętności, które warto odblokować na początku rozgrywki, znajdziesz w oddzielnym rozdziale tego poradnika.