Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry

Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry

Jeden pierścień, by wszystkie zniewolić. Poradnik do gry Shadow of War to rozbudowany i kompletny opis przejścia oraz praktyczny przewodnik po mechanice gry. Poznasz tu tajniki walki wręcz, a także skradania oraz odkryjesz wiele największych sekretów gry Middle-earth: Shadow of Mordor.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2022

Poradnik do gry Sródziemie Cień Wojny szczegółowo omawia jej najważniejsze elementy, a także oferuje rozbudowany opis przejścia wszystkich dostępnych zadań. Początkowe rozdziały niniejszego poradnika skupiają się na omówieniu najistotniejszych kwestii związanych z walką wręcz, walką dystansową, atakami skrytobójczymi oraz eksploracją świata.

Dalsza część poradnika to m.in. bogato ilustrowany opis przejścia, który pozwoli ci bezproblemowo ukończyć grę. Poznasz sposób na przechodzenie kolejnych zadań głównych oraz dowiesz się jak odblokować i ukończyć wszystkie misje poboczne. Wiele rozdziałów zostało poświęconych na to, by jak najlepiej omówić ukryte sekrety w grze i ułatwić dotarcie do nich.

W poradniku dowiesz się jak rozwinąć Taliona tak, by stał się prawdziwą maszyną do zabijania. Dowiesz się również się wszystkiego o najlepszym ekwipunku oraz metod na zdobycie klejnotów. Wiele miejsca zostało również poświęconych na dokładny opis mechanizmów rozwoju i podbijania fortec. Poradnik zamykają strony z omówieniem dodatkowych wyzwań oraz możliwymi trofeami do odblokowania.

Śródziemie Cień Wojny: Szybkie porady na start

Oto kilka podstawowych porad na start dla osób rozpoczynających swoją przygodę z grą:

 1. Platynę możesz zdobyć na dowolnym poziomie trudności. Jeśli chcesz maksymalnie ułatwić sobie jej odblokowanie, to możesz wybrać najniższy poziom trudności. Ułatwi ci on przede wszystkim pokonywanie bossów, przejmowanie twierdz i odnoszenie zwycięstw w Wojnach Cieni.
 2. Jak najwcześniej odblokuj mechanikę zarządzania armią orków. Wykonuj po prostu początkowe misje fabularne aż w trakcie rozgrywania drugiego aktu kampanii odblokujesz funkcję dowodzenia własną armią. Otworzy przed tobą wiele nowych możliwości.
 3. Zrekrutuj silnego orka i mianuj go na ochroniarza Taliona. Dysponowanie dobrym ochroniarzem może zmniejszyć ryzyko zgonu po tym jak główny bohater zostanie otoczony i/lub osłabiony przez grupę wymagających przeciwników.
 4. Rozglądaj się za dobrymi orkami do zrekrutowania. Im silniejszy dany ork, tym bardziej przydatny może być dla ciebie jeśli zdołasz go pomyślnie zdominować i zrekrutować. Dysponowanie dobrymi orkami docenisz przede wszystkim podczas walk na arenie i oblężeń fortów.
 5. Nie sugeruj się wyłącznie poziomem jakości elementu ekwipunku. Przedmioty w grze podzielone są na kilka kategorii jakości (np. rzadkie, legendarne), które różnią się między sobą kolorami. Rzadszy przedmiot w teorii powinien być lepszy od przedmiotu niższego poziomu, ale nie jest to regułą. Staraj się zawsze porównywać statystyki przedmiotów żeby mieć pewność, że skorzystasz na podmianie elementu ekwipunku na inny.
 6. Wybieraj najbardziej pomocne ulepszenia umiejętności. Do każdej z odblokowanych umiejętności możesz w danym momencie mieć ustawione tylko jedno ulepszenie. Staraj się je dobierać w zależności od preferowanego stylu gry oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, specyfiki danej misji.

Więcej wskazówek i podpowiedzi znajdziesz na stronie Porady ogólne.

Śródziemie Cień Wojny: Wszystkie główne misje gry

W grze Śródziemie Cień Wojny do zaliczenia są prolog, trzy główny kampanii oraz epilog, który pierwotnie nazywany był Wojnami Cieniami. Wszystkie zadania fabularne znajdziesz w naszym opisie przejścia gry. Oto lista głównych questów:

Prolog - Nowy Pierścień

 1. Prolog

Akt 1 - Oblężenie Minas Ithil

 1. Drużyna
 2. Oczy Saurona / Cienie przeszłości
 3. Kamień widzenia
 4. Ostrze w ciemnościach
 5. Ziemia niczyja
 6. Deszcz strzał
 7. Brama zdrajców
 8. Arena
 9. Nim nastanie świt
 10. Upadek

Akt 2 - Dojście do władzy

 1. Pierścień Władzy
 2. Dzika natura
 3. Oczy Czarnoksiężnika
 4. Podbój Nurnen
 5. Trzy wieże
 6. Doły
 7. Sprzymierzeńcy
 8. Krwawy sport
 9. Bez zaproszenia
 10. Wybrańcy
 11. Cena wojny
 12. Rytuał
 13. Zguba Carnan
 14. Do Gorgoroth
 15. Zastygły Płomień
 16. Fetor niesiony przez wiatr
 17. Najlepsza obrona
 18. Uszkodzony
 19. Zguba
 20. Zatruta droga
 21. Zwiady
 22. Los gorszy od śmierci
 23. Ghule i graugi
 24. Płonący las
 25. Szczęście się odwróciło
 26. Ogień z lodu
 27. Podbój Gorgoroth
 28. Wieża Czarnoksiężnika
 29. Armia umarłych
 30. Plaga
 31. Ogień i furia
 32. Ożywieńcy

Akt 3 - Cień i płomień

 1. Świetlisty Władca

Akt 4 - Epilog / Wojny Cieni

 1. Wojny Cieni / Epilog - prawdziwe zakończenie gry

Śródziemie Cień Wojny: Sekrety i znajdźki

Gra Śródziemie: Cień Wojny nie posiada bardzo dużej liczby sekretów, aczkolwiek z docieraniem do znajdziek i wykonywaniem powiązanych z nich zagadek wiążą się liczne nagrody - mogą to być np - Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry

Gra Śródziemie: Cień Wojny nie posiada bardzo dużej liczby sekretów, aczkolwiek z docieraniem do znajdziek i wykonywaniem powiązanych z nich zagadek wiążą się liczne nagrody - mogą to być np. nowe umiejętności czy trofea.

Oto główne odmiany sekretów i znajdziek w grze:

 1. Wieże Haedir - Możesz wspiąć się i "oczyścić" każdą z wież. Pozwoli ci to na odkrycie pozostałych odmian znajdziek z danego regionu mapy.
 2. Nici przeznaczenia - Talion może odnajdywać roztrzaskane fragmenty wspomnień Szeloby. Można je następnie łączyć dzięki zaliczaniu prostych mini-gier.
 3. Gondorskie artefakty - Po dotarciu do każdego takiego sekretu możesz go podnieść i wysłuchać związaną z nim historię. Skompletowanie artefaktów z kolekcji nagrodzone zostanie umiejętnością.
 4. Drzwi Ithildinu - Talion może odnajdywać słowa runiczne i docierać z nimi do specjalnych drzwi po to żeby je umieścić w odpowiednich miejscach. Otwieranie drzwi ithildinu nagradzane jest legendarnym wyposażeniem.

Śródziemie Cień Wojny: Wszyscy bossowie

W trakcie przechodzenia gry Śródziemie Cień Wojny możesz natrafiać na bossów, którzy są o wiele bardziej wymagający od standardowych przeciwników - Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry Śródziemie Cień Wojny możesz natrafiać na bossów, którzy są o wiele bardziej wymagający od standardowych przeciwników. Omówienia walk z bossami znajdziesz w naszym opisie przejścia gry:

 1. Pierwszy wódz orków - Stacza się z nim pojedynek na arenie. Przejdź do opisu przejścia misji 7 - Deszcz strzał.
 2. Konfrontacja z nazgulami - Do walk z nimi dochodzi podczas próby obrony Minas Ithil. Przejdź do opisu przejścia misji 11 - Upadek.
 3. Duch Carnan - Pojawi się on pod kilkoma różnymi postaciami. Przejdź do opisu przejścia misji 13 - Dzika natura.
 4. Tar Goroth - Starcie ma miejsce po rozprawieniu się z akolitami Saurona. Przejdź do opisu przejścia misji 24 - Zguba Carnan.
 5. Tar Goroth - drugie starcie - Musisz ponownie pokonać Balroga wykorzystując pomoc ducha Carnan. Przejdź do opisu przejścia misji 26 - Zastygły Płomień.
 6. Bruz - Przebywa on w jaskini orków. Przejdź do opisu przejścia misji 33 - Los gorszy od śmierci.
 7. Zog - Oprócz pokonania go trzeba powstrzymać uwolnienie Balroga. Przejdź do opisu przejścia misji 37 - Ogień z lodu.
 8. Suladan - Jest on jednym z upiorów pierścienia. Przejdź do opisu przejścia misji 39 - Wieża Czarnoksiężnika.
 9. Wskrzeszony Zog - Trzeba też zniszczyć totemy nekromanty. Przejdź do opisu przejścia misji 40 - Armia umarłych.
 10. Helm Żelaznoręki - Talion musi również ocalić fortecę Seregost. Przejdź do opisu przejścia misji 41 - Plaga oraz 42 - Ogień i furia.
 11. Isildur - To kolejny upiór pierścienia do pokonania. Przejdź do opisu przejścia misji 43 - Ożywieńcy.
 12. Witch-king - To jeden z końcowych bossów gry. Przejdź do opisu przejścia misji 44 - Świetlisty Władca.
 13. Sauron - To końcowy boss trzeciego aktu kampanii. Przejdź do opisu przejścia misji 44 - Świetlisty Władca.

Śródziemie Cień Wojny: Trofea i platyna - poradnik

W grze Śródziemie Cień Wojny możesz zdobyć 53 trofea podstawowej zawartości oraz 20 trofeów dodatkowej zawartości powiązanych z fabularnymi DLC. Gra oferuje oczywiście możliwość odblokowania platynowego trofeum, ale dotyczy to tylko wersji na PS4.

Platyna w Śródziemie Cień Wojny nie jest bardzo trudna do zdobycia, choć może być czasochłonna. Oprócz trofeów związanych z postępami w kampanii fabularnej, rozwijaniu postaci i odnajdywaniu sekretów wiele z nich powiązanych jest z mechaniką zarządzania własną armią orków. Warto starać się na bieżąco nimi zajmować, zwłaszcza że kilka z nich można przegapić. Dużym ułatwieniem jest na szczęście to, że na potrzeby zdobycia platyny grę można przechodzić na dowolnym poziomie trudności, także najniższym.

Nasz poradnik trofeowy znajdziesz tutaj.

Śródziemie Cień Wojny: Długość gry

Główna kampania gry Śródziemie Cień Wojny starcza na około 20 godzin, przy czym mowa jest tu wyłącznie o prologu i rozdziałach 1-3. Wartość ta nie uwzględnia epilogu zwanego również Wojnami Cieni. Nawet po zmianach, których dokonano jakiś czas po premierze gry, ukończenie Wojen Cieni może zająć kilkanaście godzin.

Jeśli masz w planach zdobycie platynowego trofeum w grze, to podaną wcześniej wartość powinieneś podwoić. Licz się więc z tym, że ukończenie gry w 100% zajmie około 40 godzin. Komplet informacji na temat tego ile czasu może zająć przejście Cienia Wojny znajdziesz na osobnej stronie Długość gry.

Śródziemie Cień Wojny: Wymagania sprzętowe PC

 1. System operacyjny: Windows 7 SP1 lub nowszy
 2. Procesor: AMD FX-4350, 4.2 GHz / Intel Core i5-2300, 2.80 GHz
 3. Pamięć: 6 GB RAM
 4. Karta graficzna: AMD HD 7870, 2 GB / NVIDIA GTX 660, 2 GB
 5. DirectX: Wersja 11
 6. Sieć: Szerokopasmowe połączenie z internetem
 7. Miejsce na dysku: 70 GB dostępnej przestrzeni

Podane wymagania są minimalnymi, czyli takimi, które wystarczą do uruchomienia gry w niskich detalach i niskiej rozdzielczości. Na stronie Wymagania sprzętowe znajdziesz także zalecane wymagania sprzętowe oraz informacje o wymaganiach wersji na konsolę PS4.

Śródziemie Cień Wojny: Edycje gry

Gra Śródziemie Cień Wojny sprzedawana jest w dwóch wersjach:

Edycja standardowa zawiera wyłącznie podstawową grę.

Edycja ostateczna zadebiutowała w sierpniu 2018 roku - Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry

Edycja ostateczna zadebiutowała w sierpniu 2018 roku. Oprócz głównej kampanii zawiera również:

 1. Rozszerzenie fabularne Pustkowie Mordoru
 2. Rozszerzenie fabularne Ostrze Galadrieli
 3. Rozszerzenie Plemię Rzezi - Nemezis
 4. Rozszerzenie Plemię Rozboju - Nemezis

Jeśli masz podstawową wersję gry, to możesz oddzielnie zakupić przepustkę do rozszerzeń. Zaktualizuje ona grę do edycji ostatecznej.

Wersja polska

Gra Śródziemie Cień Wojny oferowana jest w polskiej kinowej wersji językowej. Na język polski przetłumaczone zostały wyłącznie napisy, zaś dubbing pozostał oryginalny angielski.

Autor Poradnika

Grzegorz Misztal


Informacje o Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 87, ilustracje: 153 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 10 października 2017, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 10 października 2017, odwiedź Opis przejścia

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Śródziemie: Cień Wojny - poradnik do gry