Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 15 - poradnik do gry

Farming Simulator 15 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla Farming Simulator 15 poradnik

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2019

Zapewnienie słomy zapewni nieznaczny wzrost wydajności. Rozpocznie się także produkcja obornika. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Zapewnienie słomy zapewni nieznaczny wzrost wydajności. Rozpocznie się także produkcja obornika.

Łaciate to ostatni, najdroższy, ale w późniejszej fazie przynoszący też największe zyski rodzaj zwierząt, jakie można hodować. Analogicznie jak w poprzednich przypadkach zakupiona krowa od razu trafia do obory. Mućki są bardzo wybredne, jeśli chodzi o pożywienie i warunki bytowe, dlatego też hodowla ta jest najbardziej absorbującą ze wszystkich.

Pielęgnacja

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest zapewnienie krowom słomy. Potrzebne do tego będą oczywiście żniwa, a także przyczepa samozbierająca (Euroboss 330T za 27 000$). Pamiętaj o włączeniu pokosu słomy w kombajnie [,]. Po zebraniu słomy zawieź ją w miejsce hodowli krów, a następnie wyładuj do ich koryt (w drewnianym budynku). Dzięki temu produktywność krów nieco wzrośnie z 5% do 14%. Ważniejsze jest jednak to, że łaciate zaczną produkować obornik, którego możesz następnie użyć do użyźniania pól.

Ładowanie wozu asenizacyjnego. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Ładowanie wozu asenizacyjnego.

Krowy zapewniają także płynny obornik (gnojówkę) - możesz go załadować na wóz asenizacyjny. Produkcja rozpoczyna się automatycznie, nie jest potrzebne zapewnienie dodatkowej wygody łaciatym.

Zakup pola przy większej hodowli. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Zakup pola przy większej hodowli.

Kolejną istotną rzeczą jest rozpoczęcie procesu karmienia. Krowy można karmić na trzy sposoby - samą trawą lub kiszonką, trawą oraz kiszonką, a także specjalną mieszanką (słomy, siana oraz kiszonki). Na początek zadbaj o zapewnienie odpowiedniej ilości trawy, gdyż jest to najprostsze do zrobienia. Na tym etapie rozgrywki powinieneś mieć już kosiarkę, a także przyczepę samozbierającą. Do nakarmienia krów wystarczy początkowo skoszenie okolicznych łąk, gdzie trawy jest pod dostatkiem. Koryto znajdziesz na otwartej przestrzeni, po przejechaniu przez oborę. W późniejszej fazie przyda się zakupienie pola nr 40 (Bjornholm, koszt: 78 300$). Zapewni to trwałą dostawę trawy, niedaleko od hodowli.

Do wytworzenia kiszonki potrzeba dużo trawy. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Do wytworzenia kiszonki potrzeba dużo trawy.

Duża ilość trawy będzie niezbędna, jeżeli zechcesz zwiększyć produktywność krów z 44% (karmienie samą trawą) do 80%. Będziesz potrzebować przynajmniej 30 000 l trawy, dlatego naprawdę warto rozważyć zarówno zakup pola, jak i odpowiedniej kosiarki oraz przyczepy samozbierającej.

Proces fermentacji. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Proces fermentacji.

Po zebraniu wymaganej ilości trawy (nic nie stoi na przeszkodzie, aby było jej więcej) udaj się w stronę specjalnego silosu, który znajduje się nieopodal hodowli krów. Silos musisz zapełnić przynajmniej w 10%. Następnie ubij dokładnie sieczkę (wystarczy pojeździć po hałdzie ciągnikiem). Kiedy to wykonasz, aktywuje się opcja pozwalająca na zakrycie silosu, a zgromadzona trawa zacznie fermentować. Po zakończeniu tego procesu sieczka będzie gotowa.

Aby zapełnić koryta, należy wykonać kilka kursów. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Aby zapełnić koryta, należy wykonać kilka kursów.

Twoim kolejnym zadaniem jest nakarmienie krów otrzymaną właśnie w procesie fermentacji kiszonką. Potrzebny będzie do tego ciągnik z ładowaczem czołowym (z uniwersalnym wiadrem). Zwyczajnie obniż ramię ładowacza i załaduj kiszonkę, po czym podnieś ramię i przechyl je tak, aby nie upuścić zawartości. Następnie udaj się z ładunkiem do koryta. Wykonanie kilku takich kursów nie powinno zająć Ci zbyt wiele czasu. Kiszonka również wystarczy na długo - od czasu do czasu sprawdź zakładkę Zwierzęta, aby mieć pod kontrolą pozostałą ilość pożywienia.

Bele już czekają na przyjazd paszowozu. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Bele już czekają na przyjazd paszowozu.

Aby zwiększyć produkcję mleka do maksymalnego poziomu, potrzebujesz kolejnych materiałów i urządzeń oraz większego nakładu pracy. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w bele. Jak je zdobyć, dowiesz się z rozdziału Uprawy -> Trawa, siano oraz słoma. Potrzebujesz zarówno bel siana, jak i słomy. Przetransportuj je następnie w pobliże hodowli krów (bele siana możesz uzyskiwać z pola nr 40, które powinieneś w dalszej części gry, przy planowanej większej hodowli, zakupić). Kolejnym potrzebnym materiałem będzie posiadana już kiszonka, oraz paszowóz (Profile 1880 kosztujący 39 000$). Udaj się nim w pobliże obory.

Odpowiednia mieszanka zapewni maksymalną wydajność. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Odpowiednia mieszanka zapewni maksymalną wydajność.

Ostatnim elementem jest przygotowanie paszy w paszowozie. Wrzuć, za pomocą ciągnika z ładowaczem czołowym i odpowiednimi końcówkami (do beli oraz uniwersalne wiadro), po jednej beli słomy i siana, a następnie od 2 do 4 wiader kiszonki. Proporcje powinny rozkładać się następująco: siano oraz kiszonka w przedziale od 25% do 50%, natomiast słoma nie więcej niż 40%. Możesz to sprawdzić, wsiadając do ciągnika przy paszowozie. Tak przygotowaną paszę wsyp do koryta - nie musisz już martwić się osobno o trawę oraz kiszonkę, gdyż krowy, gdy tylko mają paszę, będą już jadły tylko ją. Uzyskasz w ten sposób wydajność na poziomie 100%.

Mleko jest sprzedawane automatycznie na koniec każdego dnia. Zarobki zależą od ilości posiadanych krów oraz ich wydajności. Ponadto możesz skorzystać z produkowanego przez bydło obornika oraz gnojówki (potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi).

Końcowy etap to oczywiście karmienie. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Końcowy etap to oczywiście karmienie.

Hodowla krów to najbardziej czasochłonne i wymagające zajęcie. Pozwala co prawda na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy, jednakże wymaga niemniejszego wkładu początkowego. Zakup wszystkich potrzebnych narzędzi, krów oraz utrzymanie maksymalnej wydajności będzie możliwy dopiero w dalszej części gry, przy posiadaniu odpowiedniego zaplecza finansowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby hodowlę z powodzeniem prowadzić w wersji minimalistycznej lub przynajmniej optymalnej. Zyski są mniejsze, ale zaoszczędzisz, oprócz pieniędzy na maszyny, sporo czasu - hodowla będzie wymagała większego nakładu czasu tylko na początku.

Plusy:

- możliwość wyboru hodowli na różnym poziomie zaawansowania;

- sposobność do zarobienia dużych pieniędzy;

- mleko sprzedaje się samo, a więc zyski są generowane automatycznie.

Minusy:

- duże koszty rozpoczęcia hodowli;

- bardzo absorbująca, przynajmniej na początku;

- wymaga ciągłego doglądania.

Wersje hodowli

Zapewnienie trawy nie stanowi żadnego kłopotu. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Zapewnienie trawy nie stanowi żadnego kłopotu.

W wersji minimalistycznej możesz zakupić 10 krów, co będzie kosztowało 25 000$. Do tego potrzebna będzie kosiarka oraz przyczepa samozbierająca (powinieneś je już posiadać, koszt takiego zestawu to 40 500$). Przyczepy użyjesz do zapełnienia koryta krów trawą, następnie zagwarantuj im również słomę. Wydając 65 500$ jesteś w stanie zapewnić wydajność na poziomie 44%. Potrzeby małego stadka nie są duże: ok. 1500 l trawy i tyleż samo słomy nie powinno być problemem - nie potrzebujesz kupować osobnego pola na tym etapie produkcji.

Ilość krów: 10

Koszt zakupów: 65 500$

Wydajność: 44%

Zysk: 2420$ na dzień

Inwestycja jest stosunkowo niewielka, jeżeli posiadasz kosiarkę oraz przyczepkę samozbierającą, ponosisz jedynie koszty zakupu krów, których możesz oczywiście posiadać więcej. Taka wydajność zapewni niewielki, ale odczuwalny zysk.

Załadowanie kiszonki trwa sekundę. - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Załadowanie kiszonki trwa sekundę.

W wersji optymalnej powinieneś posiadać przynajmniej 30 krów (będą one kosztowały 75 000$, co jest już odczuwalnym wydatkiem). Oprócz kosiarki oraz przyczepki (dobrze zainwestować w wydajniejszy sprzęt, ale nie jest to konieczne) warto zastanowić się nad zakupem pola, gdyż będziesz potrzebować sporo trawy (pobliskie nr 40, na mapie Bjornholm, kosztuje 78 300$). Niezbędny będzie natomiast ciągnik z ładowaczem czołowym (koszt najtańszego zestawu to 71 000$). Aby zwiększyć wydajność krów na tym etapie, musisz im oprócz trawy zapewnić także kiszonkę. Jak widzisz, wymagana ilość trawy jest już niebagatelna (przynajmniej 30 000 l), dlatego koszenie pobliskich łąk i poboczy raczej nie wchodzi w grę. Na upartego nadal możesz to robić, jednakże lepiej pomyśleć o nowym polu i lepszym sprzęcie. Wydajność, jaką zapewnisz, karmiąc krowy dwoma rodzajami jedzenia, wyniesie 80%, co warte jest niewielkiego poświęcenia. Kiszonki będzie ubywało w tempie 3300 l na dzień, dlatego też jedna fermentacja wystarczy na bardzo długo.

Ilość krów: 30

Koszt zakupów: 264 800$ (z nowym polem oraz ciągnikiem z ładowaczem, który również powinieneś na tym etapie już posiadać)

Wydajność: 80%

Zysk: 13 200 na dzień

Największym wydatkiem na tym poziomie będzie zakupienie nowego pola oraz ciągnika z ładowaczem, jeśli takiego nie posiadasz. Inwestycja jednak opłaci się, gdyż duża wydajność zapewnia już bardzo przyzwoite zyski. W dalszej kolejności pomyśl o nowej kosiarce (52 000$) oraz przyczepie samozbierającej (59 000$), które nie zostały wliczone w koszty. Z lepszym sprzętem możesz zakupić nawet i 50 krów - zysk będzie wtedy odpowiednio większy, około 22 000$. Z lepszym sprzętem bez problemu poradzisz sobie z zapewnieniem odpowiednich surowców do utrzymania wysokiej produktywności.

Zadowolone krowy są warte małą fortunę! - Krowy w Farming Simulator 15 | Hodowla - Farming Simulator 15 - poradnik do gry
Zadowolone krowy są warte małą fortunę!

Wersja "max" to przynajmniej 50 posiadanych krów, które będą produkowały mleko na najwyższych obrotach. Niezbędny staje się zakup pola oraz nowej kosiarki i przyczepy samozbierającej (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś). Do tego dochodzi także koszt prasy (88 000$) oraz paszowozu (39 000$). Znakomitą opcją, pozwalającą na wykonanie transportu beli raz, a porządnie, będzie specjalna maszyna - Autostack FS 63-72 kosztująca 45 000$. Duże wydatki to również większe zyski - pasza zapewni najlepszą wydajność.

Ilość krów: 50

Koszt zakupów: ok. 450 000$

Wydajność: 100%

Zysk: 27 500$ na dzień

Taki zarobek godny jest pozazdroszczenia. Co prawda trzeba się teraz trochę bardziej napracować, jednakże, jak widać, jest to opłacalne. Zyski będą coraz większe z każdą kolejno zakupioną krową - 70, 75 wydaje się dobrą liczbą, ze względu na konieczność częstszego przygotowywania paszy. Zarobki mogą wtedy wynieść nawet 40 000$ dziennie. Warto odpowiednio zadbać o swoje krowy.